Nejdelší zápas historie se odehrál před dvanácti lety

Zdroj fotky: Getty Image

Nejdelší zápas historie tenisu. Je tomu 12 let, kdy se ve čtvrtek 24. června 2010 dohrálo utkání 1. kola Wimbledonu mezi Američanem Johnem Isnerem a Francouzem Nicolasem Mahutem. Zápas vstoupil do dějin, protože se stal tím vůbec nejdelším a díky novým pravidlům jím také zůstane.

Nejdelší zápas historie zná snad každý tenisový fanoušek. Psal se rok 2010 a první kolo 124. ročníku nejstaršího grandslamového turnaje Wimbledonu. Na kurtu číslo 18 proti sobě nastoupili 23. nasazený John Isner a kvalifikant Nicolas Mahut. Pro českého fanouška byl tento Grand Slam také speciální. Po 12 letech se dostal Čech do finále (předtím Petr Korda, vítěz Australian Open 1998). Tomáš Berdych v něm ovšem nestačil na šampióna ročníku Rafaela Nadala.

3 dny, 11 hodin a 5 minut

Nejeden fanoušek u televizní obrazovky žasl nad výsledkem zápasu. Už jen to, že se táhl přes 3 dny, bylo něco neuvěřitelného. Utkání začalo v 18:18 v úterý 22. června a proměněný mečbol padl do kurtu ve čtvrtek 24. června v 16:49. John Isner vyhrál, když využil pátý mečbol, 6-4, 3-6, 6-7, 7-6, 70-68. Celkem 138 gamů páté rozhodující sady zabralo 8 hodin a 11 minut. Zápas samozřejmě překonal mnoho rekordů, jako jsou nejdelší zápas, nejdelší set, největší počet gamů v setu nebo největší počet gamů v zápase (183). Padli i některé rekordy jednotlivců, Oba tenisté překonali zároveň rekord v počtu es během jednoho zápasu. Nicolas Mahut jich předvedl 103, John Isner ještě o deset více.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Přihlížel každé z 980 výměn

Švédský umpirový rozhodčí Mohamed Lahyani, jeden z nejznámějších tenisových rozhodčí vůbec, měl tu čest rozhodovat o takřka jedné tisícovce výměn, které Isner s Mahutem sehráli. "Neměl jsem šanci se unavit. Byl jsem u vytržení z toho tenisového představení a udržel jsem koncentraci. Musel jsem kvůli hráčům, kteří ukázali dech beroucí odolnost a energii. Na jídlo nebo koupelnu člověk v tom transu ani nemyslí," prohlásil po zápase. Už tehdy si jako spousta dalších uvědomoval, že tento zápas se stal opravdu neopakovatelným. "Bylo to něco mimořádného a neumím si představit, že k tomu dojde," dodal Švéd s marockými kořeny.

Osud postupujícího Američana

John Isner po dlouhém boji tedy postoupil do druhého kola. Značně vyčerpaný Američan v něm však jasně ve třech setech podlehl Holanďanovi Thiemu de Bakkerovi 6-0, 6-3, 6-2. Zajímavé bylo, že i Holanďan sehrál v prvním kole pětisetovou bitvu s Kolumbijcem Santiagem Giraldem, když v rozhodující sadu uzavřel se skórem 16-14.

Nejdelší zápas do té doby?

Jen pátý set by stačil na překonání zápasu z French Open 2004. V něm se střetli dva domácí Francouzi. 58. hráč tehdejšího žebříčku Fabrice Santoro porazil svého krajana, tehdy 34. hráče světa, Arnauda Clémenta 6-4, 6-3, 6-7, 3-6, 16-14 za šest hodin a třiatřicet minut.

Selhání výsledkové tabule

Za stavu 47-47 se zastavily a následně zhasly. Problém byl v tom, že přesně do tohoto stavu byly tabule nastaveny a nikdo nečekal, že by mohlo být potřeba většího počtu gamů na ukončení zápasu. Vše vyřešila aktualizace, díky které byl systém schopen dopočítat konec zápasu během čtvrteční dohrávky.

Nová pravidla zapříčiní nepřekonání rekordu

Jako první turnaj přišel s možností nehrát v rozhodující sadě o dva gamy US Open, kde za stavu 6:6 následoval tiebreak. V roce 2019 se přidal Australian Open s rozhodujícím super tiebreakem. Stejný rok přinesl revoluční změnu i na Wimbledonu, kde se zavedl tiebreak, ale až za stavu 12:12. Roland Garros byl tak do nedávna poslední turnaj, kde se hrálo do konečného vítězství o dva gamy.

V letošním roce však rozdílnosti nabraly konce. Na všech Grand Slamech se za stavu 6:6 nově bude hrát, počínaje letoškem, super tiebreak do deseti bodů. Zápas s Isnera s Mahutem tak nejspíš navěky zůstane tím nejdelším v tenisové historii.