Top 10: Nejpřekvapivější prohry Češek v Melbourne - 1. část

Sluncem zalitý grandslam v Melbourne je obecně pro české tenistky úspěšný. Petra Kvitová si na Australian Open zahrála své třetí finále na podnicích velké čtyřky, Lucie Šafářová si zase společně s Bethanie Mattek-Sands podmanila turnaj ve čtyřhře. Karolína Plíšková se probojovala až mezi čtyřku nejlepších a stejně jako Barbora Strýcová tu v minulosti triumfovala jako juniorka. Ovšem ne vždy dopadly zápasy českých bojovnic podle očekávání, někdy jsme se dočkali dosti překvapivých výsledků. Pojďme se podívat na Top 10 největších překvapení na úkor českých tenistek na Australian Open za posledních 10 let.

10) Karolína Muchová vs CiCi Bellis, Australian Open 2020

První zápas v našem výběru se odehrál na zatím posledním uskutečněném Australian Open. Nasazená dvacítka Karolína Muchová tehdy vstupovala do zápasu druhého kola jako favoritka. Měla za sebou skvělou sezónu, klepala na dveře Top 20. Dalším důvodem byl také fakt, že mladá Američanka CiCi Bellis se vracela po dlouhodobém zranění a nečekaly se od ní bůhvíjaké výsledky.

Ovšem hned úvodní hra samotného zápasu naznačila, že Karolína to rozhodně snadné mít nebude, Američanka jednoduše prorazila její servis. V průběhu prvního dějství se Muchové podařilo vzít si servis zpět. S hrou plnou chyb ovšem nemohla být spokojená. Když k tomu připočteme velmi dobrý výkon Američanky, rázem bylo na překvapení zaděláno. První set nakonec opravdu brala mladá Bellis a to díky breaku v 9. hře. Ovšem i druhou sadu začíná Bellis lépe, když znovu prolamuje podání české hráčky. Bohužel tentokrát už na to Karolína nedokáže zareagovat a Catherine po hodině a dvaceti čtyřech minutách hry proměňuje druhý matchball. Muchová se po výsledku 4:6 a 4:6 loučí s turnajem.

9) Lucie Šafářová vs Bojana Jovanovski Petrovič, Australian Open 2013

Do melbournského grandslamu vstupovala Lucie Šafářová v roce 2013 jako nasazená sedmnáctka. Po předchozím roce, ve kterém uhrála několik velmi solidních výsledků, odjížděla Lucie do Austrálie s jistě nemalými ambicemi. Ve druhém kole na ni čekala tehdy jedenadvacetiletá Srbka Bojana Jovanovski Petrovič. Talentovaná rodačka z Bělehradu se tehdy nacházela až v osmé desítce světového rankingu a i z tohoto důvodu byla Lucie favoritkou.

Samotný duel začala rodačka z Brna více než dobře. Dostala se do vedení 4:2 a mířila za ziskem první sady. Jenže Srbka ziskem tří her v řadě skóre otočila a najednou měla k zisku prvního setu blíže ona. Za stavu 4:5 si Lucie musela podržet svůj servis, aby zajistila pokračování sady. To se jí povedlo, ovšem nebylo jí to nic platné, když za chvíli v obdobné situaci za stavu 5:6 neuspěla. Druhý set se pro Češku již od začátku nevyvíjel dobře, Jovanovski Petrovič odskočila do vedení 5:2 a zdálo se být hotovo. Ale Šafářová se nevzdala. Zmobilizovala své síly a dorovnala na 5:5. Bohužel za stavu 6:5 přišla Lucie o servis a tím pádem i o celý zápas. Opakovala se tak situace z první sady. Po setech 7:5 a 7:5 pro ni australský turnaj skončil.

Image result for bojanovski australian open 2013

8) Lucie Šafářová vs Yaroslava Shvedova, Australian Open 2014

Po výborné sezóně 2014, kterou Šafářová zakončila jako šestnáctá hráčka na světě a zahrála si v ní i semifinále wimbledonského turnaje, odjížděla Češka do Melbourne s vidinou dalšího možného grandslamového úspěchu. Los jí ale hned v prvním kole přichystal velmi nebezpečnou soupeřku. Pro Lucii, jakožto nasazenou hráčku, byla Shvedova jednou z nejobtížnějších soupeřek, které na začátek turnaje vůbec mohla dostat. Kazaška byla sice v té chvíli až v sedmé desítce žebříčku, ovšem v minulosti už dokázala zaskočit nejednu favoritku.

