Petra Kvitová přesně před 11 lety senzačně vyhrála Wimbledon

Zdroj fotky: Pavel Lebeda / Česká sportovní

V tento den přesně před 11 lety překvapila tehdy 21letá Petra Kvitová tenisový svět, když ve finále porazila favoritku Marii Sharapovou ve dvou setech. Získala tím svůj první wimbledonský titul, poté přidala druhý v roce 2014. Navíc se stala první hráčkou nebo hráčem narozeným v 90. letech 20. století, která získala grandslamový titul. Na dalších několik let tak neodlučně spojila své jméno s tenisovou špičkou.

Zrození české lvice

Píše se rok 2011 a dámskému tenisu dominují jména jako Caroline Wozniacki, Kim Clijsters, Li Na nebo Maria Sharapova. Žádná Češka nezvítězila v singlu na některém z turnajů velké čtyřky již 13 let. Tou poslední byla Jana Novotná, jež si po několika velmi těsných prohrách konečně zažila svou pohádku a v roce 1998 získala titul na slavném Wimbledonu. Právě na stejném turnaji se o 13 let později objevila 21letá Petra Kvitová.

Mladá Češka za sebou měla již tak dobrou sezónu, ve které do té doby získala už tři tituly. Nebyla tedy neznámou hráčkou. Navíc to, že je talentovanou hráčkou na trávě, ukázala na nejslavnějším tenisovém turnaji už předchozí rok. Tehdy došla jako nenasazená do semifinále, kde prohrála s pozdější šampionkou Serenou Williams. V roce 2011 se jí však podařilo dojít ještě dál. Tentokrát jako 8. nasazená cestou do finále porazila další čtyři nasazené hráčky, včetně budoucí světové jedničky Viktorie Azarenky.


A tak Kvitová stanula 2. července 2011, v den ženského singlového finále Wimbledonu, na druhé straně sítě od Marie Sharapové, která byla, jako trojnásobná grandslamová šampionka, favoritkou tohoto zápasu. Ale rodačka z moravskoslezského Bílovce zaskočila celý tenisový svět, když Sharapovou porazila ve dvou setech 6:3 a 6:4. Svou agresivní, ale přesnou hrou, která zahrnovala 19 vítězných míčů ku 13 nevynuceným chybám, Rusku krásně přehrála a zapsala se tak do tenisové historie.

Několik prvenství

Svým vítězstvím Kvitová dosáhla několika prvenství. Stala se první tenistkou narozenou v 90. letech 20. století, která získala grandslamový titul. Druhou se stala v roce 2016 Garbiñe Muguruza a mezi muži se tento počin povedl až Dominicu Thiemovi v roce 2020.

Zároveň se stala první Češkou po 13 letech, která získala grandslamový titul. Svými výkony a bojovností, nejen v roce 2011 na Wimbledonu, ale i v dalším průběhu své kariéry, si vysloužila přezdívku "česká lvice". Tu potvrdila i druhým wimbledonským titulem z roku 2014. Bezpochyby tím inspirovala dnešní početnou a slibnou generaci mladých Češek, které se rozhodly obětovat tenisu vše a bojovat jako Petra.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full