TOP 10: Podávající hračky na okruhu WTA za rok 2020

18. 12. 2020
Nejvíce vstřelených es na okruhu WTA
 1. Elena Rybakinová - 193 es

Kazašská hráčka za letošní zkrácenou sezonu stihla odehrát 39 zápasů, což je velký počet, který dokázala překonat pouze jedna hráčka. Její průměr na zápas je ale jen 5 es. Elena se letos dostala pětkrát do finále, bohužel trofej zvedla pouze jednou, a to hned zkraje roku v Hobartu, kde využila neúčasti prvních 15 tenistek světového pořadí. Rybakinová vyhrála tuto anketu především kvůli zmiňovanému vysokému počtu zápasů.

 1. Serena Williamsová - 178 es

Tato Američanka drží od sezony 2012 rekord v počtu es na jednom turnaji. Ve Wimbledonu jich tehdy při cestě za titulem trefila 101 v sedmi zápasech. Tento rok dokázala za zápas soupeřce nadělit 9 es, a to je také nejvíce z celého ženského pole. Když se podíváme na výsledky z této sezony, tak vidíme, že Serena dokázala ovládnout pouze jeden turnaj kategorie WTA International. Williamsová se po 14 letech nedostala ani v jednom z grandslamů do finále a přerušila tuto dlouhou sérii. Od roku 2001 se jí to nepodařilo dvakrát, nejdříve v roce 2006, kdy vypadla ze světové 100, protože ji zabrzdilo zranění, a právě letos.

 1. Aryna Sabalenková - 165 es

Hvězdná Běloruska je nejen světová hráčka ve dvouhře. Zároveň ale s Belgičankou Mertensovou patří mezi nejlepší deblové páry světa. Letošní sezonu ukončila šňůrou devíti vítězných duelů v řadě. Právě tyto výhry zlepšily i statistiku Sabalenkové, která se v žebříčku nejlepších servismanek nachází pravidelně. Letos ale vyhrála i jednu nepopulární statistiku, která těž souvisí s podáním. Vyvedla totiž nejvíce dvojchyb na kurtu, když srovnáme počet es a dvojchyb, tak se dostaneme do záporných hodnot.

 1. Garbine Muguruzaová - 160 es

Dvojnásobná grandslamová vítězka se poprvé dostala do tenisové špičky, co se es týče. Letos jich dokázala ve 30 zápasech nasázet 160, což opět činí průměr jen okolo 5 es na zápas. V této top 10 má nejvyšší procentuální úspěšnost prvního servisu, kdežto s druhým servisem spadá do nejslabší kategorie. Španělka se probojovala hned ze začátku sezony do finále Australian Open, kde vedla nad Keninovou 6:4. Následné dva sety ale prohrála.

 1. Jennifer Bradyová - 149 es

Američanka, jenž se ještě na začátku sezony musela do hlavních fázích turnajů probíjet přes kvalifikace, dokázala hned na úvod sezony porazit v Brisbane tenistky jako Šarapovovou, nebo Bartyovou. Důležitá pro ni byla druhá půlka sezony, kdy na americkém kontinentu získala titul v Lexingtonu a následně ve třech setech vzdorovala v semifinále US Open budoucí vítězce Osakaové. Bradyová měla nejnižší statistiku trefených prvních podání v první desítce. Přesto by ale podle statistik prohrála jen jeden svůj servírovací game z pěti.

 1. Maria Sakkariová - 144 es
 2. Elise Mertensová - 144 es
 3. Naomi Osakaová - 141 es
 4. Kristýna Plíšková - 137 es

Na chvostu deseti nejlepších servismanek za rok 2020 se nachází i česká hráčka. Starší ze sester Plíškových je jediná tenistka, která se v nejlepší desítce drží už pět sezon. Kristýna drží rekord za nejvíce es v jednom zápase. V zápase z roku 2016 proti olympijské vítězce Puigové trefila 31 es. O tři roky později získala i druhou příčku, kdy proti stejné soupeřce dala es „jen“ 28. Velkým překvapením je, že se letos dostala mezi ty nejlepší, přestože odehrála jen 17 utkání a připočítala si devět vítězství.

 1. Ons Jabeurová - 126 es
 2. Petra Kvitová - 124 es

Zatím poslední české grandslamové šampionce jen o kousek uniklo umístění v TOP 10. Petra letos jen jednou do turnaje vkročila porážkou. Těsně před pauzou kvůli koronaviru se dostala do finále v Dauhá, kde nestačila na Sabalenkovou. Jinak se jí ale dařilo i na velkých turnajích. Musíme zmínit čtvrtfinále na Australian Open a semifinále na French Open. Po deseti letech ale Petra nezískala žádný turnajový triumf, i když zvítězila na menším turnaji v Praze. Ten se ale do okruhu WTA nepočítá. I přesto, že nám ne vždy přijde Petry podání v zápasech tak kvalitní a účinné, tak patří mezi nejlepší tenistky, co se týče úspěšnosti prvního servisu.

 1. Karolína Plíšková - 123 es

Čtyřnásobné vítězce této statistiky se letos na servisu tolik nedařilo jako v předešlých letech. Karolína překonala rekord trefených es za celou sezonu v roce 2015, kdy jich soupeřkám na okruhu WTA nasázela 517. O rok později rekord vylepšila a trefila jich o třináct více. Aktuálně šestá nejlepší tenistka světa letos zažila kolísavou sezonu. Velmi se jí podařil začátek sezony, kdy za poslední čtyři roky získala už třetí pohár pro vítězku v Brisbane. Blízko obhájení vítězství z minulého roku byla i na antukovém turnaji v Římě. Ve finále ale nestačila Rumunce Halepové. Na grandslamech se Karolíně vůbec nedařilo. Nejdále se dostala do třetího kola na Australian Open.

A kdo se stane letošní vítězkou této statistiky? Ovládne ji opět Karolína Plíšková? Vaše tipy nám můžete psát do komentářů.  Pokud si chcete přečíst o největších ženských překvapení loňského roku, tak klikněte zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full