První set utkání lépe zvládla Shvedova, získala ho poměrem 6:4. V druhé sadě se ale Šafářová herně zvedla a opanovala jí 6:2. Na začátku třetího setu mohla Češka získat výhodu, ve druhé hře však nevyužila 6 breakballů. Sama pak hned v následujícím game o servis přišla a Kazaška šla do trháku. Důležitý moment nastal pro Šafářovou za stavu 2:4. Při svém servisu odvrátila 4 breakbally a následně Kazašce sebrala podání. Srovnala tak na 4:4. Až do stavu 6:6 si obě hráčky bez větších problému držely svůj servis, jenže právě ve 13. hře Lucie o ten svůj přišla. Rodačka z Moskvy dostala možnost zápas doservírovat. A to se jí povedlo. Čistou hrou zakončila tento přes dvě hodiny trvající duel a mohla se po výsledku 6:4, 2:6, 8:6 radovat z postupu.

Image result for shvedova australian open 2015

7) Petra Kvitová vs Madison Keys, Australian Open 2015

V té době úřadující wimbledonská šampionka Petra Kvitová za sebou měla velmi dobrý úvod sezóny. Nejdříve postoupila do semifinále podniku v Shenzenu a poté ovládla kvalitně obsazený turnaj v Sydney. Na Australian Open tak přijížděla jako jedna z favoritek na celkové vítězství. Hladce zvládla úvodní dva zápasy a mohla se chystat na zápas 3. kola proti Američance Madison Keys. Tehdy byla tato teprve devatenáctiletá teenagerka mezi nenasazenými hráčkami, ale i tak se o ní v tenisovém světě moc dobře vědělo. V roce 2014 například ovládla skvěle obsazený turnaj v Eastbourne.

V první sadě si nejprve obě hráčky navzájem sebraly servis a smírné skóre setrvávalo až do stavu 4:4. Ovšem Madison Keys zabrala a čistou hrou znovu prolomila servis české lvice. V další hře bez větších problémů udržela podání a získala tak úvodní sadu. Druhý set měl vcelku podobný průběh. Do stavu 4:4 si obě hráčky dvakrát navzájem ukořistily podání a set tak dovedly do napínavé koncovky. Kvitová si tentokrát svůj servis dokázala udržet a dostala se k nadějnému stavu 5:4. K setbolům se ale nepřiblížila. Situaci při dalším podání nezvládla a poslala Keys do vedení 6:5. Ta stejně jako v první sadě nezaváhala a čistou hrou souboj doservírovala do vítězného konce.

6) Petra Kvitová vs Laura Robson, Australian Open 2013

Další zápas Petry Kvitové z našeho přehledu se datuje do roku 2013. Osmá nasazená Petra Kvitová přijela do Melbourne obhajovat semifinále z předchozího ročníku. Už v prvním kole měla nemalé problémy s Italkou Schiavone, přesto se jí však podařilo postoupit do druhého kola. Tam na ni čekal britský supertalent Laura Robson. Tehdy devatenáctiletá Robson za sebou měla několik skvělých výsledků, včetně olympijského stříbra ze smíšené čtyřhry.

Pro Petru začal zápas slibně, první sadu ovládla poměrem 6:2, když dokázala Britku celkem třikrát obrat o servis. Ve druhé sadě ukořistila soupeřčin servis pouze jednou, sama o něj bohužel dvakrát přišla. Britka za stavu 5:3 využila hned svůj první setball a vynutila si finálovou sadu. Do té mnohem lépe vkročila Kvitová, když rychle odskočila do vedení 3:0. Poté sice o podání přišla, ale po chvíli se znovu dokázala dostat do vedení o dvě hry. Vzápětí ale přišel další break a Britka srovnala na 4:4. Důležitý moment nastal v 11. hře, kdy Češka své podání znovu ztratila a Britce tak nabídla možnost dopodávat zápas. Toho ale Robson nevyužila a hrálo se dál.

Až do stavu 9:9 si obě hráčky dokázaly svůj servis udržet. Při devatenácté hře o své podání ale Petra přišla a umožnila tak Robson znovu doservírovat zápas do vítězného konce. A Britka už nabídkou podruhé nepohrdla. Po třech hodinách se tak Petra Kvitová (i kvůli 51 nevynuceným chybám a 18 dvojchybám) po výsledku 6:2, 3:6 a 9:11 s turnajem rozloučila.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full