Panna Udvardy: I když nehraju svůj nejlepší tenis, vždy mám šanci vyhrát

Zdroj fotky: ITF

Maďarská tenistka Panna Udvardy vyhrála v neděli turnaj ITF ve Frýdku-Místku s dotací 25 000 amerických dolarů. Získala tak svůj třetí letošní titul kategorie ITF. Celkově oslavila už 7. titul kariéry. Po ovládnutí tohoto turnaje se posunula na 161. místo na světě, což je její kariérní maximum. O tomto turnaji, o nedávné kvalifikaci na US Open a plánech na tuto i následující sezónu, jsme si s Pannou popovídali v novém rozhovoru pro Tiebreak Tennis.

Ahoj Panno, rád bych Ti pogratuloval k titulu z Frýdku-Místku. Jak sis tento týden užila?

Frýdek-Místek byl velmi velmi hezký. Minulý týden jsem si užila a už od prvního dne, co jsem přijela do klubu, tak jsem cítila, že se mi tu bude líbit. Hrozně moc se mi líbily nejen kurty, ale i celkový vzhled města a celý klub. Všichni ke mně byli velmi milí a podporovali mě. Celkově to byl velmi vydařený týden a turnaj.

Co byl tvůj hlavní cíl, když jsi dorazila na turnaj?

Když někam přijedu, tak samozřejmě chci pokaždé vyhrát, ale to není tak jednoduché. Můj cíl bylo se zlepšit a soustředit se na sebe, protože jsem prohrála několik zápasů prvního kola po sobě. Na kurtu jsem se necítila moc dobře, takže jsem se chtěla zlepšit a soustředit na věci, které mi předtím moc nevycházely a jít zápas od zápasu. Každý z nich byla výzva. Nebylo to jednoduché a bylo pro mě velmi důležité udržet si klid v hlavě, jít krok po kroku a nemyslet na konečný výsledek turnaje.

Strávila jsi dva týdny v České republice. Jak se Ti naše země líbí?

Ano, byla jsem v Česku dva týdny a abych byla upřímná, mám to tady velmi ráda. Mám ráda místní jídlo, tenisové kluby a lidi. Vždy jsou velmi milí a myslím, že celkově turnaje v Česku jsou velmi dobře organizované a já se tu vždy cítím vítána. Vždy, když mám hrát v Evropě, tak kontroluji i vypsané turnaje v Česku. Je to blízko Maďarska, odkud pocházím a taky to mám v Česku ráda.

V prvním a druhém kole jsi předvedla skvělý tenis a bez problémů postoupila dál. V těchto dvou zápasech jsi ztratila pouze pět her. Dodaly Ti sebevědomí do zbytku turnaje?

Ano, jak jsi řekl, to skóre v těchto zápasech naznačuje tomu, že to byl jednoduchý zápas, ale nebylo tomu tak. Musela sem bojovat o každou hru a každý bod. I když jsem ztratila pouze několik málo her, bylo velmi důležité, že jsem se soustředila na daný moment, nemyslela na skóre a v hlavě byla v klidu. Vždy je potřeba se soustředit a bojovat, ať je skóre jakékoliv a to mi dodalo důvěru, že to zvládnu. Zůstala jsem klidná a soustředila se na to, co mám dělat a nevnímala věci okolo mě. V prvních dvou zápasech to bylo velmi důležité, protože když přijedeš na nový turnaj, musíš si zvyknout na prostředí, kurty, míčky a na spoustu dalších věcí.

Banner web_karta

Svůj čtvrtfinálový zápas jsi opět začala skvěle, ale pak jsi druhý set jednoduše prohrála. Jak se cítíš v takových momentech? Je pro Tebe těžké se koncentrovat?

Ano, ve čtvrtfinále jsem hrála s Kilnarovou. Vyhrála jsem první set a cítila se dobře, ale ve druhém setu na mě dopadly nervy. Byla jsem ve čtvrtfinále a moje hlava začala trochu víc přemýšlet o blízké budoucnosti. Moc jsem spěchala a pak je hodně těžké se z této nálady dostat. Mám 25 vteřin mezi každým bodem a čas je někdy opravdu potřeba, aby ses začal soustředit a znovu hrál dobře. Jsem na sebe ale hrdá, že jsem znovu získala koncentraci a dokázala zápas vyhrát. Nebylo to ale jednoduché, protože Kilnarová hraje skvěle a já byla ráda, že jsem se dostala do dalšího kola.

V semifinále jsi hrála proti Miriam Kolodziejové. Vyhrála jsi ve třech setech. Co bylo v tomto zápasu nejtěžší?

V semifinále jsem hrála proti další Češce a opět jsem začala v prvním setu velmi dobře. Všimla jsem si, že je zraněná, takže někdy pro míče běhala a někdy zase ne. To je vždycky těžká situace, protože nikdy nevíš, co se stane. V prvním setu jsem se velmi dobře vypořádala s koncentrací, ale ve druhém začala Miriam hrát lépe a já koncentraci ztratila. Opět to byl těžký zápas. Nebylo jednoduché zůstat v klidu, ale nakonec se mi to podařilo a vlastně jsem udělala tu samou věc jako proti Kilnarové ve čtvrtfinále. Chtěla bych jen říct, že je skvělé, když si projdu takovými zápasy, protože i když někdy nehraju svůj nejlepší tenis, pokaždé je tady šance. To je v tenise ta nejdůležitější věc. Bude tam spousta momentů, kdy se nebudeš cítit nejlépe, ale je důležité neustále bojovat a najít cestu k vítězství. Přesně toto jsem udělala ve čtvrtfinále a semifinále a na konci obou zápasů jsem byla vítězkou. To je věc, kterou jsem se tento týden naučila. Nesmíš povolit, ať se děje cokoliv.

