To bude ale hráč... Juncheng Shang

Zdroj fotky: Getty Images

V rubrice To bude ale hráč… vám přibližujeme mladé talentované tenisty a tenistky, kteří mají našlápnuto k tomu, aby v následujících letech na tenisové scéně zářili. V dnešním článku se podíváme na současnou juniorskou světovou trojku, sedmnáctiletého Číňana Juncheng Shanga. Premiéru v hlavní soutěži na okruhu ATP si odbyl v únoru v Riu de Janeiru a teď absolvuje i oba turnaje Masters na amerických betonech.

Tenisové začátky

Juncheng Shang se narodil v roce 2005. Jeho otec Shang Yi je bývalý fotbalista a matka Wu Na hrávala profesionálně stolní tenis, ve kterém slavila i titul mistryně světa ve smíšené čtyřhře. Oba rodiče Junchenga tenis milovali a svého syna k němu přivedli v šesti letech. V mládí byli jeho nejoblíbenějšími tenisty hráči "velké trojky" – Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovič. Sám Shang přirovnává svůj herní styl k srbskému velikánovi.

Mladý Číňan známý pod přezdívkou Jerry nejprve trénoval v Akademii Sánchez-Casal v Nanjingu v Číně. Ve 12 letech se s otcem vydal do USA, kde udělal dojem na samotnou legendu španělského tenisu Emilia Sáncheze (7. ve dvouhře a 1. ve čtyřhře na světě) a začal na Floridě svůj tenisový růst. V 15 letech získal plné stipendium a možnost trénovat s profesionály v IMG Academy.

Juniorský král a první úspěchy mezi dospělými

V 16 letech se stal Juncheng Shang světovou juniorskou jedničkou, i když nevyhrál žádný z mládežnických grandslamových turnajů. V roce 2021 se zároveň začal prosazovat mezi dospělými na profesionálním okruhu. Získal celkem čtyři tituly ITF (z toho 3 na antuce).

Emilio Sánchez věří, že je levoruký mladík, měřící metr a osmdesát centimetrů, kompletním hráčem. Pokud by podle něj mohl něco vylepšit, tak se má snažit získat větší výhodu ze svého servisu. "Každý, kdo ho uvidí, řekne: 'To dítě je bezchybné.' Bude těžké ho zlomit. Nezáleží na tom, jak dobrý je hráč na druhé straně. On se nepřizpůsobí a pojede si to své. Má silnou mysl, dělá věci jednoduše a dokáže velmi dobře využít sílu soupeře," řekl na adresu Shanga Emilio Sánchez. Ten věří, že mladík přepíše národní historii a stane se prvním čínským tenistou v TOP 100.

Li Na mužského čínského tenisu?

Juncheng Shang by se mohl stát průkopníkem čínského mužského tenisu, podobně jako se to povedlo mezi ženami jeho krajance Li Ně. Bývalá světová dvojka má na svém kontě dva grandslamové tituly, a to z Roland Garros 2011 a Australian Open 2014.

"Byla mým idolem, když jsem vyrůstal a sledovat její vítězství na Grand Slamech byla ta nejspeciálnější věc, jakou jsem kdy zažil. Zejména vidět, že to může dokázat hráč z Číny mi dalo velkou naději," prohlásil Juncheng Shang při zmínění slavné krajanky.

Finále juniorského US Open 2021

Shang strávil na trůnu krále juniorského tenisu více než půl roku, ale i tak se jen jednou probojoval do grandslamového finále. V areálu Flushing Meadows v New Yorku prolomil smůlu na turnajích velké čtyřky. Po čtvrtfinále French Open a semifinále ve Wimbledonu se konečně dočkal boje o titul. Jako turnajová jednička vyzval o dva roky staršího Španěla a turnajovou trojku Daniela Rincona. Španěl zvítězil 6:2, 7:6 a ve své poslední juniorské sezóně si připsal první titul z Majoru.

Juncheng Shang naopak na svůj juniorský grandslam stále čeká. Uvidíme, jestli se ale ještě nějakého grandslamového turnaje zúčastní, jelikož v letošní sezóně 2022 hraje výhradně mužské turnaje a snaží se prosadit mezi dospělými.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Masters v Indian Wells 2022

Premiéru v hlavní soutěži na turnaji ATP zažil Juncheng Shang (543. místo na žebříčku ATP) na antuce v Riu de Janeiru, kde v prvním kole podlehl Španělovi Pedru Martínezovi. O měsíc později dostal divokou kartu na první Masters sezóny v Indian Wells. Bez ztráty setu zvládl oba kvalifikační duely, nejprve s Argentincem Franciscem Cerundolem a poté s Němcem Matsem Moraingem, který mu zápas po prvním setu skrečoval.

Shang si tak jako první Číňan v historii zajistil účast na podniku kategorie Masters. Zároveň se stal nejmladším kvalifikantem turnaje ATP 1000 od Hamburku 2003, kde prošel kvalifikačním sítem tehdy šestnáctiletý Rafael Nadal. Na samotném turnaji v Indian Wells fanoušci takhle mladého hráče viděli naposledy v roce 2006, kdy se do něj probojoval Američan Donald Young.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ????? 商竣程 (@junchengshang05)

V prvním kole narazil Shang na hráče elitní stovky Španěla Jaume Munara. Ten byl nad jeho síly a prohrál s ním 3:6, 4:6. Dokázal však, že se v něm skrývá obrovský potenciál a v novém vydání žebříčku poskočí mezi nejlepších 450 hráčů světa. Kromě toho se představí i na následujícím podniku ATP 1000 v Miami, kde dostal divokou kartu přímo do hlavní soutěže.

Rozhodně bude zajímavé sledovat, kam to Juncheng Shang na své tenisové cestě dotáhne.

 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full