To bude ale hráč… Clara Tausonová

Zdroj fotky: Roland Garros

V rubrice To bude ale hráč… se vám snažíme přiblížit mladé tenisové talenty, které budou v následujících letech zářit na tenisové scéně. V dnešním článku se zaměříme na možnou nástupkyni dánské hvězdy Caroline Wozniacké, Claru Tausonovou.

První tenisové krůčky

Clara Tausonová se narodila 21. prosince 2002 v Kodani. Narodila se do sportovně založené rodiny. Její otec byl profesionální hokejista, který působil většinu kariéry v dánském klubu Hellerup IK a její matka byla elitní reprezentantka v házené. I když měla možnost vyzkoušet spoustu různých sportů, její pozornost byla od začátku upřena pouze na tenis, který si od malička zamilovala. Její tenisová kariéra začala v šesti letech v tenisovém klubu Nærum. Po nějakém čase se přesunula do většího klubu, který se nacházel na předměstí Kodaně v Lyngby.

Nejmladší šampionka Dánska

Už od mala byla Tausonová tenisový talent. Na juniorských turnajích se objevovala od svých deseti let. Ve třinácti se rodačka z Kodaně stala tenisovou mistryní Dánska, stala se tak nejmladší tenistkou, které se to podařilo. Předtím to byla v roce 2004 čtrnáctiletá Caroline Wozniacká, ke které bývá mladá Dánka často přirovnávána. V roce 2016 se začala dánská dívka objevovat na juniorském okruhu ITF, během jedné sezony si zde připsala pět finálových účastí, z nich jedinou přetavila ve vítězství.

Roky plynuly a Dánka si připisovala úspěchy na všech frontách

Ve čtrnácti letech si poprvé zahrála také Fed Cup, svou premiéru zažila ve čtyřhře, kterou však s Grageovou prohrály. Na evropském olympijském festivalu mládeže si došla, jako nasazená jednička, pro zlatou medaili. V září si připsala debut na juniorském grandslamu, ale neprobojovala se do hlavní soutěže. Po tomto neúspěchu v juniorské kategorii Tausonová debutovala na okruhu ITF. Na této úrovni si ve svém druhém turnaji připsala první finále a třetí účast přetavila v trofej pro vítězku.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,

V roce 2018 se dánské tenistce povedlo téměř vše. Opanovala Evropský juniorský šampionát, vyhrála první velké juniorské finále na turnaji v Osace a na konci sezony si odvezla bronz z ITF Junior Masters, což je obdobou Turnaje mistryň pro hráčky do osmnácti let.

Hlavní soutěže juniorských grandslamů se rodačce z Kodaně tolik nedařily. Největší úspěch zažila na Australian Open v roce 2019, kde si jako nasazená jednička dokráčela až pro trofej pro vítězku, když ve finále zdolala Leylah Fernandezovou. Přitom měla v prvním kole hodně na mále. „Vlastně jsem po tom prvním kole nečekala, že bych zde mohla vyhrát. Ale dál jsem na sobě pracovala, a nakonec jsem to dotáhla do vítězného konce, takže jsem za to moc ráda,“ komentoval dánský talent po vyhraném finále. Díky tomuto vítězství se stala první Dánkou na čele juniorského žebříčku. V tom samém roce vyhrála další tři turnaje ITF.

Pandemie ji nezbrzdila

Sezóna 2020 byla poznamenána pandemií. Ale těsně před tím, než se uzavřela všechna sportoviště na světě, pomohla Tausonová vytáhnout Dánky do vyšší kategorie ve Fed Cupu a vyhrála turnaj ITF v Glasgow. Jakmile se svět začal vracet do normálu, tak si hráčka připsala první výhru v hlavní soutěži na okruhu WTA. Stalo se tak na turnaji v Praze, kde nakonec dokráčela do osmifinále. Na podzim si odškrtla průnik do nejlepší dvoustovky žebříčku. Kromě toho ji čekala premiérová účast na seniorském grandslamu. Kvalifikaci zvládl dánský talent témě bez zaváhání a v prvním kole dokonce vyřadil Jennifer Bradyovou. Ve druhém kole byla nad její síly Danielle Collinsová.

Premiérové tituly na okruhu WTA

Na začátku uplynulého roku bylo jasné, že se rodačka z Kodaně musí posunout dál. Dánská tenistka vyhrála dva turnaje ITF a mířila na okruh WTA. Na březnovém turnaji v Lyonu došla z kvalifikace, bez ztráty setu, až pro vítěznou trofej. Následovalo nakouknutí do první stovky. Před US Open vyhrála turnaj v Chicagu, kde porazila Emmu Raducanuovou. Konec roku se jí podařil na výbornou, nejdříve zvítězila v Lucemburku, kde na cestě za titulem vyřadila mimo jiné i dvě Češky Bouzkovou a Vondroušovou. A na posledním podniku v Itálii se probojovala až do finále, kde padla s Donnou Vekicovou.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený CLARA? (@claratauson)

Pravoruká Kvitová?

Tausonová je pravačkou, která se snaží hrát hodně agresivně. Je to hráčka s dobrým pohybem, která své výměny ráda dohrává na síti. Má dobrý servis a poměrně často používá kraťasy, aby změnila tempo výměny. Hodně lidí ji porovnává s krajankou Wozniackou, avšak co se stylu hry týče, jsou velmi odlišné. Mladá hráčka však při otázce na svou hru zmiňuje jinou elitní hráčku: „Ráda hraji uvnitř dvorce a zakončuji míčky na síti, když mám šanci. Chci být takovou hráčkou, která opravdu dobře servíruje a hraje velké rány – jako Kvitová. Nebojí se bouchnout do míčku.“ Takhle se rodačka z Kodaně vyjádřila v rozhovoru pro WTA.

Dánka zakončila sezónu na 44. pozici, což znamená, že ji v příštím roce rozhodně uvidíme na těch největších turnajích. V ženském tenise navíc může kterákoliv hráčka nesmírně rychle vyletět vzhůru. Viděli jsme úspěch Raducanouvé, kterou Tausonová pár týdnů před US Open zdolala v Chicagu. To stejné platí pro Fernandezovou, která hrála finále US Open a Dánka ji porazila ve finále juniorského Australian Open. Rodačku z Kodaně jistě čeká skvělá budoucnost a kdo ví, třeba se jednou vyrovná i Caroline Wozniacké.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full