Vysvětleno: Jak vypadá kvalifikace na olympijské hry?

Už na přelomu července a června by se měly uskutečnit LOH, které jsou pro mnohé sportovce vrcholem jejich kariéry a které měly být na programu již v loňském roce. My fanoušci si na ně ještě nějakou chvíli počkáme, ale pro tenisty je důležitým datem 7. červen, kdy se určí ti, kteří se do Tokia podívají.

LOH- kvalifikace dvouhry

Olympijského turnaje ve dvouhře se celkem zúčastní 128 tenistů -  64 hráčů a 64 hráček. Prvních 112 účastníků se určí podle světových žebříčků ATP a WTA. Dalších 12 hráčů si bude muset účast vybojovat v kontinentálních kvalifikacích. Poslední čtyři místa si organizátoři ponechají v podobě divoké karty.

Nyní si rozebereme šance našich singlistů a singlistek. Nejdříve se podíváme na mužskou kategorii, která bude na vysvětlení jednodušší. Pokud bychom chtěli najít českého hráče v první šedesátce hráčů, tak bychom s hledáním neuspěli. Nejlepší český tenista Jiří Veselý se aktuálně nachází až na 71. místě, což může působit dojmem, že by nás na olympijských hrách nikdo nereprezentoval. Jenže existuje ještě jedno pravidlo, které kvalifikaci tenistů a tenistek ve dvouhře na olympijské hry ovlivňuje, a tím je, že každou zemi mohou reprezentovat jen čtyři zástupci v každé kategorii. Před Veselým se nachází například šestice Španělů, sedm zástupců Ameriky a osm Francouzů. Pokud bychom z žebříčku vyškrtali jména tak, aby se v něm nacházelo jen kvarteto zástupců každého státu, tak se rodák z Prostějova vyskytuje na 59. místě a od účasti v Tokiu ho tak dělí pouhá tři místa.

Na pozicích zajišťujících kvalifikaci na LOH se nachází hned šest českých tenistek. Asi největší šance vkládáme do Petry Kvitové a Karolíny Plíškové. Obě figurují v první světové desítce. Nedaleko za nimi najdeme Markétu Vondroušovou a Karolínu Muchovou. Na paty se jim ale lepí Barbora Krejčíková, která se od začátku sezony posunula o neuvěřitelných 30 míst. I s ní proto musíme počítat do bojů o olympiádu. Šestou adeptkou by bezpochyby byla Barbora Strýcová, pokud by před nedávnou dobou neoznámila těhotenství. Těsně za pomyslnou čarou oddělující ty, které momentálně mají jistotu kvalifikace, jsou ještě Kateřina Siniaková a Kristýna Plíšková.

LOH- kvalifikace čtyřhry

Turnaje v mužské a ženské čtyřhře se zúčastní jen 64 párů. Jistou účast mají hráči a hráčky v elitní světové desítce, kteří si k sobě vyberou spoluhráče. Dalších 28 párů se kvalifikuje díky nízkému součtu kombinovaného pořadí v žebříčku. To znamená, že se každému z páru započítá nejlepší pozice na žebříčku (ze dvouhry nebo ze čtyřhry), ty dvě hodnoty se pak sečtou a vydělí dvěma. Příklad: pokud se hráč nachází ve dvouhře na 10. místě a ve čtyřhře až na 80. místě, tak se mu počítá pořadí v kategorii singlistů. Jeho spoluhráči by se započítalo 20. místo ve čtyřhře a dohromady by tak jejich pořadí bylo 15. Zbylých 16 míst si organizátoři schovávají opět ve formě divokých karet. Každý národ můžou v jedné kategorii reprezentovat maximálně dva páry.

Když se podíváme opět nejprve do mužské kategorie, mohl by soutěžní pár vytvořit Roman Jebavý, kterému patří 111. místo ve čtyřhře, a Jiří Veselý, kterému by se počítalo už zmiňované 71. místo v singlu. Jejich pořadí v žebříčku ale není nijak výrazné, a tak se na olympiádu nejspíše nedostanou.

Ženská kategorie nabízí hned několik variant. V elitní desítce deblistek se nachází Barbora Strýcová, Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Poslední dvě zmiňované by měly první český pár vytvořit spolu, protože jsou aktuálně nejlepším světovým duem jedné národnosti. S Bárou Strýcovou, jak už jsme zmínili, nemůžeme počítat. Česká republika má i tak šanci postavit druhý pár, který by nás reprezentoval na LOH. Ve hře jsou další deblistky Lucie Hradecká a Květa Peschkeová, kterou jsme však letos ještě na kurtu neviděli. Reprezentovat ve čtyřhře umožňuje mnohým českým tenistkám i jejich vysoké postavení ve dvouhře. Nejvíce šancí bych dával Karolíně Muchové a Markétě Vondroušové, které jsou velmi flexibilní a mají už nějaké společné zkušenosti.

Smíšená čtyřhra

Na turnaji ve smíšené čtyřhře se utká 16 párů. Prvních 12 párů si zajistí účast opět podle nižšího součtu kombinovaného žebříčku. Divokou kartu získají čtyři páry zvolení olympijským výborem.

Museli bychom proto doufat, že se mezi těch 12 párů vtěsná Jiří Veselý nejlépe s jednou z dvojice Siniaková/Krejčíková, aby byl součet jejich míst co nejmenší. Bohužel není jasné, zda by se i s tímto výsledkem kvalifikovali.

Tak nyní už víte, jak funguje kvalifikace na LOH a jak by mohla vypadat ta letošní z českého pohledu. Před námi jsou ale ještě tři měsíce, během kterých se může cokoliv změnit. Pokud se chcete dozvědět, jak funguje ženský tenisový žebříček, tak klikněte zde

 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. Skvělý, děkuji moc za informace, vůbec jsem tohle nevěděl.

    A máte skvělý web, musím pochválit.

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full