Sander Gille: S Joranem budeme hrát i příští rok

Zdroj fotky: Henk Koster

Dalším, kdo přijal pozvání k obsáhlejšímu rozhovoru byl belgický hráč Sander Gille, který se nyní nachází na 24. místě světového žebříčku čtyřhry. Již 7 let tvoří deblový pár s Joranem Vliegenem a jde jim to skvěle, jelikož se každý rok posouvají žebříčkem výš a výš. Sandera jsme se ptali, jak je s touto sezónou spokojený a jak je například zklamaný z toho, že se Belgie neúčastní letošního ročníku Davis Cupu.

Ahoj Sandere, děkujeme, že jsi přijal pozvání k rozhovoru pro naše stránky. Je skvělé, že takový hráč jako jsi ty, může rozšířit naše portfolio, protože rozhovorů s hráči jako jsi ty, moc nemáme.

Je mi potěším dělat s Vámi rozhovor, děkuji za pozvání.

Mohl by ses na začátek trochu představit pro fanoušky tenisu, kteří tento rozhovor budou číst?

Jmenuji se Sander Gille a je mi 30 let. Jsem profesionálním tenisovým deblistou. S tenisem jsem začal v 6 nebo 7 letech. Zkoušel jsem také fotbal, gymnastiku a plavání. Tenis se ale pro mě stal sportem číslo 1, a tak jsem v 17 letech odjel do USA. Studoval jsem tam a hrál tenis za Univerzitu v East Tennessee. Dokončil jsem tam studium s titulem z managementu. S profesionální kariérou tenisty jsem začal v roce 2013.

Hraješ převážně čtyřhru, tak proč právě tu, a ne dvouhru?

Zpočátku jsem hrál jak dvouhru, tak čtyřhru. Moje nejlepší umístění ve dvouhře v rámci ATP žebříčku bylo 574. místo. Bylo to koncem roku 2016, to jsem hrával převážně challengery. Bylo to spíš tak, že v hlavní soutěži jsem hrál čtyřhru a dvouhru jako kvalifikant. Poté, jsem se bohužel zranil, měl jsem několik měsíců problémy s loktem a nebylo to ono. V žebříčku dvouhry jsem se propadl, proto jsem se rozhodl věnovat pouze čtyřhře.

Právě můj nynější deblový parťák, Joran Vliegen, udělal to samé rozhodnutí, a tak jsme začali naší společnou cestu. Nejdříve jsem svého rozhodnutí trochu litoval, ale teď jsem zpětně rád, jelikož se mohu účastnit skvělých turnajů, jako jsou například masters, grandslamy či olympijské hry.

Nyní jsi na svém žebříčkovém maximu (24. pozice v rámci čtyřhry na okruhu ATP). Jsi spokojený se svou pozicí? Co chybělo například ke kvalifikaci na Turnaj mistrů?

Byl to velmi dobrý, ale také náročný rok, který byl tak trochu ve vlnách. Hodně turnajů jsme hráli poprvé, třeba jako turnaje ATP 500 či 1000. Museli jsme se adaptovat na nové podmínky. Měli jsme spoustu dobrých výsledků, ale přišla i zklamání. Zdálo se mi, že jsme někdy nehráli na kurtu tak konzistentně, jak jsme chtěli. Bohužel, nevyhla se nám různá zranění, která nás omezovala a nemohli jsme být na 100 % připraveni. I to bych označil za jeden z důvodů, proč jsme se na Turnaj mistrů nekvalifikovali. I tak to byl skvělý rok a jako dvojice jsme skončili na krásném 13. místě.

Čtyřhru hraješ především se svým krajanem Joranem Vliegenem. Je důležité, že oba mluvíte stejným jazykem? Budete spolu hrát i příští sezónu?

Hraju s Joranem 7 let, z toho 5 se specializujeme pouze na čtyřhru. Je rozhodně velkou výhodou, že jsme oba z Belgie a mluvíme stejným jazykem. Máme snadnější komunikaci a známe různé fráze a zkratky. Jsou také soutěže, které nás svázaly hrát spolu, jako například olympiáda či Davis Cup. Už jsme si na to zvykli, je to velice pohodlné, když se svým parťákem můžete trénovat i doma. Plánujeme spolu hrát i do budoucna a hrozně se na to těšíme. Věříme, že budeme hrát dobře a štěstí nám půjde naproti.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Sander Gille (@sandergille)

Tuto sezónu jsi hrál například semifinále Masters v Torontu, Madridu či finále v Mnichově. Dokonce máš i jeden titul ze Singapuru. Je to pro tebe úspěch nebo jsi chtěl přeci jenom trochu víc?

Ano, jsou to samozřejmě dobré výsledky, když se za sezónou ohlédnu. Byl to právě náš cíl před touto sezónou, hrát dobře na turnajích kategorie ATP 500 a 1000, které byly pro nás nové. Je to tedy úspěch. Doufali jsme, že budeme více konzistentní a že bude takových výsledků více, ale hodně jsme se naučili a doufáme, že příští rok přidáme další dobré výsledky.

Tento týden startuje Davis Cup. Jsi zklamaný, že se turnaje Belgie neúčastní? Právě váš tým má vždy velice silnou sestavu, tak co se stalo, že to tento rok nehrajete? Byl ten důvod David Goffin, který chyběl?

V týmu Belgie jsme od roku 2018. Každý rok to byl pro nás skvělý týden, když jsme věděli, že nás čeká Davis Cup. Je pro nás ctí reprezentovat tuto zemi. Jsme nepochybně zklamaní, že budeme v Madridu chybět. David Goffin, samozřejmě chyběl, jelikož je to skvělý hráč a Belgii již několikrát pomohl k dobrým výsledkům. Jeho ztráta byla znát, poněvadž je to týmová jednička a bez něj to bylo prostě těžké.

Máme silnou, ale velmi mladou generaci, která prahne po reprezentaci naší země, ale ještě nejsou připraveni na to hrát zápasy s TOP hráči. Doufáme, že David bude v pořádku a že se k nám připojí příští rok, kdy se finálového turnaje Davis Cupu chceme účastnit.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,
Jaké jsou tvé plány do konce tohoto roku a na příští sezónu.

Moje sezóna skončila na Masters v Paříži. Bohužel, jsem si natáhl sval a musel zápas skrečovat ve čtvrtfinále po prvním setu, což je vždy nepříjemné. Nyní budu potřebovat odpočinek. Sezóna je u konce a tak mám dostatek času to vyléčit. Doufám, že v lednu v Austrálii budu fit.

Pro příští rok jsme udělali změnu v pozici trenéra, abychom se mohli dále rozvíjet. Našim cílem je kvalifikovat se na Turnaj mistrů.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí v kariéře.

Mockrát děkuji a bylo mi potěšením.

Určitě Vás pozvu i na rubriku hráč týdne, ve které jsme zvolili Jiřího Lehečku.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full