Darja Semenistaja: Být sám vám pomáhá nespoléhat se na nikoho

Zdroj fotky: Václav Dobeš

Darja Semenistaja předminulý týden ovládla turnaj Advantage Cars Prague open na Štvanici. Lotyška získala zatím svůj největší titul v kariéře a debutovala v TOP 200 žebříčku WTA. O tomto turnaji jsme si s Darjou popovídali v novém rozhovoru.

Zdravím Darjo, děkuji, že jste přijala pozvání do rozhovoru. Předminulý týden jste plnila roli osmé nasazené hráčky na Prague Open. Byla to Vaše první návštěva Prahy? 

Také zdravím a děkuji za pozvání. Nebylo to poprvé, co jsem přijela do Prahy. V minulosti jsem zde hrála juniorské turnaje, ale tohle pro mě byl první profesionální turnaj v tomto městě.

První dva zápasy jste odehrála proti českým hráčkám. Je to těžší hrát proti domácím hráčkám, které většinou mají podporu od domácího publika? 

Ano, bylo to o něco těžší. Ze všeho nejdřív bych chtěla říct, že úroveň hry českých holek je poměrně vysoká. Všechny jsou velmi konkurenceschopné. Rozhodně je o dost složitější hrát zápas, když většina lidí podporuje vaši soupeřku.

Ještě před finále jste set ztratila pouze v prvním kole s Lucií Havlíčkovou. Můžeme tedy říct, že Vám ta první výhra dodala více sebevědomí nebo jste si následně více zvykla na podmínky v Praze?  

První zápas byl opravdu těžký. Tohle byl jeden z případů, kdy nejste rádi, že máte hrát proti domácí divoké kartě. Ale ano, určitě mi tohle vítězství dodalo více sebevědomí. V dalších zápasech jsem se cítila o dost lépe.

Finále jste odehrála proti Jessice Bouzas Maneiro. Zápas jste nezačala nejlépe. První set jste prohrála poměrem 2-6. Jak těžké je zůstat soustředěná a otočit průběh zápasu? 

Každé finále je vždy odlišné. Já se samozřejmě chystala na těžký zápas. Jessica hrála velmi dobře a já nevyužila několik šancí, které jsem měla hned na začátku. Po prvním setu jsem si řekla, že musím bojovat, dělat správné věci a čekat na správnou příležitost. Pokaždé se totiž naskytne příležitost pro obrat. Také jsem si více zvykla na podmínky. Jsem ráda, že jsem to dokázala otočit.

Matchpoint byl poměrně napínavý, protože umpirová rozhodčí musela zkontrolovat dopad míčku. Co se Vám honilo hlavou, když potvrdila out a Vy se stala vítězkou? 

Abych byla upřímná, těchto pár vteřin trvalo věčnost. Viděla jsem stopu míčku a viděla jsem, že se nedotýká čáry. Je to složité rozhodnutí zastavit výměnu v tomto okamžiku zápasu a obzvlášť po dvou neproměněných matchballech. Měla jsem v hlavě tolik "co kdyby" myšlenek. Nemohla jsem se dočkat až přijde rozhodčí a zkontroluje stopu. Rozhodně můžu říct, že to v byl jeden z mých nejšílenějších matchballů.

V Praze jste získala zatím největší trofej ve své kariéře. Co pro Vás tento titul znamená? 

Každý titul je svým způsobem speciální, ale tento pro mě znamená opravdu moc. Před tímto turnajem jsem neodehrála mnoho ITF 60k turnajů, takže jsem si na tento level zvykala. Byla jsem ráda za výhru v prvním kole, za postup do čtvrtfinále a semifinále. Nemyslela jsem si ale, že vyhraji celý turnaj. Vím, že mám na to hrát na této úrovni. Nemyslela jsem, že uspěju tak brzo.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Darja Semenistaja (@darja_sem)

Celkem jste odehrála 12 finálových zápasů na okruhu ITF a z toho 11 z nich vyhrála. Jaký je Váš recept na to mít tak výbornou bilanci v bojích o trofeje? 

Abych byla upřímná, nemám žádný recept. Každý hraje dobře. Mezi prvním kolem a finále často není velký rozdíl z pohledu úrovně hry. Musíte být vždy připraveni na 100 % a to hlavně po fyzické stránce. Máte za sebou totiž čtyři těžké zápasy. Zároveň musíte zůstat silní i  mentálně, což může být ještě těžší.

Během děkovné řeči po finále jste zmínila, že jste na turnaji sama. Jaké to je cestovat po turnajích sama? 

Na některé turnaje cestuji většinou s mým trenérem nebo mámou. I když někdy musím cestovat sama, se svým týmem zůstávám ve spojení po celou dobu. Společně se pokaždé připravujeme na zápasy. Samozřejmě je to lepší, když u sebe máte někoho, kdo vás podporuje. Na druhou stranu být sám vám pomáhá nespoléhat se na nikoho a více se soustředíte. Nemám problém jezdit na turnaje sama. Obzvlášť po skvělém tréninkovém týdnu s týmem.

Díky zisku titulu jste se na žebříčku poprvé v kariéře posunula do TOP 200. Co pro Vás tento posun znamená? 

Samozřejmě to je skvělý krok kupředu, ale žebříček se neustále mění. Nemáte vůbec čas odpočívat. Věřím, že když budu hrát dobře, přijdou dobré výsledky a žebříček si ještě vylepším. Na této úrovni potřebujete vyhrávat zápasy abyste se posouvali.

Jaké máte plány na následující týdny? 

Chystám se odehrát ITF 60K turnaj v tureckém Bodrum a poté pojedu na Roland Garros.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full