To byl ale hráč... Juan Martín del Potro

Zdroj fotky: Getty Images

Juan Martín del Potro se pokusil o návrat, který se změnil v derniéru. Na právě probíhajícím turnaji ATP 500 v Riu nenastoupil ani do prvního kola, kde měl díky volné kartě hrát. Jeho nejspíše posledním zápasem na okruhu se tak stala porážka s krajanem Federicem Delbonisem na domácí antuce v Buenos Aires. Pojďme se tedy ohlédnout za úspěšnou kariérou tenisty přezdívaného "Delpo".

Tenisové začátky

Juan Martín del Potro se narodil v argentinském městě Tandil, stejně jako další špičkoví tenisté Juan Mónaco nebo Máximo González. Tenis začal hrát v sedmi letech. Kariéru mladého Juana, jehož dětským idolem byl Pete Sampras, nastartovalo v roce 2002 vítězství na prestižním juniorském turnaji Orange Bowl.

Rok 2008 a první tituly ATP

Delpo na sebe každým rokem upozorňoval víc a víc. Na začátku roku 2008 se nacházel už v TOP 50, tehdy ve věku 19 let jako nejmladší hráč elitní společnosti.

První polovina sezóny 2008 však nebyla lehká, protože ho brzdila zranění. Pak přišlo úspěšné antukové léto a první dva tituly ve dvou týdnech za sebou. Ve Stuttgartu porazil Francouze Richarda Gasqueta a v Kitzbühelu domácího Rakušana Jürgena Melzera.

To nebylo vše. Juana nezastavil ani přechod na americké betony a v Los Angeles, po výhře nad tehdejší světovou devítkou Američanem Andy Roddickem, slavil třetí titul v řadě. Do čtveřice získal vítězství ve Washingtonu. Neskutečnou sezónu zakončil účastí na turnaji mistrů a jako nejmladší hráč v elitní desítce světového žebříčku.


Vítězství na US Open 2009

V roce 2009 měl del Potro na grandslamech výbornou formu. Na Australian Open z toho bylo čtvrtfinále, na antuce ve Francii dokonce semifinále.

Jako nasazená šestka startoval na kurtech ve Flushing Meadows. V prvním kole US Open porazil krajana Juana Mónaca. Následně přešel přes Rakušany Jürgena Melzera a Daniela Koellerera, Španěla Juana Carlose Ferrera a ocitl se mezi nejlepší osmičkou. Ve čtyřech setech zdolal Chorvata Marina Čiliče a postoupil do svého druhého grandslamového semifinále. V něm povolil turnajové trojce Španělovi Rafaelu Nadalovi pouhých šest gamů.

Při premiéře ve finále narazil na světovou jedničku a patnáctinásobného grandslamového šampiona Švýcara Rogera Federera. Dramatické finále uzmul pro sebe v pěti sadách Argentinec. Po setech 3:6, 7:6, 4:6, 7:6 a 6:2 získal svůj první, ale zároveň také poslední, grandslamový titul.

Olympijský bronz z Londýna a stříbro z Ria

Olympijské hry se v roce 2012 konaly v Londýně a tenisté bojovali o medaile v All England Clubu ve Wimbledonu. Juan Martín del Potro postoupil jako turnajová osmička do bojů o medaile. V semifinále svedl s Rogerem Federerem nejdelší bitvu na dva vítězné sety v historii. Za čtyři hodiny a dvacet šest minut prohrál Argentinec 6:3, 6:7, 17:19. V boji o bronz uspěl proti Novaku Djokovičovi poměrem 7:5, 6:4.

Do Ria de Janeira jel del Potro v úplně jiné situaci než při první medailové radosti v Londýně. Sezóny 2014 a 2015 téměř celé vynechal kvůli problémům se zápěstím. Do prvního kola dostal 145. hráč světa Novaka Djokoviče, světovou jedničku. V repríze londýnského boje o bronz byl opět silnější charizmatický Argentinec, tentokrát ve dvou tiebreacích. Del Potro zvládl i další tři zápasy a v semifinále přemohl 5:7, 6:4 a 7:6 Rafaela Nadala. Pohádkový příběh sice neskončil zlatou medailí, ale i stříbro, po prohře s Andym Murraym ve čtyřech setech, pro něj znamenalo velkou satisfakci.

