Klára Janáčková: Za tím, že by se ženy měly v komentování sportu více prosazovat, si stojím

Zdroj fotky: O2 TV

Sportovní komentátorka, známá především díky komentování tenisových zápasů na O2 TV Sport, přiblížila, jak to má s aktivním hraním tenisu, jaké byly její komentátorské začátky a jak se připravuje na fotbalové derby mezi Slavií a Spartou, které ji čeká v roli historicky první ženské komentátorky fotbalového zápasu.

Jste stále ještě aktivní tenistkou. Kdy jste s tenisem začínala a kdo vás k němu přivedl, máte v plánu v aktivním hraní dále pokračovat?

Jako malá jsem začínala s basketem, k tenisu mě v mých devíti letech přivedl táta, který taky hrával. Bylo to i proto, že tenis hrála starší sestra. Tenisově se mi dařilo, ale bohužel jsem se často potýkala se zraněními. V 19 letech jsem prodělala neuroboreliózu, a tak bylo jasné, že profesionální kariéra nepřipadá v úvahu. V tu dobu jsem nastoupila na vysokou školu, ale s tenisem jsem pokračovala v zahraničních ligách, Německu a Rakousku, kde hraji do teď. I v Praze hraji ligu za jeden tým, ale již to není úplně pravidelné. Připravuji se hlavně před začátkem ligy, abych byla na jaře a v létě mohla hrát. Pořád mě to baví, ale na turnaje už to není. Jsem ale blázen do sportu, takže si vždycky ráda zahraji.

Momentálně komentujete tenis v O2 TV Sport. Věděla jste, že chcete svou kariéru směřovat ke komentování sportu, kterému se věnujete i jako hráčka, nebo se tato příležitost naskytla spíše shodou náhod?

Nevěděla jsem, že budu komentovat, ale věděla jsem, že bych v budoucnu chtěla zůstat u sportu, ale vzhledem k tomu, že jsem studovala ekonomický obor, myslela jsem, že to bude spíš manažersky. Víceméně náhodně jsme se jednou bavili s kamarádem, který mi řekl, že mám sportovní přehled a jsem ukecaná, pokud bych nechtěla zkusit komentování. Přišla jsem tedy do tehdy nově vzniklé O2 TV Sport a rovnou jsem šla komentovat.

Vzpomínáte si, jaké byly vaše komentátorské začátky, byla jste před prvním živým komentářem nervózní?

Poprvé jsem zkusila okomentovat jeden zápas, řekli mi, že to na první pokus docela jde a pokud mám v neděli čas, že odpadl komentátor finále turnaje, a tak jsem šla. Kluci mě v tom tehdy docela vykoupali, než začalo vyhlášení, trvalo to asi dvacet minut, a já bez předchozích zkušeností už vůbec nevěděla, co říkat. Takže tohle byla doslova zkouška ohněm, ale dopadlo to dobře, od té doby jsem komentátorkou. Nervózní už nebývám, ale pamatuji si, že poprvé jsem byla hodně.

Banner web_karta

V současné době se vaše jméno nejčastěji skloňuje s historicky prvním ženským komentářem, který O2 TV Sport nabídne k příležitosti 298. fotbalového derby mezi Slavií a Spartou. Jaká byla vaše první reakce na nabídku komentování tohoto prestižního zápasu, přemýšlela jste, jestli ji přijmout?

Byla jsem hodně překvapená. Volal mi Petr Svěcený a kolega z produkce, pokud bych měla zájem komentovat derby a já si myslela, že se v práci vsadili a dělají si legraci. Sice věděli, že sleduji fotbal a ráda bych zkusila komentovat i jiné sporty, ale nabídku komentování derby bych nečekala. Když mi pak vysvětlili, jaká očekávání od ženského komentování mají, souhlasila jsem.

Jaká očekávání to jsou?

Přilákat k fotbalu více žen. Já žiji ve sportovní bublině, ve které ženy sport sledují dost, ale obecně to tak u nás stále ještě není, fotbal je pořád brán jako sport pro muže, to bych ráda změnila a díky téhle nabídce k tomu mám příležitost.

