Jakub Menšík: Byla to obrovská čest hrát před Björnem Borgem

Zdroj fotky: Tennis South Africa

Šestnáctiletý český tenista Jakub Menšík strávil poslední dva týdny na turnajích v Jihoafrické republice. V Kapském městě, kde se turnaje konaly, dokázal opanovat ten druhý a cennější turnaj kategorie A. Ten se spolu s juniorskými grandslamy řadí do nejvyšší kategorie podniků, které pořádá ITF. Na finálovém zápase byl přítomen i samotný Björn Borg, který přiletěl podpořit svého syna Lea. Ten byl Jakubovým soupeřem. Jak vítězství na turnaji Menšík prožíval a jak se mu v Jihoafrické republice líbilo zjistíte v novém rozhovoru pro Tiebreak Tennis.

Ahoj Kubo, gratuluji k titulu z Kapského města. Jak moc si této výhry ceníš?

Dobrý den, děkuji. Tak jsem velice šťastný, že jsem takový velký a prestižní turnaj s velkou tradicí mohl vyhrát. Je to jeden z mála turnajů, kde se objevuje světová špička juniorů a rozhodně to patří k mému největšímu úspěchu v sezóně ne-li kariéře.

Byl jsi v Jihoafrické republice poprvé? Jak na tebe země zapůsobila?

Jihoafrickou republiku jsem navštívil poprvé a je to velice nádherná, ale i nebezpečná země. Je tady jiná kultura než v Česku a Evropě takže trošku změna, ale spíše příjemná.

Měl jsi šanci prohlédnout si Kapské město?

Ano. Den před odletem jsme měli volný den, a tak jsme stihli navštívit spoustu známých a zajímavých míst jako je Mys Dobré naděje nebo Stolovou horu, která je opravdu unikátní. Také město, jak už jsem říkal, je nádherné a zapůsobilo na mě příjemným dojmem.Jaká byla atmosféra v klubu?

Klub samotný byl nádherný a bylo tam o nás skvěle postaráno. Každým dnem, jak se blížila finálová kola, atmosféra sílila spolu s davem.

V jakém rozpoložení jsi do Afriky dorazil?

Do Afriky jsem přiletěl ne úplně zdráv, takže přípravný turnaj jsem odehrál pod antibiotiky, ale měl jsem mezi turnaji čas se dát do pořádku a na ten hlavní turnaj už jsem byl 100% fit.

Na turnaji jsi plnil roli třetího nasazeného. Cítil jsi, že by na tebe byl kladen větší tlak?

Tak nasazení a žebříček je jenom číslo a musím říct, že nějaký tlak na to, že bych měl vyhrát nebo potvrdit roli favorita jsem na sebe nevytvářel.

Banner web_karta

První kolo jsi zvládl ve dvou setech. Jak tento zápas hodnotíš?

To první kolo jsem byl ještě takový trochu unavenější po nemoci, takže to bylo spíše o tom dostat se zpátky do zápasového tempa, ale zápas na to, že to bylo první kolo, hodnotím velmi pozitivně.

Ve druhém jsi musel zápas otáčet proti Woobinu Shinovi. Co bylo v tomto zápase nejtěžší?

Ano, tenhle zápas byl jeden z mých horších. První set jsem nebyl schopný trefit kurt a ještě k tomu jsem ve druhém setu prohrával 1:2 a mínus break, takže to nebyla úplně lehká situace. Za stavu 2:3 jsem to ale v sobě zlomil a byl jsem schopný tento zápas otočit. Takže nejdůležitější bylo v tomhle zápase najít zpátky sám sebe a udržet to mentálně, což se mi povedlo.

Čtvrtfinále proti pátému nasazenému Sebastianu Dominkovi bylo velmi vyrovnané a ty jsi zápas ovládl ve dvou tiebreacích. Bylo těžké zvládnout dvě vyrovnané zkrácené hry?

Se Sebem už jsem hrál dvakrát a naposledy jsem od něho dostal docela bití, takže do zápasu jsem nastupoval s tím, že bude strašně těžké ho brejknout, protože má úplně stejný styl a hru jako Jiří Veselý. S ním jsem navíc měl poslední trénink před odletem, takže jsem moc dobře věděl do čeho jdu. V zápase bylo důležité počkat si na nějakou příležitost na returnu a dobře servírovat. Nicméně jak jsem předpokládal, tak v celém zápase každý každého brejknul jenom jednou. Pak samozřejmě rozhodovaly tiebreaky, které jsem zvládnul skvěle mentálně i takticky. Takže rozhodně jeden z nejtěžších zápasů, kde rozhodovala mentalita.

