Jak Lukáš Rosol ve Wimbledonu vyzrál na krále antuky

Zdroj fotky: Getty Images

Lukáš Rosol si letos ve Wimbledonu zahrál hlavní soutěž po pěti letech. Na úspěšnou kvalifikaci nenavázal. Před deseti lety se ale na nejslavnějším turnaji postaral o obrovské překvapení a získal pravděpodobně nejcennější skalp kariéry. Pojďme si ho připomenout.

Debut jako hrom

Lukáš Rosol se nyní nenachází v užší tenisové špičce. Své největší úspěchy má již pravděpodobně za sebou. Ten pravděpodobně největší se odehrál přesně před deseti lety. Tehdy ve slavném All England Clubu debutoval jako 100. hráč světového žebříčku. Jeho vůbec prvním soupeřem ve Wimbledonu byl Ivan Dodig. Toho český tenista porazil ve čtyřech setech 6-4, 3-6, 7-6, 7-5.

Díky této výhře si zajistil ve druhém kole zápas s druhým nasazeným Rafaelem Nadalem. Ten už tehdy patřil mezi nejlepší tenisty světa. Byl sedminásobným grandslamovým vítězem a za sebou měl i pobyt na samém vrcholu světového žebříčku. Poslední turnaj velké čtyřky navíc vyhrál v ten samý rok na Roland Garros.

Rosol hrál s Nadalem vyrovnaný tenis. První set vyhrál favorit utkání až v tiebreaku poměrem 11-9. Český tenista poté vyhrál druhou a třetí sadu. Dostal se do vedení 2-1. Rafael ale srovnal, když jednoznačně vyhrál čtvrtý set. Do toho rozhodujícího vstoupil lépe Lukáš. Hned sebral soupeři podání. Na servisu byl sám bezchybný a nakonec vyhrál 6-7, 6-4, 6-4, 2-6, 6-4.

Pro Rosola to byla a pravděpodobně stále je nejcennější výhra kariéry. Díky ní také přerušil skvělou bilanci Rafaela Nadala. Před tímto zápasem přes druhé kolo na grandslamu nepřešel poprvé od Wimbledonu v roce 2005. Pouť Lukáše skončila bohužel už v následujícím kole. Tam jej ve třech setech porazil Philipp Kohlschreiber, který letos ve Wimbledonu ukončil kariéru.

Jaký výkon předvedl Rosol po deseti letech?

Lukáš se momentálně nachází na 280. místě žebříčku ATP. Ve Wimbledonu se tento rok zúčastnil kvalifikace. Tam předvedl skvělý tenis. Postupně porazil bez ztráty setu tři favority. Nejprve Brazilce Thiaga Seybotha Wilda a Chrise Eubankse. Ve finále  kvalifikace vyzrál na Renza Oliva po setech 7-6, 7-6, 6-4.

Do hlavní soutěže Wimbledonu postoupil poprvé po pěti letech. Jeho soupeřem v prvním kole byl dvacátý druhý nasazený Gruzínec Nikoloz Basilashvili. Rosol hrál stejně dobře jako v kvalifikaci. Získal první set v tiebreaku. I když Nikoloz dokázal srovnat, opět se dostal do vedení. Po téměř třech hodinách ale prohrál po setech 7-6, 6-7, 6-3, 3-6, 3-6. I tak to byl od českého tenisty sympatický výkon.