Elizabeth Mandlik: Vyhrát dva turnaje v řadě je skvělé

Zdroj fotky: Luiz Candido-CBT

Bývalou československou tenistku Hanu Mandlíkovou si určitě všichni pamatují. Ne všichni ale ví, že má legendární tenistka dceru Elizabeth, která se stejně jako ona věnuje tenisu. Ta reprezentuje USA, ale do České republiky několikrát do roka zavítá, aby navštívila rodinu. Nyní už hraje mezi dospělými. Minulý rok poprvé odehrála kvalifikaci grandslamu a letošní sezónu začala tím nejlepším možným způsobem. Vyhrála dva turnaje ITF v Brazílii. My vám s mladou americkou tenistkou s českými kořeny přinášíme rozhovor.

Ahoj Elizabeth. Děkuji, že jsi přijala pozvání k rozhovoru. Nejdřív bych se tě rád zeptal, jak se ti daří? 

Ahoj! Děkuju za optání. Mám se dobře.

Jsi dcera bývalé československé tenistky Hany Mandlíkové. Byla to právě ona, kdo tě k tenisu přivedl? 

Já jsem dělala několik sportů, když jsem byla mladší. Hrála jsem fotbal, lyžovala a hrála tenis. Moje máma mi všechny tyto sporty představila. Ze začátku jsem se chtěla stát profesionální lyžařkou, ale nakonec jsem se rozhodla pro tenis. Do tohoto sportu jsem se zamilovala, už když jsem byla malá. Takže ano, moje máma mi tenis ukázala.

Jaký vztah máš k České republice? Máš tuto zemi ráda? 

K Česku mám velmi dobrý vztah. Mám to tam hodně ráda. Jezdím tam několikrát do roka, abych navštívila rodinu. Když hraji turnaje v Evropě, tak jsem ráda, že se podívám i do Česka. Jsem vždy šťastná, když přijedu a strávím zde nějaký čas.

Mluvíte doma s maminkou česky, nebo výhradně anglicky? 

Doma mluvíme anglicky, ale někdy výjimečně oprášíme i češtinu. Ale opravdu jen výjimečně.

Co pro tebe bylo nejtěžší, když jsi začala cestovat po světě kvůli turnajům?

Podle mě bylo nejtěžší to, že jsem byla pryč od mých nejbližších po hodně dlouhou dobu.

Jaká zkušenost z juniorské části kariéry pro tebe byla tou nejcennější?

Ta nejlepší zkušenost z juniorů pro mě byla určitě účast na grandslamových turnajích. Tam jsem si vyzkoušela, jaké to tam je a jaká atmosféra na tak velkých turnajích panuje.

Minulý rok jsi poprvé odehrála kvalifikaci grandslamu na US Open. Tehdy jsi se do kvalifikace dostala díky divoké kartě. Jak jsi reagovala, když ses tuto zprávu dozvěděla?  

Když jsem zjistila, že dostanu divokou kartu do kvalifikace US Open, byla jsem neskutečně šťastná a natěšená. Vůbec jsem to nečekala. Byla jsem nesmírně vděčná za takovou zkušenost.

Když se blížil čas tvého zápasu, začala jsi být nervózní? Jak ses cítila? 

Samozřejmě, že ano. Každý cítí nervy, když má hrát svůj první zápas na grandslamu. Nervózní jsem byla, ale to nadšení bylo větší. Byla jsem hrdá na to, jak jsem to zvládla.

V minulých dvou týdnech jsi odehrála dva turnaje v Brazílii. Navštívila jsi ji už někdy předtím? Jak se ti tato země líbí?

Já jsem v Brazílii hrála už dvakrát předtím. Bylo to během mé juniorské kariéry. Mně osobně se Brazílie líbí. Vyhovují mi místní podmínky. Určitě bych se tam vrátila.

V prvním kole jsi neztratila jedinou hru. Překvapil tě tak rychlý postup?

Do zápasu jsem vstupovala jak do každého jiného. Dodržovala jsem svou rutinu a soustředila se na ty věci, na které jsem měla. To vedlo k tomu, že jsem neztratila ani jednu hru. Nebyla jsem tedy překvapená, protože jsem hrála dobře. Kdybych tak nehrála, skóre by bylo jiné.

Během tohoto turnaje dvě tvé soupeřky skrečovaly zápas. Jak se cítíš, když jsou tvé soupeřky nuceny zápas vzdát?

Ano, dvě mé soupeřky skrečovaly. Já věděla, že obě zápasí s nějakým druhem zranění. Nikdy nechci, aby zápas skončil takto. Bylo mi jich líto a soucítila jsem s nimi.

Vyhrála jsi největší turnaj kariéry. Co pro tebe tohle vítězství znamená? 

Výhra pro mě znamená moc. Je to zatím moje největší vítězství. Do turnaje jsem vstupovala hned po náročné přípravě na novou sezónu. Šla jsem tam s tím, že jsem udělala velký kus práce. Svou hru jsem velmi rozvinula a neupínala se na to, jestli vyhraju nebo prohraju.

V Brazílii jsi odehrála ještě jeden turnaj o týden později. Nakonec jsi nad hlavu pozvedla další trofej. Jaké to je vyhrát dva turnaje za sebou? 

Samozřejmě, když vyhrajete dva turnaje za sebou, je to skvělý pocit. Fyzicky i mentálně jsem se cítila skvěle každý den a během každého zápasu. To se vyplatilo.

Myslíš si, že ti k výhře na druhém turnaji pomohlo i to, že jsi na stejných kurtech hrála už týden předtím?

To, že jsem vyhrála v prvním týdnu, mi určitě pomohlo. Dodalo mi to sebevědomí. S tím jsem šla do druhého týdne. Zároveň jsem si udržovala stejné mentální rozpoložení.

Měla jsi čas prozkoumat město nebo ses soustředila na tenis? 

Soustředila jsem se výhradně na tenis. Volného času na prozkoumání Brazílie moc nebylo.

Stanovila sis nějaké cíle pro rok 2022? 

Abych byla upřímná, tak nemám žádné specifické cíle pro letošní sezónu. Chci se neustále zlepšovat a užívat si čas strávený na kurtu i mimo něj.

Jaké jsou tvé plány pro nadcházející týdny? 

V následujících týdnech budu hrát turnaje kategorie 25k v Argentině. Potom poletím domů, odpočinu si a budu trénovat na nadcházející turnaje.

Děkuji za rozhovor a přeji ti hodně štěstí. 

Já děkuju, že jste měli zájem se mnou rozhovor udělat. Také vám přeji všechno nejlepší.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full