Každý správný tenisový fanoušek ví, že v pondělí vždy vyjde nový tenisový žebříček, ve kterém dokážeme vyčíst, kde se vyskytuje jakákoliv tenisová hráčka. Jenže máte tušení o tom, jak se tento žebříček tvoří? Dnes se Vám to pokusím vysvětlit. Věděli jste, že mužský a ženský okruh mají jiná pravidla? Jenže se budeme muset vrátit do doby, kdy tu ještě nebyl koronavirus, protože normální režim tím byl pozměněn.
Nejdříve se podíváme na ženský tenisový žebříček ve dvouhře. Pro vysvětlení si vezmu například výsledky Karolíny Plíškové z roku 2017, kdy na chvíli převzala pomyslné žezlo nad celým ženským okruhem. Tento rok zakončila na 4. místě s celkovým počtem 5730 bodů.
Do žebříčku se celkem počítá jen 16 tenisových turnajů. To tudíž zrovnoprávní mezi sebou tenistky, které cestují z jednoho turnaje na druhý, a ty, které se raději soustředí jen na menší počet turnajů. A nyní již na konkrétní typy turnajů. První hlavní položkou jsou čtyři grandslamy, které se povinně do klasifikace započítávají. V případě Karolíny, která uhrála čtvrtfinále na US Open a Australian Open, semifinále v Rolland Garros a druhé kolo ve Wimbledonu, vypočítáme 1710 bodů.
Dále se povinně počítají výsledky z turnajů ve městech Indian Wells, Miami, Madrid a Peking. Kája si zapisuje 780 bodů za dvě americká semifinále, 65 bodů za druhé kolo v hlavním městě Španělska a 120 bodů z Číny. To nám tedy vyjde číslo 2675. To by bylo s povinně započítanými turnaji všechno, pokud by Plíšková nebyla předchozí sezónu ve světové dvacítce, kde se přidává podmínka, že se počítají povinně další dva nejlepší výsledky z turnajů v Dubaji, Wuhanu, Římě, Toronta nebo Montrealu a Cincinnati. A právě na posledních dvou zmiňovaných turnajích uhrála semifinále a čtvrtfinále. To znamená další přísun bodů a už se dostáváme k počtu 2590.
Chybí nám ještě okolo tří tisíc bodů a do žebříčku již můžeme započítat pouze šest turnajů, což zní jako skoro nemožné. A nyní se z těch šesti zbylých turnajů počítají jen turnaje s nejvyšším bodovým ziskem.
Káje se velmi dařilo na nižších turnajích. Soupeřku nepoznala v Eastbourne, Brisbane a Dauhá. Tyto tituly jí přinesly obří počet bodů do světové žebříčku. Třikrát započtených 470 bodů již přibližují 4625 bodů k výsledné částce. Nyní již zbývají tři turnaje. Dopočítáme čtvrtfinále z Wuhanu, Stuttgartu a Říma. Šestnáct započtených turnajů ukončují součet bodů na 5105.
Možná si říkáte, že se výsledek neshoduje, jenže posledním možným započteným turnajem je brán jako prémiový Turnaj mistryň, kde Kája vyhrála dva duely ve skupině, a nakonec postoupila do semifinále. Za poslední turnaj sezóny se jí započetlo 625 bodů a po sečtení vznikne zmiňovaná výsledná hodnota 5730 bodů.
Když si to tedy shrneme, tak povinně se započítávají čtyři grandslamy, turnaje v Miami, Indian Wells, Pekingu a Madridu. Pokud tenistka loňskou sezónu ukončila mezi nejlepší dvacítkou, tak se povinně započítávají dva nejlepší výsledky z turnajů v Dubaji, Wuhanu, Římě, Toronta nebo Montrealu a Cincinnati. Po započtení zbytku turnajů se můžou v případě kvalifikace připočítat i body z Turnaje mistryň jako sedmnáctý prémiový turnaj.
Žebříček čtyřhry se vytváří velmi snadno, protože tu žádné povinné turnaje nejsou. Celkem se do žebříčku počítá 11 nejlepších výsledků. Turnaj mistryň zde na rozdíl od dvouhry není již premiérový a spadá mezi ostatní normální turnaje. Takže hráčka nemusí odehrát jediný grandslam, ale stačí, když bude vyhrávat menší turnaje, a přesto se může udržet mezi nejlepšími. Takže jedenáct nejlepších výsledků na turnajích zde tvoří výsledný počet bodů.
Pokud se chcete dozvědět, jak funguje kvalifikace na olympijské hry, tak klikněte zde.