Ve finále jsi ztratila pouze tři hry a porazila jsi svoji soupeřku Sofii Šapatavovou. Jak jsi se cítila po proměnění matchballu?

Upřímně, do finále jsem šla s dobrým pocitem, protože ve čtvrtfinále a semifinále jsem si dokázala, že těžké chvíle dokážu ustát a přetavit je v úspěch. Věděla jsem, jak se chovat a jak mám ve finále přemýšlet, abych byla schopná kontrolovat své myšlenky a být klidná. Tyto aspekty jsou pro mě velmi důležité, protože když spěchám, nebo se snažím být více agresivní, začínám zápas prohrávat. Když pak začínám prohrávat, postupně ztrácím i sebevědomí. Je pro mě tedy velmi důležité zůstat alespoň trochu v klidu a zároveň neustále ve střehu. V tenise je možná nejtěžší najít právě tento balanc. Ve finále jsem se tedy opravdu soustředila na každý jednotlivý míč. Nemyslela jsem na to, co se stane, když nevyhraju následující bod, nebo když jej naopak vyhraju. Šla jsem pěkně postupně, bod po bodu. Takto jsem měla nastavenou mysl a to mi pomohlo.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Panna Udvardy (@panna_udvardy)

Na žebříčku jsi nově vystoupala na 161. pozici. Jaké žebříčkové cíle jsi měla na začátku sezóny a jak jsi spokojená s tím, jak Ti plán zatím vychází?

Abych byla upřímná, na začátku sezóny bylo mým cílem hrát grandslamové zápasy. I kdybych se dostala pouze na jeden, bylo by to skvělé a já nakonec odcestovala na dva. Jsem proto velmi vděčná, že se to tak všechno hezky sešlo dohromady. Hodně jsem v posledních letech pracovala a nyní mám konečně kolem sebe tým složený z psychologů, trenéra, který se mnou cestuje na všechny turnaje a fitness trenéra, díky kterému se na kurtu cítím velmi dobře. Všechny tyto věci přišly kousek po kousku a je hodně důležité je mít. Hodně mi pomohly dostat se tam, kde se momentálně nacházím.

Před příjezdem do Česka jsi odehrála kvalifikaci US Open. Jak sis to v New Yorku užila?

US Open bylo neskutečné. Byla to skvělá zkušenost. Hrála jsem tam jako juniorka naposledy asi před pěti lety, takže jsem zhruba věděla, jak je to tam uspořádané, ale vždy se najde něco rozdílného. Hlavně když hrajete na hlavní Tour. Je to vždycky skvělá zkušenost a podle mě takovéto velké turnaje dají hráčům a hráčkám opravdu hodně. Prostě tam jdeš, rveš se jako pes a necháš tam všechno. Jdeš si tvrdě za svým a čekáš, na co to bude stačit. Letos jsem se však necítila zrovna nejlépe. Také jsem měla v prvním kole těžkou soupeřku, a tak jsem bohužel nedokázala přejít ani přes první kolo. Celkově jsem ale ráda, že jsme mohla něco takového zažít. Učím se z každého zápasu, který hraju.

Byla jsi zklamaná, když jsi prohrála v prvním kole?

Určitě jsem byla po takové porážce trochu zklamaná. Ještě když to bylo na takovém turnaji, jako je US Open. Na druhou stranu je dobré pocítit i zklamání, protože tě to donutí být lepší. Musíš ale umět najít i pozitiva a říct si, že jsi se připravil tak, jak nejlépe jsi mohl. V New Yorku jsem hrála kvalifikaci poprvé a pro mě bylo důležité, že jsem vůbec dokázala se tam dostat. Byla jsem spokojená s rozpoložením své mysli a bojovala jsem až do konce.

Další kvalifikantka, Emma Raducanu, US Open vyhrála. Co si o tomto skvělém výsledku myslíš?

Letos jsem sledovala celý turnaj a viděla jsem i finálový zápas Emmy proti Leylah Fernandez. Musím upřímně říct, že to pro mě byl opravdu zážitek. Navíc to dokazuje fakt, že každý dokáže porazit každého. Úroveň hry všech hráček TOP 300 je na vysoké úrovni a myslím, že většině lidem to ani nedochází. Hrála jsem proti spoustě výše i níže postaveným tenistkám a často není v jejich hře velký rozdíl. Vždycky musíš najít správnou cestu, jak zápas vyhrát, jinak můžeš prohrát s kýmkoliv. Musíš si věřit a dokážeš to. Podle mě určitě nějak takto přemýšlela i Emma.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Panna Udvardy (@panna_udvardy)

Jaké jsou tvé cíle pro zbytek sezóny?

Tak ze všeho nejvíc chci zůstat zdravá, udržet si dobrý přístup ke hře a zlepšovat se. Na začátku další sezóny bych ráda hrála Australian Open bez toho, aniž bych musela hrát kvalifikaci, takže se musím posunout na 110. příčku v žebříčku. Každý týden je pro mě výzva a s každým týdnem přichází nová motivace, abych si vedla lépe a více bojovala. Nesmím přestat pracovat a uvidíme, kam mě tahle cesta zavede. Doufám, že brzy budu moci startovat v hlavních soutěžích grandslamů.

Na které turnaje se momentálně chystáš?

Právě teď jsem ve Valencii, kde hraju turnaj kategorie ITF s dotací 80 000 dolarů a pak pojedu na Floridu, kde budu jeden týden trénovat a připravovat se na turnaje na betonu. Poté strávím tři týdny v Kalifornii. Budu hrát velký turnaj v Indian Wells, na který se moc těším. Potom budu pravděpodobně hrát v Jižní Americe, kde sezónu ukončím. Moc se těším na to, co je přede mnou a kam mě tvrdá práce dostane.Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full