To byl ale hráč… Anett Kontaveitová

Zdroj fotky: WTA

Bývalá světová dvojka Anett Kontaveitová zvolila jako svůj poslední turnaj kariéry letošní Wimbledon. V singlu skončila hned ve druhém kole na raketě Marie Bouzkové a v mixu s Finem Ruusuvuoriem odehrály jen úvodní zápas. Před dvěma roky reprezentovala Estonsko na letních olympijských hrách v Tokiu, kde nestačila na Marii Sakkariovou. Pojďme si připomenout její kariéru.

Tenisové začátky

Svůj první titul z okruhu ITF získala Anett v lednu 2011 na turnaji Seb Tallink Open IV v rodném Tallinnu, když ve finále přemohla Slovenku Zuzanu Luknárovou. Poté vyhrála sedm singlových finále v řadě. V roce 2014 zažila premiérový start v hlavní soutěži WTA Tour na turnaji ASB Classic, kde zvítězila ve třech kvalifikačních kolech. Následně si zahrála hlavní soutěž a v prvním kole nestačila na Japonku Sačii Išizuovou. O rok později zaznamenala Kontaveitová první výhru v hlavní soutěži grandslamového turnaje na US Open. Ve druhém kole porazila nasazenou jedna třicítku Rusku Anastasiji Pavljučenkovovou a následně i Američanku Madison Brengleovou. V osmifinále nestačila na Američanku Venus Williamsovou.

Ve svých 21 letech se Kontaveitová probojovala premiérově do finále WTA Tour v dubnu 2017 na turnaji Ladies Open Biel Bienne. Nejdříve vyřadila Britku Heather Miriam Watsonovou, potom Rusku Jevgeniji Sergejevnu Rodinovou, Belgičanku Elise Mertensovou a Bělorusku Aljaksandru Sasnovičovou. Ve finále podlehla po dvou setech sedmnáctileté kvalifikantce Češce Markétě Vondroušové, která byla na 233. pozici ve světovém žebříčku. I přes finálovou porážku poskočila v žebříčku WTA z 99. na 74. příčku.

Nejlepší grandslam

V roce 2020 došla Kontaveitová na Australian Open až do čtvrtfinále, což je její kariérní maximum na turnajích velké čtyřky. Navíc jako první estonský tenista postoupila Kontaveitová do této fáze na australském grandslamu. Vstupovala zde v roli turnajové osmadvacítky. V prvním kole smetla po dvou setech (6:0, 6:2) Australanku Astru Sharmaovou. Následně Anett porazila Španělku Saru Sorribesovou Tormovou (6:2, 4:6, 6:1), Švýcarku Belindu Bencicovou (6:0, 6:1) a osmnáctiletou Polku Igu Šwiatekovou (6:7, 7:5, 7:5). Ve čtvrtfinále se střetla s turnajovou čtyřkou Rumunkou Simonou Halepovou. Po 53 minutách se Estonka loučila s turnajem po setech 1:6, 1:6. Díky této výhře se Halepová dostala do druhého melbournského semifinále, kde nestačila na Španělku Garbine Muguruzaovou.

Turnaj mistryň

O rok později si Kontaveitová zahrála na Turnaji mistryň. Poprvé se tato singlová soutěž konala v mexické Guadalajaře, kam se dostalo osm nejvýše postavených hráček na žebříčku Porsche Race to the WTA Finals. Tenistky byly rozděleny na dvě skupiny, které byly pojmenovány podle předkolumbovských památkách Chichén Itzá a Teotihuacán. Estonka Kontaveitová byla ve druhé skupině s Češkami Barborou Krejčíkovou, Karolínou Plíškovou a Španělkou Garbine Muguruzaovou. Poslední ze zmíněných tenistek a Anett se dostaly do semifinále. Následně se oběma hráčkám podařilo postoupit do finále, poté co Řekyně Sakkariová podlehla Kontaveitová a Muguruzaová vyhrála nad Španělkou Badosovou. Španělsko-estonské finále zvládla lépe nasazená šestka Garbine po sadách 6:3 a 7:5. Estonka díky finálové účasti poskočila na nové kariérní maximum, a to na 7. místo.

Konec kariéry

Už v roce 2022 na ostravském turnaji AGEL Open musela Kontaveitová skrečovat zápas druhého kola proti Tereze Martincové kvůli bolestem bederní páteře. Po tomto turnaji ukončila sezonu. V tomto roce odehrála několik zápasů, ale moc se jí nedařilo. Nejvíce vítězství zaznamenala na Billie Jean King Cupu, když vyhrála tři utkání ze čtyř v zóně Evropy a Afriky. Na konci června oznámila konec kariéry kvůli stálým zdravotním problémům v podobě degenerativního postižení bederní ploténky. Jejím posledním turnajem se stal Wimbledon.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Anett Kontaveit (@anett_kontaveit)

Dostala jsem se na Turnaj mistryň jako první Estonka, to považuji za velkou věc. Když pocházíte z takto malé země, je o něco těžší snít o úspěchu. Snažíte se být realističtější, protože před sebou nemáte tolik vzorů. Já měla Kaiu Kanepiovou, a ta byla v TOP 20. Nikdo ale přede mnou nebyl v TOP 10 a nedostal se na Turnaj mistryň. O tom jsem se neodvážila ani snít," zamyslela se Kontaveitová po Wimbledonu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full