Poslední úspěšná sezóna 2018 a druhé grandslamové finále

Po letní olympiádě v Riu pokračoval ve svém comebacku. V lednu 2018 se dostal poprvé od roku 2014 zpátky do TOP 10. Dobrou formu ukázal na Masters v Indian Wells, kde si po vítězném finále nad Rogerem Federerem dokráčel pro první triumf na podniku ATP 1000. Probojoval se i do semifinále na dalších velkých turnajích, tisícovce v Miami nebo na Rolland Garros.

V srpnu přišel na řadu del Potrův nejoblíbenější grandslamový turnaj US Open. Potvrdil výbornou sezónní formu a na cestě do svého druhého finále zdolal ve čtvrtfinále Johna Isnera a v semifinále Rafaela Nadala. Mezi ním a druhým vavřínem na turnajích velké čtyřhry stál už jen Novak Djokovič. Ten byl ale moc těžkým protivníkem a ve třech sadách zvítězil.

Pro del Potra to byl velice úspěšný rok. V žebříčku ATP se před US Open vyšplhal dokonce na třetí místo, čímž si vylepšil své životní maximum.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,

Zranění a snaha o návrat

Zranění se Juanu Martínu del Potrovi nevyhýbala od začátku kariéry. Už sezónu 2010 musel takřka celou oželet kvůli problémům se zápěstím. O rok později se mu povedlo vrátit se a získal cenu ATP za návrat roku. Zmíněn byl už i úspěšný návrat po těžkých letech 2014 a 2015, kdy problémy se zápěstím hrály opět prim.

Horší situace nastala poté, co na konci roku 2018 odstoupil ze zápasu třetího kola Shanghai Masters proti Chorvatu Bornu Čoriči. Tehdy u něj začaly problémy s kolenem.

V roce 2019 se snažil o návrat. V Delray Beach uhrál čtvrtfinále, stejně jako v Římě, a na French Open postoupil mezi šestnáctku nejlepších. Při svém prvním travnatém turnaji sezóny v Queen's Clubu utrpěl v zápase prvního kola s Kanaďanem Denisem Shapovalovem zlomeninu čéšky.

Očekávaný comeback se stal derniérou

Od zápasu se Shapovalovem v roce 2019 až do února 2022 neodehrál Argentinec jediný zápas. Během této doby podstoupil celkem čtyři operace pravého kolena. Del Potro, přezdívaný i "The Tower" nebo "La torre de Tandil", se nechtěl vzdát a věřil v návrat na kurty.

Několik měsíců obětoval přípravě a v lednu letošního roku oznámil návrat na okruh. Přijal divokou kartu na turnaje v Buenos Aires a v Riu de Janeiru. Sám však na tiskové konferenci před startem turnaje naznačil, že se jedná spíše o rozlučku.

9. února 2022 nastoupil k zápasu prvního kola Argentina Open. S Federicem Delbonisem prohrál 6:3, 6:1. Zápas to byl opravdu emotivní a sám Argentinec se neubránil ještě během hry slzám. Všechny činy, gesta i pozápasový rozhovor naznačují, že to bylo naposled, kdy jsme tenisového gentlemana z Argentiny viděli v profesionálním zápase na okruhu ATP.

Úspěšná kariéra

Je neoddiskutovatelné, že nebýt zranění, dosáhl by ještě větších úspěchů. I tak může být Delpo na svou kariéru pyšný. Na svém kontě má dva olympijské kovy, titul z US Openu, vítězství s Argentinou v Davis Cupu z roku 2016 a 22 titulů z okruhu ATP. Nebudou to však jen úspěchy a jedinečný forhend, který si budou fanoušci pamatovat. Del Potro si svým gentlemanstvím a vystupováním na kurtu i mimo něj získal srdce nejenom fanoušků, ale i tenisových kolegů.

Muchas gracias Delpo!

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full