Rubrika To bude ale hráč… by vám měla poodhalit mladé tenisty a tenistky, kteří by se během několika let mohli pohybovat na čele světových žebříčků a vyhrávat ty největší turnaje. Dnes se podíváme na talentovaného Dána – Holgera Vituse Nodskova Runeho.
Holger Rune se narodil 29. dubna 2003 v dánském městečku Gentofte. Tenis začal hrát v šesti letech, když následoval kroky své sestry Almy. Jeho dlouholetým trenérem je Lars Christensen. Jeho největším idolem byl Rafael Nadal, ale po nějakém čase Španěla vystřídal Roger Federer.
Osmnáctiletý Dán se výrazně ukazoval už mezi juniory. V roce 2014 opanoval s Clarou Tausonovou smíšenou čtyřhru na mistrovství Dánska do 12 let, o tři roky později se stal evropským šampionem do 14 let v singlu. Za svůj největší úspěch může považovat výhru na juniorském Roland Garros z roku 2019, kde ve finále zdolal Američana Kodata. Po turnaji se dokonce dostal na čelo juniorského žebříčku. Na konci téhož roku ovládl turnaj Red Bull Next Gen Open. Díky zisku trofeje se stal sparing partnerem na Turnaji mistrů v Londýně, kde měl možnost trénovat s nejlepšími hráči světa. K tomuto turnaji řekl: „Bylo to šíleně skvělé. Zahrát si s Rogerem, Novakem a dalšími skvělými hráči byl splněný sen. Všichni byli moc milí a mimo kurt jsou to skvělí lidé. Moc jsem si užil čas, který jsem s nimi mohl strávit.“
Rodák z Gentofte se v roce 2020 častěji objevoval na okruhu ITF, challengerech i na okruhu ATP. V úvodu sezony dostal divokou kartu na turnaj v Aucklandu, ale zde ho v prvním kole vyřadil Vasek Pospisil, který talentovaného Dána porazil ve dvou setech. V září téhož roku pak zvedl nad hlavu první seniorský titul, když opanoval švýcarský turnaj na okruhu ITF. Další dvě trofeje z tohoto okruhu stihl posbírat do konce roku, konkrétně byl úspěšný na turnajích ve Španělsku a Turecku.
Do roku 2021 vstoupil Rune jako uragán. Na prvních třech turnajích na okruhu ITF si připsal tři finálové účasti, pouze jednou však odcházel s trofejí pro vítěze. Díky těmto úspěchům se Dán prolétl vzhůru na žebříčku, vystoupal o téměř sedmdesát pozic a nakukoval do nejlepší čtyřstovky. Dalším důležitým skokem v jeho kariéře byla první výhra na okruhu ATP, která přišla v Santiagu. Rune nejdříve prošel úspěšně kvalifikací a poté v hlavní soutěži zdolal Baeze a Paireho. Stopku mu udělil až Delbonis. Osmnáctiletý tenista pokračoval ve skvělých výkonech na challengerech, na nichž získal hned tři trofeje.
?? Holger Rune is doing so well this season! He celebrates his 3rd title at @ATPChallenger and second title in a row! ?? https://t.co/wC4LNsnesH
— Tiebreak Tennis (@tiebreaktennis_) August 22, 2021
Díky skvělé formě mladý seveřan raketově stoupal žebříčkem. Dokonce ho v srpnu čekala kvalifikace do hlavní soutěže na US Open. Ve Flushing Meadows postupně porazil Lacka, Kruegera a Morainga a rázem byl mezi sto dvaceti osmi hráči, kteří si na americkém grandslamu zahráli hlavní soutěž. Další šok přišel po losu. Runeho čekal zápas proti jeho idolu Djokovičovi. Dán nehrál vůbec špatně, proti Srbovi dokonce uhrál set, koncem zápasu ho však zradila nezkušenost s dlouhými zápasy a zdravotně koncovku nezvládl. Na jeho adresu promluvila sama světová jednička: „Velký respekt k tomu, jak jsi hrál, Holgere. Jsem si jistý, že tě brzy uvidíme hrát další velké zápasy, kamaráde.“ Atmosféru na stadionu Arthura Ashe si užil i sám Dán.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ve zbytku sezony se osmnáctiletý tenista objevil na pár turnajích ATP a na challengerech, kde získal další titul. Vrcholem pro něj bylo Next Gen ATP Finals, kde se Rune představil ve skupině A. Nejdříve padl s Alcarazem, poté přemohl Cerundola. V přímém souboji o postup do semifinále prohrál s Nakašimou.
Dánský mladík je známý svou bojovností. Rád trefuje míčky od základní čáry agresivně, s velkou razancí a dokončuje výměny na síti. Rune dobře využívá všechny možné údery, jen se musí naučit jim více důvěřovat. K tomu je potřeba především zápasová praxe. Sám považuje za své nejlepší údery forhend inside out, kraťas k čáře a křižný bekhend.
Na jeho adresu se pro web tennisworldusa.org vyjádřil uznávaný trenér Patrick Mouratoglou, který řekl, že se jedná o komplexního hráče a že je velice těžké najít v jeho hře slabinu. Nechtěl specifikovat, co by pro Runeho mohl být vrchol kariéry, řecký trenér však poznamenal, že Dán může díky svým schopnostem dojít v tenisovém životě velmi daleko. Slovy chvály nešetřil ani Stefanos Tsitsipas, který měl možnost s Runem trénovat právě v akademii Mouratogloua. „Vzpomínám si, jak jsem s Holgerem poprvé trénoval. Říkal jsem pak svému trenérovi, že je to speciální hráč. Něčím mě zaujal a myslím si, že o něm v brzké budoucnosti uslyšíme,“ komentovala světová čtyřka žebříčku ATP.
Na konci roku 2020 se rodák z Gentofte nacházel na začátku páté stovky žebříčku. Letos se dánský hráč výrazně zapsal do povědomí tenisových příznivců a žebříčkem stoupal. Aktuálně se nachází na prahu první stovky, konkrétně mu patří příčka číslo 103. Nebýt pandemie koronaviru a zmraženého žebříčku ATP, nacházel by se talentovaný tenista o pár desítek příček výš. Kdyby se počítaly body pouze z letošního roku a podívali bychom se na žebříček „Race to Turin“, který právě tyto body započítává, Rune by se nacházel na 67. pozici, což je výrazný rozdíl. Nad tímto problémem ATP se pozastavil i sám hráč na svém instagramu, jelikož se dá říct, že současný systém žebříčku limituje mladé talenty.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ať už to je s aktuálním žebříčkem jakkoliv, je jasné, že pokud Dánovi vydrží zdraví a bude zlepšovat své výkony, může dokráčet opravdu daleko. A kdo ví, třeba se jednou dostane na pozici číslo jedna nebo nad hlavu zvedne grandslamovou trofej. To vše nám ukáže jen čas.
Mark Malvin
Mark Malvin
Steven Adler