To byl ale hráč... Ivan Lendl

Zdroj fotky: Getty Images

Ivan Lendl je považován za nejlepšího tenistu v historii Česka a Československa. Rodák z Ostravy během své kariéry nasbíral osm grandslamových titulů ve dvouhře. Celkem vyhrál 1 071 zápasů na okruhu ATP a tímto počtem se zařadil na třetí místo za Američana Jimmyho Connorse a Švýcara Rogera Federera. Dlouhou dobu byl i na pozici světové jedničky. Dohromady 270 týdnů, což je čtvrté nejdelší období za Novakem Djokovičem, Petem Samprasem a Rogerem Federerem. Nejen díky tomu byl v roce 2001 zařazen do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Tenisová rodina

Ivan Lendl se narodil 7. března 1960 Olze Lendlové a Jiřímu Lendlovi. Jeho matka byla tenistka, která byla na československém žebříčku nejvýše na 2. místě a jeho otec, vystudovaný právník, se v roce 1990 stal prezidentem Československého tenisového svazu. Dá se tedy říci, že rodiče měli už od narození syna jasno, čím se bude živit.

Kariérní úspěchy 

Profesionální kariéru započal v socialistickém Československu. V roce 1980 na pražském Davis Cupu zařídil společně s Tomášem Šmídem vítězství 4:1 nad Itálií. O dva roky později dominoval na Turnaji mistrů a 28. února 1983 se stal světovou jedničkou v žebříčku ATP. Bohužel ho za krátkou dobu na špici nahradil Jimmy Connors a John McEnroe. V roce 1984 slavil první grandslamový titul, když porazil Johna McEnroea 3:2. O rok později v září ve finále US Open narazil opět na stejného hráče, toho odrovnal po třech setech. Díky tomuto vítězství znovu ovládl žebříček ATP. Roku 1986 se rozhodl emigrovat do Spojených států. V tomto roce si zahrál French Open i US Open. Na prvním turnaji narazil ve finále na Mikaela Pernforse, kterého přemohl jasně 3:0. Na druhém turnaji zvítězil nad Miloslavem Mečířem rovněž výsledkem 3:0. Následující rok znovu dominoval na obou výše zmíněných turnajích proti totožnému soupeři. Byl jím Mats Wilander, kterého v obou případech překonal poměrem 3:1.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Andy Murray (@andymurray)

Australian Open 

V roce 1989 vyhrál poprvé Australian Open, když zničil Miloslava Mečíře opět bez ztráty setu. Podruhé zvedl nad hlavu v roce 1990, kdy se střetl se Stefanem Edbergem. Ten si vybojoval první sadu, ale poté získal Ivan druhý set a ve třetím došlo ke skreči ze strany soupeře. Tento titul byl pro něj však poslední. Po šesti letech, kdy si zažádal o americké občanství, ho konečně dostal. Svou profesionální kariéru se rozhodl ukončit v prosinci 1994. Celkem se dostal do 19 grandslamových finále, čímž stanovil rekord, který zdolal až v roce 2009 Roger Federer. Během jedenácti let v řadě si zajistil alespoň jedno grandslamové finále, což byl opět rekord. Jediný Pete Sampras ho dokázal vyrovnat. Kromě Wimbledonu vyhrál všechny grandslamy.

Trenérská kariéra 

Po několika letech se Lendl vrátil k tenisu. Ke konci roku 2011 se stal osobním trenérem skotského tenisty Andyho Murrayho. Ten pod jeho vedením zvítězil na londýnských Letních olympijských hrách 2012 a o měsíc později vyhrál svůj první grandslamový titul na US Open. Murray získal o rok později wimbledonskou trofej, která Lendlovi jako jediná chybí. V březnu 2014, tedy skoro po třech letech, ukončili spolupráci. Ovšem v sezonách 2016 až 2017 ho znovu vedl a potřetí se k němu vrátil během dubna 2022. Do týmu ho také angažoval německý tenista Alexander Zverev, konkrétně v roce 2018 před US Open.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. Vynikající tenista,bohužel 2x ve finále Wimbledonu padl. A to mu k absolutní špičce chybí. Ale hráč,který k síti chodil až při podání ruky spoluhráči v tehdejší době Wimbedon asi vyhrát nemohl.

  2. Mně fascinovalo, když se jednou vrátil zpět do vlasti a hovořil česky, jako Vlasta Burian s bramborou v hubě. Pak byl v televizi / později/ ještě jednou a již mluvil normálně. Byl vynikající, ale asi jednosměrný. To není závist, ale pouze konstatování.

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full