Čeští tenisté obhájili před deseti lety vítězství v Davis Cupu

Zdroj fotky: Getty Images

Přesně před deseti lety se radoval český daviscupový tým z titulu v nejprestižnější týmové soutěži. Čeští tenisté si v závěrečném finálovém utkání poradili v Bělehradu 3:2 na zápasy se Srbskem a ovládli Davis Cup po druhé v řadě. Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem se po tomto úspěchu nesmazatelně zapsali do historie českého tenisu, který kromě triumfů z let 2012 a 2013 slavil jen v roce 1980.

Sedmnáctý listopad se zapsal do historie nejen v České republice, ale i ve světě. V naší zemi je připomínaný hlavně kvůli událostem z let 1939 a 1989. Na jejich památku se ze 17. listopadu stal státní svátek – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Ve světě můžeme jako jednu z událostí jmenovat nástup Alžběty I. na anglický trůn v roce 1558.

Své podstatné místo má 17. listopad od roku 2013 i v historii českého sportu. Když Radek Štěpánek proměnil mečbol v zápase s Dušanem Lajovičem, české oslavy v Bělehradu mohly propuknout. Čeští tenisté obhájili vítězství v Davis Cupu a Berdych se Štěpánkem se stali ikonickým duem této zlaté éry.

Cesta k prvnímu triumfu

Od začátku nového tisíciletí měl český tenis výborné a velmi početné zastoupení mezi deblisty (Rikl, Novák, Suk, Čermák, Damm, Vízner, Friedl, Pála), ale dvouhru táhnul dlouho jen Jiří Novák (nejlépe na pátém místě žebříčku). Postupně se rolí české jedničky a dvojky ujali Radek Štěpánek a velký talent, nejen českého tenisu, Tomáš Berdych. Oba se postupně vyhoupli i do světové desítky. Vytvořili velmi silné duo, které mohli doplnit do čtyřhry na konci první dekády Lukáš Dlouhý (patřil do TOP 10 v deblu) nebo František Čermák. Tou hlavní změnou oproti rokům předchozím však byli dva kvalitní singlisté.

V roce 2009 nestačili čeští tenisté ve finále Davisova poháru na Španělsko a o rok později v semifinále na Srbsko. Rok 2011 přinesl zklamání, když tým bez nemocného Štěpánka podlehl v 1. kole na domácí půdě v Ostravě Kazachstánu 2:3.

V sezóně 2012 vše odčinili. Nejprve zdolal český tým 4:1 Itálii, poté 4:1 Srbsko a v semifinále 3:2 Argentinu. Tomáš Berdych, který se v tom roce pohyboval v elitní desítce žebříčku, neprohrál před finálovým zápasem ani jednu z pěti dvouher a ani jednu ze tří čtyřher. Ve finále ovšem přišla první porážka, a to s Davidem Ferrerem. Hrdinou národa se před naplněnou O2 arenou, v památném zápase s Nicolasem Almagrem, stal Štěpánek.

Zlatá obhajoba

Prvním úspěšným krokem k obhajobě byla vítězná čtyřhra v 1. kole proti Švýcarsku. Nastoupili v ní Tomáš Berdych a Lukáš Rosol proti páru Chiudinelli/Wawrinka. Důležitost zápasu za stavu 1:1 prezentovala jeho délka. Hrálo se sedm hodin a jednu minutu. Žádný jiný zápas v historii Davis Cupu netrval déle.

Češi porazili Švýcary 3:2 na zápasy. O kolo později oplatili, i bez Berdycha, porážku Kazachům. V semifinále čeští tenisté znovu zdolali Argentinu (v sestavě Mónaco, Berlocq, L. Mayer a Zeballos) 3:2 a dostali se do finále proti Srbsku taženému Novakem Djokovičem.

Srbský velikán sice ani s Berdychem, ani se Štěpánkem neprohrál, ale ve zbylých utkáních byli lepší Češi a zaslouženě v Bělehradu obhájily triumf. Pomohla i absence srbské dvojky Janka Tipsareviče kvůli zranění a trojky Viktora Troického kvůli dopingovému trestu.

Českou sestavu tvořili Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol, Jan Hájek a nehrající kapitán Vladimír Šafařík, který z role manažera přešel na střídačku, aby zastoupil nemocného Jaroslava Navrátila.

"Vláďa to zvládl skvěle. S kluky i s ním jsem byl v kontaktu každý den. Radek i Tomáš byli všechny tři dny fantastičtí," ocenil práci celého týmu dlouholetý kapitán Jaroslav Navrátil.

Finále 2013: Srbsko vs. Česko 2:3

Djokovič – Štěpánek 7:5. 6:1, 6:4

Lajovič – Berdych 3:6, 4:6, 3:6

Bozoljac/Zimonjič – Berdych/Štěpánek 2:6, 4:6, 6:7

Djokovič - Berdych 6:4, 7:6, 6:2

Lajovič – Štěpánek 3:6, 1:6, 1:6

"Celý víkend jsem hrál v životní formě," řekl hrdina Radek Štěpánek, který znovu po roce přinesl do šatny rozhodující bod.

"Souhlasím. Podali jsme vynikající výkon, zvládli jsme, co jsme si předsevzali. Nikomu se nezdálo, že to můžeme vyhrát dvakrát. Ale dokázali jsme to. Skvělé!" dodal Radkův parťák Tomáš Berdych.

Na letošním Billie Jean King Cupu se povedlo dostat po deseti letech do finále Italkám. Napodobí je česká čtveřice (Lehečka, Macháč, Menšík, Pavlásek) na finálovém podniku Davis Cupu v Málaze?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full