Jesper de Jong: Motivují mě úspěchy ostatních kluků z Nizozemska

Zdroj fotky: Getty Images

Jesper de Jong je nadějný nizozemský tenista. Tento rok dosáhl svého kariérního maxima ve dvouhře i čtyřhře. Na domácích turnajích v Holandsku si poprvé zahrál v hlavní soutěži ATP a debutoval i v kvalifikaci grandslamových turnajů. O letošních výkonech jsme si s Jesperem popovídali v novém rozhovoru.

Ahoj Jespere, děkuji, že jsi přijal pozvání do rozhovoru. Rok 2022 je u konce. Jsi spokojený se svými letošními výsledky? 

Abych byl upřímný, moc ne. Myslím, že jsem uhrál celkem dobré výsledky na grandslamech. Dostal jsem se do třetího kola kvalifikace na Australian Open a US Open. V New Yorku jsem měl velkou šanci projít do hlavní soutěže. To se mi ale bohužel nepodařilo. Zbytek roku byl těžký. Dostal jsem infekční mononukleózu, taky známou jako Pfeifferova nemoc. Byl to těžký rok hlavně po fyzické stránce. Nemohl jsem moc hrát a trénovat a moje úroveň hry nebyla tak vysoko. S letošním rokem nejsem teda moc spokojený. Vždy to může být lepší.

Pojďme si o některých tvých letošních milnících popovídat. Na ATP tour jsi debutoval ve dvouhře i ve čtyřhře. V deblu jsi svůj první zápas v hlavní soutěži odehrál v Rotterdamu se Samem Verbeekem. Jak sis užil tento turnaj? 

Po Australian Open jsem se nakazil covidem. V Austrálii jsem musel zůstat o týden déle. To mi trochu pokazilo přípravu na turnaj v Rotterdamu. Ale ano, hrál jsem kvalifikaci, kde jsem prohrál s Jiřím Lehečkou. On se dostal až do semifinále, takže jsem neměl moc štěstí. Také se na mě těsně nedostala divoká karta do hlavní soutěže. To se ale občas stává. Potom jsem hrál čtyřhru se Samem. V tom zápase jsme měli velkou šanci vyhrát, ale těsně jsme prohráli. Byl to nicméně skvělý turnaj. Je vždy super zahrát si před domácím publikem.

Letos jsi ve čtyřhře vyhrál tři challengerové turnaje. Jsi spokojený se svými výkony v deblu? 

Se čtyřhrou spokojený jsem. Neúčastnil jsem se tolika turnajů, ale hned tři z nich jsem dokázal vyhrát. Dva společně s Bartem Stevensem a jeden s Maxem Houkesem. Je super zahrát si čtyřhru. Moc si to užívám. V příštím roce bych se jí chtěl účastnit více a možná se posunout do TOP 100. Bylo by to hezké, ale proto toho musím hodně vyhrát. Prioritou je pro mě samozřejmě dvouhra. Když ale mám šanci hrát čtyřhru, zahraji si. Je to dobrý trénink a užívám si, když hraji s někým, koho mám rád.

Ve dvouhře jsi žádný turnaj nevyhrál, ale debutoval jsi na okruhu ATP ve dvouhře v 's-Hertogenboschi. S Brooksbym jsi první zápas sice prohrál, ale opět jsi hrál před domácím publikem. Jaké to bylo tentokrát?  

Tam to bylo takové zvláštní. Během turnaje totiž prvních pár dní hodně pršelo. Já měl hrát první zápas dne v pondělí na centrkurtu. Normálně by byl plně zaplněný, jelikož v Nizozemsku zrovna byly prázdniny. Kvůli dešti jsem ale musel hrát druhý den na menším kurtu, kam mohlo jen okolo dvaceti lidí. Nedostal jsem teda možnost hrát před zaplněným hlavním kurtem. Pořád jsem ale rád, že jsem na Tour mohl debutovat v 's-Hertogenboshi. Vážím si, že jsem dostal divokou kartu do hlavní soutěže a doufám, že si tam zahraji i příští rok.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jesper de Jong (@jesper.dejongg)

Tento turnaj opanoval tvůj krajan Tim van Rijthoven. Překvapil tě jeho výkon? 

Tim mě překvapil i nepřekvapil. Já vím, jak hraje. Umí hrát opravdu dobře, což také ukázal. Ale to, že vyhraje ATP turnaj, je úspěch, který od něj nikdo nečekal. Je to vážně neskutečné, co dokázal. Jsem rád, když se ostatním klukům z Holandska daří. Motivuje to i nás ostatní. Myslím, že v naší zemi máme hodně hráčů, kteří mohou dojít vysoko.

Dále sis zahrál kvalifikaci na všech grandslamových turnajích. Na kterém z nich byla nejlepší atmosféra a proč? 

Atmosféra byla nejlepší asi na US Open. Je to větší zábava hrát kvalifikaci v New Yorku, protože lidé mohou jít do areálu zdarma. Je tam o dost víc tenisových fanoušků než na ostatních grandslamech. Právě proto je tam atmosféra nejlepší.

Bohužel jsi musel ukončit letošní sezónu o něco dříve, než jsi plánoval. Je teď vše v pořádku? 

Ano, musel jsem skončit o něco dříve. Můj dědeček bohužel umřel. To byl hodně těžký moment. Byl mým největším fanouškem a vím, že pořád bude se mnou. Měli jsme společný sen, že se jednoho dne si zahraji hlavní soutěž grandslamu. Toho se bohužel nedožil. Podíval se ale na můj zápas ve Wimbledonu v roce 2018. Teď už je vše v pořádku a já se připravuji na novou sezónu.

Své prázdniny jsi strávil ve Vietnamu. Byl jsi zde poprvé? Jak se Ti tato země líbila? 

Vietnam je opravdu hezká země. Byl jsem tam se svou přítelkyní, která teď nějakou dobu bude cestovat. Strávili jsme tam dva týdny a já si to opravdu užil. Řekl bych, že to byla moje nejlepší dovolená. Rozhodně bych všem doporučil, aby se tam zajeli podívat. Jen si musí zjistit, v kterém ročním období je nejlepší tam jet. Může tam totiž opravdu hodně pršet, ale když si vše naplánujete, je to skvělé.

Sezónu jsi ukončil jako 288. hráč světa, ale letos jsi byl už na 160. místě. Jaké jsou tvé cíle v roce 2023? 

Chtěl bych se vrátit na tuto pozici. Vím, že na to mám a vím, že se také můžu zlepšit. Potřebuju ale vyhrávat zápasy, to je nejdůležitější věc. Jakmile se opět dostanu do formy, bude to super.

Na kterém turnaji odstartuješ sezónu 2023? 

Moje první zápasy roku odehraji v Argentině. Myslím, že v Buenos Aires bude panovat skvělá atmosféra. Moc se tam těším. Následovat budou dva turnaje v Tigre. Těším se, až tam pojedu a jsem zvědav, jak má sezóna začne.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full