To byl ale hráč... Radek Štěpánek

Zdroj fotky: Getty Images

Bronzový medailista ze smíšené čtyřhry v brazilském Rio de Janieru 2016 Radek Štěpánek ukončil profesionální kariéru kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Ukončení oznámil v Praze 14. listopadu 2017. V říjnu 2018 proběhla jeho rozlučka v pražské O2 areně za přítomnosti známých sportovních jmen. Pojďme se tedy podívat na jeho tenisovou kariéru.

Největší úspěch na Grand Slamu

V roce 2006 došel Štěpánek až do čtvrtfinále Wimbledonu. Byl to jeho největší úspěch na grandslamových turnajích, protože se předtím dostal nejdále buď do 3. nebo 4. kola. Pro tuto soutěž byl turnajovou čtrnáctkou a v prvním kole si zahrál proti postupujícímu hráči z kvalifikace Kanaďanovi Frankovi Russell Dancevičovi (7:6, 6:3, 6:4). Druhé kolo přineslo čtyřsetovou bitvu s Belgičanem Xavierem Malissem (6:3, 6:7, 7:5 a 6:1). Ve třetím a čtvrtém kole si musel postup vybojovat až v supertiebreaku. Nejprve porazil turnajovou dvacet čtyřku Španěla Juana Carlos Ferrero Donata (5:7, 6:7, 6:4, 6:2 a 11-9), a poté dvacet osmičku Španěla Fernanda Verdasco Pahima Carmona (6:7, 6:3, 4:6, 6:4 a 6-2). Následovalo čtvrtfinále, ve kterém změřil síly se Švédem Jonasem Lars Björkmanem. První set ukončil lépe soupeř v tiebreaku ovšem další patřil Štěpánkovi 6:4. I další sadu získal český hráč díky zkrácené hře, která byla k vidění i v příštím setu. V něm zvítězil znovu Švéd a závěrečná sada (6:4) rozhodla ve prospěch Jonase, který v semifinále nestačil na turnajovou a žebříčkovou jedničku Švýcara Rogera Federera.

Dvojice Radek Štěpánek – Leander Paes

Se svým parťákem z Indie vyhráli dva tituly na Grand Slamu. Tím prvním bylo Australian Open v roce 2012 ve městě Melbourne. Zde nastupovali jako nenasazený pár. Ve finále porazili obhájce titulu a první nasazený pár sourozence Boba a Mika Bryanovi. Česko-indický pár vyhrál po dvou setech, kdy první musel rozhodnout až tiebreak (7:6 a 6:2). Radek Štěpánek oslavil svůj premiérový titul na Grand Slamu a pro jeho spoluhráče to byl první titul na AO, a zároveň tím zkompletoval všechny čtyři trofeje GS v této soutěži.

Druhý deblový titul si odvezli o rok později z US Open. Zde už figurovali jako čtvrtý nasazený pár a opět se setkali s bratry Bryanovými. Tentokrát na sebe narazili v semifinále a opět je porazili, a to po třech setech (3:6, 6:3, 6:4). Ve finále přemohli druhý nasazený rakousko-brazilský pár Peya/Soares 6:1 a 6:3, po Australian Open to byl jejich druhý společný grandslam. Pro Radka Štěpánka znamenal zisk tohoto titulu premiérovou trofej z newyorského majoru. O rok později se ukázali na Wimbledonu a usilovali o poslední společný titul, ale skončili v semifinále.

Davis Cup 

Radek Štěpánek byl dvakrát u zisku titulu na Davis Cupu. První má z roku 2012, kdy tvořil tým společně s Tomášem Berdychem, Lukášem Rosolem a Ivo Minářem. V pražské O2 areně si zahrál dvě dvouhry s bilancí 1-1 a jednu čtyřhru proti Španělsku. Nejdříve změřil síly s Davidem Ferrerem 0:3, a poté s Nicolasem Almagrem 3:1. Jeho spoluhráčem ve čtyřhře byl Tomáš Berdych, se kterým si poradili s dvojicí Granollers/López 3:1. Poslední bod přinesl Tomáš, když zvítězil nad Nicolasem Almagrem a Česká republika přemohla Španělsko 3:2. Pro mužský tým to byl druhý titul na DC, první získali v roce 1980 jako Československo.

Druhý si přivezl ze srbského Bělehradu o rok později. Kdo jiný by mohl být soupeřem pro Čechy než domácí tým Srbů. Tým ve složení Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, Lukáš Rosol a Jiří Veselý vyhráli titul se stejným výsledkem jako předchozí rok. Radek získal bod při čtyřhře s Berdychem proti duu Bozoljac/Zimonjic, a pak porazil Dušana Lajoviče 3:0. Další bod přidal proti stejnému soupeři Tomáš ve druhém zápase. Mužská výprava tedy obhájila titul a stala se historicky osmým týmem, který to dokázal.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Radek Stepanek (@radek_stepanek)

Trenérská kariéra

Po ukončení profesionální kariéry přijal 30. listopadu 2017 trenérské angažmá u Srba Novaka Djokoviče, kterého vedl v té době i Američan Andre Kirk Agassi. Ke konci března 2018 však jejich trénování Djokoviče skončilo, jelikož se jejich názory odlišovaly. Jeho další koučování nastalo od května 2019, kdy vedl několik měsíců Bulhara Grigora Dimitrova. Po skončení US Open 2022 začal trénovat Sebastiana Kordu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full