O finále jsi hrál proti Borysovi Zgolovi a opět jsi musel otáčet průběh zápasu. Co bylo klíčovým momentem k obratu?

Tak s Borysem naopak rozhodovala spíše kondice, protože oba dva jsme toho měli v předchozím dnu dost, když on hrál třísetový zápas a já celkem tři zápasy. Takže ve 30 stupních nebylo úplně příjemné hrát. Co se týče prvního setu, ten jsem si pokazil, když jsem šel za stavu 5:4 servírovat na dokončení první sady a dopadlo to tak, že jsem ho prohrál v tiebreaku, kdy jsem byl pasivní, což rozhodlo a já to dobře věděl. Proto jsem začal od druhého setu hrát aktivní tenis a diktoval jsem hru, čímž jsem ho fyzicky i psychicky rozebral a tak další dva sety skončily v můj prospěch.

Tvým soupeřem ve finále byl syn legendárního Björna Borga Leo Borg, který byl prvním nasazeným. Jaká očekávání jsi od zápasu měl? Byl jsi nervózní?

Lehká nervozita tam byla, protože tam byla spousta lidí, televize, noviny a taky otec Björn, takže nebylo úplně lehké ten tlak zvládnout, ale do zápasu jsem šel nastaven s vítěznou myslí, což od začátku zápasu bylo vidět. Ten tlak jsem rozhodně zvládl lépe než Leo, na kterém šla vidět velká nervozita. V tom jsem viděl tu příležitost a od začátku do konce zápasu to byl koncert. Rozhodně to byla velká čest hrát před takovým velkým a legendárním jménem jako je Björn Borg.

Zápas jsi nakonec jednoznačně vyhrál. Byl jsi překvapený jak dobře jsi to zvládl?

Rozhodně překvapení to pro mě bylo, ale nijak jsem se nebránil, ještě když už jsem věděl, že jedu z posledních sil. Takže jsem velice rád, jak jsem ten zápas zvládl.

Jaké pocity se ti honili hlavou po proměněném matchballu?

Pocit to byl fantastický a nepopsatelný. V ten moment to byl jeden z mých nejlepších momentů a ještě k tomu, když jsem věděl co mám slíbené od trenéra (smích).

Prozradíš nám, co si pro tebe přichystal?

To je právě tajné.

Dobrá tedy. Díky tomuto titulu se posuneš do nejlepší patnáctky juniorů světa. Co pro tebe tento posun znamená?

Rozhodně je to pro mě čest a příležitost si zahrát příští rok všechny grandslamy dobře nasazený a pak přejít do mužského tenisu.

Na turnaji jsi hrál také čtyřhru s Benjaminem Privarou. Jak dlouho se znáte?

Tak s Peťkem se známe už od mých 12 let a jsem dobří přátelé. Na tenhle turnaj jsme se domluvili na poslední chvíli, když nám oba dva naši parťáci zrušili těsně před začátkem turnaje debla. Takže rozhodně na to, jaké byly možnosti, to byla jedna z nejlepších voleb.

Společně jste postoupili do deblového finále. Co nakonec chybělo k zisku trofeje?

Jak jsem říkal, bylo to na poslední chvíli a hráli jsme spolu čtyřhru poprvé. Přesto si ale myslím, že to nebylo vůbec zlé. Celý turnaj jsme předváděli skvělé výkony a bohužel ve finále už nám tak trochu docházely síly a soupeři byli v ten den lepší. Ale finále je pro nás neuvěřitelný úspěch.

Jak moc se plánuješ soustředit na čtyřhru?

Na juniorském okruhu debla hrát budu, ještě když se tam počítají body do žebříčku, ale co se týče mužského tenisu tak se chci rozhodně soustředit plně na singla a čtyřhru si zahrát jen tak příležitostně. Mým cílem je jít cestou singlisty.

Na jaké turnaje se v nejbližších týdnech chystáš?

Můj nejbližší turnajový plán začíná na konci listopadu. Chystám se na tři poslední juniorské turnaje v sezóně - v Mexiku, na Floridě a sezónu chci zakončit Orange Bowlem.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full