Detiuc a Kolodziejová slaví svůj premiérový titul na okruhu WTA. Uvidíme je i na grandslamech?

Zdroj fotky: WTA

Seznam českých tenistek, které získaly titul na okruhu WTA, je od 1. října 2022 o dvě kolonky delší. Tento počin má na svědomí prozatím nenápadné deblové duo, které tvoří Anastasia Detiuc a Miriam Kolodziejová. Ty se v minulém týdnu rozhodly zúčastnit se turnaje WTA 250 v italské Parmě a svého rozhodnutí rozhodně nelitují. Pojďme se nyní společně podívat, jak celý turnaj zpětně hodnotí a jaké mají plány do budoucna. Uvidíme tyto sympatické dívky bok po boku i na grandslamech?

Začněme úplně od začátku. Kam až sahá historie dua Detiuc/Kolodziejová? Jak a kdy jste se daly dohromady?

Anastasia: My se známe už od nějakých deseti let, kdy jsme společně trénovaly na Štvanici. Debla jsme si spolu dříve už párkrát zkusily, ale vždy jen nárazově. Ta letošní pravidelnější spolupráce začala docela náhodou. V dubnu byl turnaj ITF ve Švýcarsku a Miri tam měla hrát debla s Jesikou (Malečkovou, pozn. red.). Ta jí to ale na poslední chvíli odřekla, tak mi Miri napsala, jestli bych si s ní ten debl nezahrála. A protože jsme turnaj nakonec vyhrály, domluvily jsme se, že spolu pojedeme i na další podniky a zkusíme i nějaké challengery.

Většinou se společně účastníte právě turnajů nižší úrovně, nyní jste okusily turnaj WTA 250. Co rozhodlo pro přihlášení na takovýto podnik?

Miriam: My jsme měly v plánu, že budeme zkoušet ty větší turnaje a pokud se na ně nedostaneme, přihlásíme holt nějaký menší turnaj. Tato „dvěstěpadesátka“ byla naše teprve druhá a dopadla opravdu jak nejlépe mohla.

První dva nasazené páry vypadly už v prvním kole, což vám jistě hrálo do karet. Sledovaly jste ostatní zápasy a kalkulovaly, na koho byste mohly narazit?

Anastasia: Že první dva nasazené páry hned vypadly, bylo určitě fajn, ale my jsme se soustředily hlavně na sebe a šly zápas od zápasu. Věděly jsme, že když budeme hrát svoji hru, můžeme porazit kohokoli. Na koho půjdeme jsme samozřejmě věděly, ale nějak jsme neřešily, kdo to bude. Šlo nám hlavně o naše výkony.

V průběhu turnaje jste narazily i na dvě krajanky – ve čtvrtfinále na Jesiku Malečkovou a v semifinále na Renatu Voráčovou. Proběhlo před či po zápase nějaké přátelské hecování?

Miriam: Celý týden v Itálii jsme byly trochu v kontaktu a třeba jsme i prohodily pár vět. Obecně vždy když jsou na turnaji nějaké krajanky, tak o sobě vzájemně víme. Hlavně s Jesikou se známe hodně dobře, takže jsem v tom zápase věděla, jak hraje, co jí nesedí a podobně. Na druhou stranu mi ale nebylo moc příjemné hrát zrovna proti ní. S Renatou se neznám tak dlouho, ale jsme spolu také úplně v pohodě. Zase tolik jsme nerozlišovaly, jestli hrajeme proti Češce nebo cizince.

Semifinále i finále rozhodl až supertiebreak. V obou jste bodově ztrácely, ale pokaždé se vám povedlo výsledek zvrátit. Myslíte, že v těchto rozhodujících okamžicích rozhodla především lepší psychika, taktika, fyzička či něco jiného?

Anastasia: Hlavně v prvních setech obou těchto zápasů byly ty holky dost aktivní, hodně přebíhaly a všechno jim tam padalo, takže nám chvíli trvalo, než jsme si na jejich hru zvykly. V obou supertiebreacích jsme pak věděly, že nemáme co ztratit, tak jsme si řekly, že se pokusíme být ještě o něco aktivnější. Chtěly jsme zabíjet ty míčky co nejdříve a nečekat na to, s čím přijdou soupeřky, což se nakonec vyplatilo.

Oba závěrečné zápasy se navíc hrály netradičně během jednoho odpoledne. Na regeneraci jste měly necelé 3 hodiny, finálové soupeřky o hodinu více. Jak jste mezizápasovou pauzu využily? Hrála ve finále únava velkou roli?

Miriam: Ty zápasy se hrály oba v jeden den, protože celý pátek tam pršelo, ale myslím, že debl není tak fyzicky náročný, takže za mě s tím nebyl vůbec problém. Po tom prvním zápase jsme se šly najíst, pak jsme hrály karty a byla sranda, takže jsme si odpočinuly dostatečně a ve druhém zápase jsme únavu vůbec necítily

Jak probíhaly oslavy titulu? Podnikly jste něco, nebo se již soustředíte na další turnaje?

Anastasia: Vzhledem k tomu, že Miri i já jsme se hned po turnaji rozdělily a obě se teď chystáme na další turnaje, tak na nějaké oslavy vlastně ani nebyl čas.

Kde vás uvidíme společně v nadcházejících týdnech a měsících? A co grandslamy? Vyhlížíte třeba lednové Australian Open?

Miriam: Myslím, že tento rok už spolu žádný debl hrát nebudeme, každá totiž máme do konce roku trochu jiné plány. Co se týká společných grandslamů, na ty se kvůli našemu současnému žebříčkovému postavení bohužel ještě nedostaneme, takže si asi budeme kdyžtak každá hledat nějakou jinou parťačku, abychom si tam zahrály. Nicméně naše spolupráce tímto turnajem určitě ještě nekončí!

Anastasio, na rozdíl od Miriam Tě teď téměř nevídáme ve dvouhře. Stává se z Tebe ortodoxní deblistka, nebo máš do budoucna se singlem ještě plány?

Anastasia: Singl jsem teď vynechávala, protože jsem se chtěla primárně dostat do TOP100 v deblu, což se naštěstí podařilo. Nicméně se singlem nekončím, třeba hned příští turnaj v Trnavě ho zase hrát budu. Momentálně je pro mě debl ale větší priorita.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na vaše další (společné i individuální) úspěchy. Ať se daří!

Miriam: Moc děkujeme!

Anastasia: Děkujeme!

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full