Osobně si myslím, že ženy by se měly do sportovního dění zapojovat více, ať už jako sportovní reportérky či komentátorky, v zahraničí je to stále běžnější. Mám pocit, že mohou přinést na sport jiný pohled. Jaký názor na to máte vy?

Za tím, že by se ženy měly v komentování více prosazovat si stojím, a myslím, že za tím stojí i celá redakce O2 TV Sport jako jedni z mála, kteří mně a Kláře Koukalové nabídli možnost komentovat tenis. I to z počátku bylo těžké, když jsem komentovala mužské zápasy, diváci na to nebyli zvyklí a když jsem udělala jakoukoliv chybu, kterou častokrát udělal i komentátor – muž, mnohem větší kritika se snesla na mě jako na ženu. Tohle je za mě určitě potřeba změnit, v zahraničí to je relativně běžné, u nás dostávají příležitost reportérky u fotbalu i hokeje, takže směr, kterým jdeme, je rozhodně správný, ale diváci si na to musí zvyknout, což chvíli potrvá.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Klára Janáčková (@klara_janackova)

Bylo pro vás těžké se adaptovat na rozdíly mezi komentováním fotbalu a tenisu? Vnímáte tyto rozdíly nějak výrazně, je něco, co vám při komentování vyloženě dělá problém?

Určitě je vnímám. U fotbalu je potřeba sledovat 22 hráčů, někteří hráči střídají, na hřiště přichází hráči noví. Je to úplně něco jiného, ale myslím, že komentování tenisu mi může pomoct, už vím, jak to chodí. U tenisu se cítím jako odborník, protože s ním mám osobní zkušenost. Fotbal sice sleduji, znám hráče, ale chybí mi osobní zkušenost.

Co myslíte, že od vašeho komentáře mohou očekávat diváci?

Myslím si, že se nečeká úplná odbornost, spíše odlehčený pohled na hru. Na rozdíl od komentátorů, kteří jsou odborností do jisté míry zatíženi, můžeme nabídnout jiný pohled na hru, protože situace můžeme vnímat jinak než někdo, kdo se komentování fotbalu věnuje profesionálně.

Jaký je rozdíl mezi přípravou na tenisový zápas a přípravou na ten fotbalový?

Na tenis se již připravuji minimálně, jsem si v něm jistá. Na fotbal se musím připravovat určitě víc, sledovala jsem poslední zápasy obou týmů, musím sledovat jednotlivé hráče. Vzhledem k tomu, že budeme komentovat přímo ze stadionu, kde není úplně dobře vidět, mám trochu strach, aby nedošlo k nějaké záměně hráče nebo mi unikne něco, co je podstatné. Na druhou stranu je to ale adrenalin a moc se těším.

Jaké jste zaznamenala reakce? Vnímáte nějak případnou kritiku na sociálních sítích a pokud ano, jak se s ní vypořádáváte?

Kritiku jsem očekávala, bylo mi jasné, že nějaká přijde, já se ji snažím vypouštět. Vždycky se objeví někdo, kdo nás bude posílat do kuchyně. Ale musím říct, že například po pondělní účasti v pořadu Tiki-Taka, mi přišlo velké množství pozitivních komentářů, lidé byli překvapeni, že fotbalu rozumím a mám přehled. Negativní komentáře mířily i na Kristýnu, ta má ale jako influencerka v derby jinou roli než já. Její role je taková, že má zjištěné informace o hráčích, se kterými přímo komunikuje a pokud se jí tyhle informace podaří podat, tak myslím, že to bude určitě zajímavé.

Pokud by se ženský komentář ujal, chtěla byste v komentování fotbalu pokračovat, či raději zůstat pouze u tenisu, se kterým již máte zkušenosti?

Určitě, taková idea už v O2 TV Sport je. Ráda bych do toho šla, teď cítím, že nejsem tak dobře připravená, času bylo opravdu málo, s Kristýnou jsme se poznaly před třemi týdny. Za tu dobu jsme se snažily co nejvíce „sehrát“, což se nám snad povedlo, ale samozřejmě pokud by příprava byla delší, bylo by to určitě lepší.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. Dobrý den,kde se dá nyní sledovat ženský tenis,dřív jsem sledovala na O2 tenis nebo Eurosport nebo ČT sport,ale prý O2 nezýskala licenci a nyní dávají pouze mužský tenis.

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full