To byl ale hráč... Martina Navrátilová

Zdroj fotky: Getty Images

Martina Navrátilová je bezesporu jednou z nejúspěšnějších sportovkyň všech dob. Na profesionální dráze se pohybovala celkem 31 let. Za tu dobu nasbírala celkem 59 grandslamových titulů. Včera oslavila své již 66. narozeniny, což se zdá jako vhodná příležitost si její životní cestu připomenout.

Tenisové začátky 

Martina Navrátilová se narodila v Praze dne 18. října roku 1956. Vyrůstala v Řevnicích. Své první tenisové krůčky zaznamenala na kurtech tenisového klubu LTC Řevnice. Během dětství místní klub reprezentovala a později se stala jeho čestnou členkou. Od samého začátku ji trénoval její nevlastní otec, Miroslav Navrátil.

Evertová největší rivalkou už od juniorských let

Ve svých 15 letech v roce 1972 vyhrála tenisové Mistrovství Československa. Na profesionální dráhu se dala již v 16 letech. Na svůj první profesionální titul si musela dva roky počkat. První výhru mezi elitou zaznamenala na turnaji v Orlandu. O rok později v roce 1975 hrála dokonce dvě grandslamová finále, obě ale skončila vítězstvím pro oponentku. Na Australian Open si s ní poradila Evonne Goolagong a na French Open Chris Evertová. Právě Evertová zakončila úspěšnou jízdu Martiny Navrátilové i na US Open, kde se střetly již v semifinále. Československá reprezentantka se po turnaji rozhodla v New Yorku zůstat, požádala si o americké občanství a do Československa se již nevrátila. To ji sice bylo připsáno až roku 1981, zelenou kartu ale získala do měsíce a v dalších letech již vystupovala pod americkou vlajkou.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Australian Open (@australianopen)

Královna Wimbledonu 

První grandslamový turnaj ve dvouhře vyhrála Navrátilová v roce 1978, když ve třísetové bitvě porazila ve finále Wimbledonu Chris Evertovou. Současně obsadila i první pozici světového žebříčku, kde setrvala až do doby, kdy ji po roce Evertová znovu sesadila. O rok později Martina znovu kralovala na wimbledonském trávníku. Na svůj třetí grandslamový titul si musela počkat až do roku 1981, kdy se ve finále Australian Open znovu střetla s Evertovou. Konečně se tak dočkala své první trofeje z Melbourne. V témže roce se dostala i do finále na US Open ale ve třísetovém finálovém zápase podlehla až v tiebreaku Tracy Austinové. Na Wimbledonu kralovala Martina Navrátilová celkem 20x, z čehož 9x ve dvouhře, 7x ve čtyřhře a 4x ve smíšené čtyřhře. 

Dodnes nepřekonaný rekord

V letech 1982 až 1986 byla rodačka z Prahy na tenisových kurtech dominantní. V roce 1982 triumfovala jak při French Open, tak i ve Wimbledonu. Nejvíce zdařilý byl však rok 1983, kdy byla prakticky neporazitelná. Za celý rok utrpěla pouze jednu porážku, a to ve čtvrtém kole French Open. Všechny ostatní turnaje, na které se přihlásila, ovládla a vytvořila tak doposud nepřekonanou bilanci 86 výher ku jedné prohře. Takového procenta výher nebylo dosaženo od roku 1968.

Následující dva roky se z pohledu Martiny nesly v podobném duchu. V letech 1982 až 1984 prohrála Navrátilová celkem jen šest zápasů ve dvouhře. To zahrnovalo i sérii 13 po sobě jdoucích vítězství nad její největší protivnicí a světovou dvojkou Chris Evertovou. Čtyřletá vláda Navrátilové v letech je nejdominantnějším nepřerušeným kouzlem v historii profesionálního tenisu. 

Dominance i mimo tenisový dvorec 

Kariéru československé legendy ale nezdobí jen tituly z tenisových turnajů, Martina Navrátilová byla totiž několikrát oceněna i mimo tenisové dvorce. Sedmkrát získala titul hráče roku na okruhu WTA. Časopisem "Sports Illustrated" byla vyhlášena jednou z TOP 40 sportovkyň všech dob. Poté, co byla uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy, pokračovala v účasti na turnajích WTA i na olympijských hrách v roce 2004.

Konec kariéry nemohl vypadat lépe 

V roce 1994 se ve svých 38 letech rozhodla pro ukončení kariéry. Na 10 let se odmlčela, poté se ale opět vrátila do dvouhry na French Open, kde ale hned v prvním kole nestačila na Giselu Dulko. Když se v roce 2006 blížily její 50. narozeniny, rozhodla se ukončit své profesionální působení na tenisových dvorcích. Poslední turnaj, který odehrála, byl US Open. Fanoušci si nemohli vysnít lepší konec tenisové legendy. Martina Navrátilová tu totiž naposledy dominovala, a to ve smíšené čtyřhře s Bobem Bryanem. Stala se tak nejstarší hráčkou, která vyhrála grandslamový turnaj. Dodnes je považována za hráčku, jejíž rychlá a agresivní hra posunula ženský tenis na zcela novou úroveň. 

Tenisový důchod 

I přesto, že se tenisu již profesionálně nevěnuje, pohybuje se stále v jeho prostředí. Je ambasadorkou WTA a pravidelnou televizní komentátorkou BBC a Tennis Channel. V letech 2014 a 2015 si vyzkoušela i roli trenérky, když se přidala do týmu polské tenisové hvězdy Agnieszky Radwańske. Před třemi lety uzavřela spolupráci s Amazon Prime Video. Během tenisového důchodu si ale vyzkoušela i roli herečky, když byla přizvána k natočení komediálního dramatu pro Netflix "The Politician". Vidět ji ale můžeme i na různých exhibičních zápasech. 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full