Andrea Sestini Hlaváčková pověsila raketu oficiálně na hřebík. Proto se v dnešním vydání rubriky To byl ale hráč… podíváme na stěžejní okamžiky tenisové kariéry této sympatické blondýnky.
Na kurty Andrea poprvé zamířila ve čtyřech letech, svou tenisovou pouť započala v rodné Plzni, v areálu místní Slavie. O několik let později se přesunula do Prahy, kde svůj talent dále rozvíjela. Kromě tenisu se plzeňská rodačka věnovala i dalším sportům, převážně krasobruslení. Nakonec se však rozhodla pro bílý sport.
V mládežnických kategoriích absolvovala mnoho turnajů. Na okruhu ITF se poprvé objevila v roce 2000, kdy jí bylo pouhých 14 let. Na první vítězství na okruhu si však musela počkat až do roku 2003, kdy slavila v Chorvatsku. V témže roce absolvovala i první finále, navíc doma v Plzni, na vytouženou trofej však nedosáhla, padla s Nicole Vaidišovou.
Na okruhu ITF sbírala cenné zkušenosti, první trofej z dvouhry však přivezla domů až v roce 2006, kdy vyhrála turnaj ve Španělsku. V tom samém roce byla Andrea ve finále čtyřhry neporažená, domů si odvezla šest deblových trofejí.
Z turnajů na okruhu ITF si Andrea během své kariéry dovezla celkem 27 trofejí, ze singlu jich však bylo pouze osm. I to nahrává faktu, že Andrea Sestini Hlaváčková je jednou z nejlepších deblistek české tenisové historie.
Přechod na okruh WTA nebyl procházkou růžovou zahradou. První zápas v hlavní soutěži grandslamu si ve dvouhře zahrála až v roce 2010. Ve čtyřhře to zvládla již o tři roky dříve s německou parťačkou Sandrou Klöselovou, prošly však jen přes první kolo.
V singlu na turnajích velké čtyřky došla nejdále do čtvrtého kola na US Open 2012. Z okruhu WTA si nepřipsala ani jeden titul, pouze jednou se objevila ve finále, v roce 2013 v Rakousku. Co se čtyřhry týče, to byla úplně jiná pohádka.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Někdejší světová deblová trojka se ve čtyřhře našla. Během své dlouhé kariéry si připsala 27 deblových titulů. Plzeňačka vyhrála, co se dalo. Doma má dvě trofeje z dámské čtyřhry na grandslamu, kromě toho navíc v roce 2013 ovládla i smíšenou čtyřhru na US Open. Je šampionkou z Turnaje mistryň a vlastní i stříbrnou medaili z olympijských her.
Významně se podílela na veleúspěšné éře českého tenisu. Česká republika totiž vyhrála mezi lety 2011-2018 hned šestkrát Fed Cup a Hlaváčková u toho byla hned dvakrát.
Andrea Sestini Hlaváčková by však nevyhrála tolik titulů bez svých kolegyň. Nejvýrazněji se vedle ní zapsala Lucie Hradecká, se kterou odehrály pět sezón. Společně získaly 11 trofejí, včetně těch grandslamových, a navíc vybojovaly olympijské stříbro v roce 2012. Konec veleúspěšné české dvojice přišel před ročníkem 2014.
Nebyl to však definitivní konec, děvčata se společně objevila ještě na dalších turnajích, především v letech 2015 a 2016. Společně si zahrály na dalších olympijských hrách a nebyly daleko od cenného kovu, když v semifinále proti Švýcarkám měly dokonce mečbol a mohly si zahrát o zlato. Míček, který je dělil od postupu do finále však využit nebyl a duo H+H odjíždělo z Ria s bramborovým umístěním.
Best Olympic medal outfits ever?!?! Lucie Hradecká and Andrea Hlaváčková, silver medal winners, after losing to Venus and Serena Williams in 2012 in London #Olympics pic.twitter.com/8mz0JAde48
— Olympic Tennis (@OlyTennisFacts) August 5, 2021
Úspěchy s ostatními parťačkami měla trojnásobná grandslamová šampionka také. Především s Tímeou Babosovou to dotáhly až ke trofeji z Turnaje mistryň. Poslední měsíce před přerušením kariéry strávila po boku své kamarádky z dětství Barbory Strýcové.
Na začátku roku 2019 oznámila Hlaváčková, že do další sezony nenastoupí. Se svým manželem Fabriziem Sestinim totiž očekávali narození potomka.
Od té doby se jedna z nejúspěšnějších deblistek Česka začala více objevovat v médiích jako tenisová reportérka, expertka či komentátorka. Dveře za svou tenisovou kariérou tak postupně zavírala čím dál více. Definitivní sbohem se rozhodla bílému sportu dát až letos, v roce 2022. Loučení měla v plánu již dříve, ale pandemie jí plány o několik měsíců oddálila.
Na pražském turnaji WTA obnovila spolupráci s Lucií Hradeckou a společně si zahrály poslední deblový turnaj. Nakonec se česká dvojka probojovala do druhého kola podniku na pražské Spartě. Porážkou proti japonsko-britskému páru Hlaváčková definitivně zabouchla dveře za velmi úspěšnou kariérou.