Kam se ztratili semifinalisté Australian Open 2018?

Zdroj fotky: Getty Images

Semifinalisté Australian Open 2018 byli z poloviny velmi překvapiví. Pamatujete si jejich jména? Korejec Hyeon Chung a Brit Kyle Edmund předváděli neskutečné výkony. Už je to skoro čtyři a půl roku a nyní o nich prakticky neslyšíme. Na jejich příběhy se proto zaměřila naše rubrika "Vysvětleno".

Australian Open 2018 je Grand Slam, který se s největší pravděpodobností zapíše jako poslední, který vyhrál Roger Federer. Švýcar tehdy ve finále zdolal v pěti setech Chorvata Marina Čiliče. Oba si v semifinále museli poradit s velkými překvapeními turnaje, nenasazenými hráči Korejcem Hyeonem Chungem a Britem Kylem Edmundem.

49. a 62. hráč žebříčku v semifinále

Tou dobou 23letý Kyle Edmund se nacházel na konci světové padesátky. O třináct pozic níže se nacházel jednadvacetiletý Hyeon Chung. Jejich nejlepším výsledkem na Grand Slamu bylo shodně 3. kolo Roland Garros v roce 2017. Do turnaje v Austrálii nevstupovali ani s oslnivými výsledky z přípravy. Brit zapsal čtvrtfinále v Brisbane a Korejec, vítěz Turnaje mistrů do 21 let z předešlého roku, měl na kontě čtvrtfinále z Aucklandu.

V Brisbane se dokonce střetli spolu a spokojenější ze zápasu odcházel po setech 7:6, 5:7, 6:4 ten starší z dvojice - Kyle Edmund.

Do semifinále přes elitní hráče

Kyle Edmund si na své cestě postupně poradil s turnajovou jedenáctkou Kevinem Andersonem, Denisem Istominem, Nikolozem Basilashvilim, Andreasem Seppim a ve čtvrtfinále i se světovou trojkou, vítězem Turnaje mistrů z roku 2017, Grigorem Dimitrovem. Stal se tak šestým Britem v open éře, kterému se podařilo dostat mezi čtyřku nejlepších.

Cesta Hyeon Chunga byla ještě náročnější. Po skreči od Mischy Zvereva si ve druhém kole opět, stejně jako v semifinále na Turnaji mistrů do 21 let, poradil s 84. hráčem světa, 22letým Daniilem Medveděvem. Ze stavu 1:2 na 3:2 otočil v dalším kole proti světové čtyřce Alexandru Zverevovi, když mu v pátém setu nadělil kanára. Bez ztráty setu v osmifinálovém duelu vyprovodil ven z turnaje Novaka Djokoviče, který se v lednu vracel po půl roční pauze na okruh. Srbský tenista tak poprvé od roku 2007 nevyhrál v zápase Australian Open set (tehdy mu bylo 20 let a prohrál 0:3 s Rogerem Federerem v osmifinále). Ve čtvrtfinále narazil na další překvapení úvodního Grand Slamu sezóny - Tennyse Sandgrena. Devadesátýšestý hráč světa však na rozjetého Jihokorejce nestačil.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Semifinalisté s rozdílnými příběhy

Hyeona Chunga, nejmladšího semifinalistu AO od Marina Čiliče v roce 2010 a nejníže nasazeného od Marata Safina v roce 2004 (tehdy 86. hráč světa), čekal Roger Federer, kterému skrečoval kvůli puchýřům na levé noze ve druhém setu. Kyle Edmund podlehl Chorvatovi Marinu Čiličovi ve třech sadách. Pro oba to znamenal kariérní průlom a posun žebříčkem. Edmund se v novém žebříčku objevil na 26. místě a Chung na 29. pozici.

Britská jednička i chronické zranění levého kolena

Kyle Edmund a sezóna 2018, to byl krásný příběh. Po přetrvávajících problémech s kyčlí Andyho Murrayho hledal britský tenis králova nástupce. Tím se stal velmi rychle právě 23letý Edmund. Na světovém žebříčku se dostal do TOP 15, získal první titul v Antverpách, uhrál dvě čtvrtfinále na turnajích Masters (Madrid a Šanghaj) a objevil se vedle Rogera Federera, Novaka Djokoviče, Alexandra Zvereva, Grigora Dimitrova a Davida Goffina v týmu Evropy na druhém ročníku Laver Cupu v Chicagu. Mladý Brit ukazoval potenciál na TOP 10.

V roce 2019 však zaznamenal pád. Své semifinále v Austrálii neobhájil, když ho ve třech setech vyprovodila pomalu se loučící česká jednička Tomáš Berdych. Celkově se mu sezóna příliš nevydařila a končil ji jako 69. hráč světa.

V únoru 2020 ještě získal svůj druhý titul na okruhu v New Yorku. Pak přišla půlroční pauza a snaha o návrat. Na US Open porazil Alexandra Bublika, načež podlehl v druhém kole ve čtyřech sadách Novaku Djokovičovi. Kromě amerického Grand Slamu přes první kola nepřecházel. Sezónu 2021 pak ani kvůli chronickému zranění kolena nezačal.

Edmundův návrat

Po vleklých problémech se nyní Edmund po dvou letech vrací. Myslel si, že by mohl vyjít návrat už na začátku travnaté sezóny a že by byla šance hrát ve Wimbledonu dvouhru. Nakonec musel dát přednost plnému doléčení a na domácím travnatém Grand Slamu se představí ve smíšené čtyřhře po boku krajanky Olivie Nicholls. "Plán byl vrátit se na začátku travnaté sezóny, ale musel jsem podstoupit malou proceduru s kolenem, které se zhoršilo. Od té doby jsem se zotavoval velmi dobře, což je důvod, proč mohu hrát alespoň mix. Být zde je jednoduše bonus." V prvním kole je čeká hvězdný americký pár Coco Gauff/Jack Sock. "Abych byl upřímný, je to skvělé. Tenis jsem nehrál pět, šest měsíců. Nyní se každý den probudím a jdu hrát. Je to opravdu krásný pocit," zmínil na předzápasové konferenci.

TOP 20 pro naději asijského tenisu a neustálé boje se zraněním

Chung si bránu do elitní společnosti otevřel čtvrtfinálovou účastí v Indian Wells a Miami, oba turnaje Masters. Kvůli zranění nohy chyběl na Roland Garros i Wimbledonu. Sezónu 2018 i tak končil na konci nejlepší světové pětadvacítky.

V následující sezóně tolik neoslňoval. Stejně jako Edmund neobhájil v Austrálii své body, když ho vyřadil ve druhém kole Francouz Pierre-Hughes Herbert. Zdravotní problémy přetrvávaly a po Rotterdamu musel půl sezóny vynechat. Vrátil se vítězstvím na challengeru v čínském Chengu a následně prošel z kvalifikace až do 3. kola US Open. Zde ho zastavil pozdější vítěz, Španěl Rafael Nadal.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Hyeon Chung 정현 (@hyeonchung)

V prapodivné sezóně 2020 začal na exhibici v Abú Dhabí vyrovnanými zápasy s Rusy Andreyem Rublevem a Karenem Khachanovem. V březnu se bývalý devatenáctý hráč světa představil na challengeru v Indian Wells a v září na triptychu challengerů v Česku. Na žádném z nich nepřešel přes prvního soupeře. Poslední zápas odehrál v druhém kole kvalifkace Roland Garros proti Argentinci Renzu Olivovi.

Od té doby Chunga, v němž mnozí viděli potenciál budoucí světové jedničky, stále sužují bolesti a problémy se zády. Jeho návrat na kurty je proto zatím stále v nedohlednu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full