To byl ale hráč... Lucie Šafářová

Zdroj fotky: Getty Images

Bronzová olympionička a dvojnásobná deblová vítězka Roland Garros Lucie Šafářová ukončila svou profesionální kariéru na French Open 2019. Do posledního zápasu měla nastoupit se svou parťačkou Američankou Bethanii Mattekovou-Sandsovou, ale kvůli zranění jí nahradila Slovenka Dominika Cibulková. Bohužel vypadly hned v prvním kole. Během své kariéry byla čtyřikrát oceněna za službu tenistkám Cenou Peachy Kellmeyerové. Pojďme se podívat na její tenisovou cestu.

Tenisové začátky 

Lucie Šafářová se narodila 4. února 1987 v Brně. K tenisu byla vedena už odmala, ve třech letech ji začal trénovat její otec. Ve 14 letech vstoupila na ženský okruh ITF. Konkrétně to byl turnaj Mezinárodní tenisové organizace v Plzni dotovaný 10 tisíci dolary. Bohužel vypadla hned v prvním kole, když narazila na Libuši Průšovou. Během svého působení na okruhu ITF vyhrála sedm singlových titulů a jeden deblový. V lednu 2005 vkročila na okruh WTA turnajem ASB Classic.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Lucie Safarova (@lucie.safarova)

Finále Grand Slamu

V roce 2015 si Lucie zahrála dvouhru na French Open. Vstupovala zde v roli turnajové třináctky. První kolo jí přiřadilo Rusku Anastasiji Pavljučenkovou, kterou porazila 7:6 a 7:6. Ve druhém kolo vyhrála opět po dvou setech (6:2, 6:0) nad Japonkou Kurumi Naraovou. Třetí a čtvrté kolo přineslo znovu vítězství po dvou sadách. Nejdříve zdolala Němku Sabinu Lisickou poměrem 6:3, 7:6, a pak i Rusku Marii Šarapovovou 7:6 a 6:4. Ve čtvrtfinále nastoupila proti 21. nasazené Španělce Garbine Muguruzaové, tu přemohla 7:6 a 6:3. V semifinále zničila turnajovou sedmičku Srbku Anu Ivanovičovou stejným výsledkem 7:5, 7:5. Touto výhrou se stala po 34 letech první českou finalistkou dvouhry na Roland Garros, poté co navázala na Hanu Mandlíkovou.

O titul se rvala s turnajovou jedničkou Serenou Williamsovou. První set uhrála Američanka jasně 6:3. Druhá sada měla zajímavější průběh. Serena vedla 4:1, ale Šafářová hru otočila. Favoritka turnaje podávala za stavu 6:5 na vítězství, avšak musel rozhodnout tiebreak. Ten dopadl lépe pro Lucii poměrem míčů 7:2. V posledním setu Williamsová prohrávala 0:2 ovšem zabojovala a uhrála šest gemů v řadě a slavila svůj třetí titul na French Open.

Duo Mattek-Sandsová & Šafářová

Se svou parťačkou Američankou Bethanií Mattek-Sandsovou získala pět deblových titulů. Dvakrát vyhrály na Australian Open a French Open a jednou ovládly i US Open. První trofej na Grand Slamu přišla v roce 2015 konkrétně v australském Melbourne. Duo Mattek-Sandsová a Šafářová porazilo ve finále tchajwansko-čínský pár Chan/Ťie 6:4 a 7:6, tiebreak skončil 7:5. Druhá trofej z Paříže jim vynesla průnik do první desítky deblového žebříčku. Lucii patřilo 5. místo a její spoluhráčce 6. příčka. Finálový zápas musel rozhodnout třetí set. První vybojovaly totiž nasazené dvanáctky turnaje Casey Dellacquová s Jaroslavou Švedovovou (6:3). Druhou sadu bral americko-český pár (6:4), a poté rozhodující set zakončil skórem 6:2. Obě deblistky zvítězily na prvních dvou Grand Slamech sezóny.

Další titul přišel o rok později na US Open. Dvanáctý nasazený pár domácí Bethanie Mattek-Sandsová/Lucie Šafářová přemohl turnajové jedničky Caroline Garciaovou a Kristinu Mladenovicovou z Francie po třech setech 2:6, 7:6 a 6:4. O rok později se opakoval scénář z roku 2015. Nejdříve dominovaly na Australian Open a následně na French Open.

Na AO byly Mattek-Sandsová s Šafářovou turnajovými dvojkami a ve finále se utkaly s česko-čínským párem Hlaváčková/Šuaj. Začátek zápasu vyzněl lépe pro soupeřky, které zvítězily po tiebreaku. Následovaly dvě sady s výsledkem 6:3 a australský major s přezdívkou “happy slam” patřil Bethanii s Lucií. Poslední společný titul GS mají po výhře nad australskou dvojici Bartyová–Dellacquová 6:2 a 6:1. Po pařížském vítězství v červnu 2017 jim k zisku nekalendářního grandslamu chyběl jenom wimbledonský titul.

Fed Cup v Moskvě

Celkem čtyřikrát se stala členkou vítězného družstva na Fed Cupu. První titul slavila Lucie Šafářová s Petrou Kvitovou, Květou Peschkeovou, Lucií Hradeckou, Ivetou Benešovou a Barborou Strýcovou v roce 2011. V Moskvě odehrála dvě dvouhry s bilancí 0-2. První prohrála se Světlanou Kuzněcovovou 2:6, 3:6 a druhou s Anastasijí Pavljučenkovou 2:6 a 4:6. Její spoluhráčky konkrétně Kvitová, Hradecká a Peschkeová přinesly body, a tak zvítězila Česká republika proti Rusku 3:2. Pro naši republiku to byl první titul v rámci samostatného českého státu. Předešlých pět titulů se vyhrálo za Československé socialistické republiky. Další trofej přidaly tenistky po roce.

Domácí prostředí

Tým ve složení Šafářová, Kvitová, Hradecká a Hlaváčková porazil Srbky 3:1. Lucie znovu nastoupila do dvou dvouher ovšem pro tuto chvíli obě vyhrála. Napřed se střetla s Anou Ivanovičovou (6:4, 6:3), a poté s Jelenou Jankovičovou (6:1, 6:1). Výrazně tedy přispěla k obhajobě fedcupového titulu. Mezi její první a druhou výhrou přidala bod i Petra Kvitová, která porazila Jelenu (6:4, 6:1). Osmý titul byl znovu z domácího prostředí po dvou letech.

Sestava hráček byla stejná jako předtím. Soupeřkami byly Němky, které se musely smířit s prohrou 1:3. Dva body uhrála Petra Kvitová a jeden Lucie Šafářová. První zápas hrála Petra proti Andrey Petkovicové (6:2, 6:4). Druhý bod přidala Lucie, když Angelique Kerberovou smetla po dvou setech se stejným výsledkem 6:4. Poslední bod přidala opět Petra, ta hrála s Angelique Kerberovou (7:6, 4:6, 6:4). Za rozhodnutého stavu se odehrála čtyřhra, která vyzněla lépe pro Německo. Následující rok se turnaj konal zase v Praze.

Ve finále se Češky ve složení Lucie Šafářová, Petra Kvitová, Karolína Plíšková a Barbora Strýcová utkaly s Ruskami. Duel bodově skončil 3:2 pro Česko. Šafářová bohužel nenastoupila ani k jednomu zápasu. Body přinesla dvouhra Kvitové s Anastasijí Pavljučenkovou (2:6, 6:1, 6:1), dále dvouhra Plíškové s Marií Šarapovovou (6:3. 6:4) a čtyřhra Karolíny a Barbory nad Anastasijí Pavljučenkovovou s Jelenou Vesninovou (4:6, 6:3 a 6:2).

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full