Uplynulo šest let od dopingu Šarapovové

Zdroj fotky: Getty Images

Maria Šarapovová patřila v posledních letech k tenistkám s nejlepšími výsledky na okruhu. Byla světovou jedničkou a za dobu svého působení získala celkem 5 grandslamových trofejí. Její kariéra ale byla poznamenána jednou nepříjemnou událostí. V roce 2016 byla pozitivně testována na doping a po delší dobu si nezahrála. Dnes od této události uplynulo šest let.

Start sezóny s Austrálii

Před šesti lety měla Šarapovová zahájit sezónu na turnaji v Brisbane. Z toho ale kvůli zranění předloktí nakonec odstoupila. Nový rok tak zahájila až na Australian Open, kde plnila roli páté nasazené hráčky.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,

Na prvním grandslamu sezóny se jí dařilo. Postupně porazila Hibinovou, Sasnovichovou, Davisovou a Benčičovou. Švýcarku při jejich prvním střetnutí udolala až po dvou hodinách boje. Postoupila do čtvrtfinále, kde ji čekala Serena Williams. Té chtěla oplatit porážku z roku 2015, kdy ji Serena porazila ve finále. To se Rusce ale nepodařilo. Prohrála 4-6, 1-6 a klesla na 5. pozici. Následně se odhlásila z Fed Cupu a turnajů v Kataru a Indian Wells.

Na tiskové konferenci Šarapovová odhalila nečekané zprávy

7. března 2016 uspořádala Šarapovová v Los Angeles tiskovou konferenci. Spousta lidí očekávalo, že na ní oznámí konec kariéry, ale to nebyl důvod jejího svolání.

“Před pár dny jsem dostala dopis od Mezinárodní tenisové federace (ITF), že jsem neprošla dopingovou zkouškou na Australian Open. Přijímám plnou zodpovědnost. Udělala jsem obrovskou chybu,” oznámila Sharapova.

Test v těle ruské tenistky odhalil látku, která se nazývá meldonium. To Šarapovová používala od roku 2006, kdy poprvé začala mít zdravotní problémy. Byla často nemocná, jelikož měla v těle nedostatek hořčíku, a právě tento lék jí pomáhal.

„Taky jsem měla nepravidelné EKG. A v rodině máme cukrovku. Jeden z léků, který jsem proto dostala, byl právě tento,“ objasnila důvod nálezu.

Před rokem 2016 ale tato látka zakázaná nebyla. Světová antidopingová agentura jej na seznam zakázaných látek zařadila nově od ledna. Sportovcům před začátkem roku poslala e-mail, který aktualizovaný seznam obsahoval. Maria si jej ale správně neprošla, a tak výsledek jejího testu dopadl tak, jak dopadl.

„Zklamala jsem fanoušky sportu, jejž hraju od čtyř let a který mám tak ráda. Vím, že teď musím přijmout následky. Je to moje tělo a jsem odpovědná za to, co do něj dávám,” řekla dále na konferenci.

Konec kariéry, který byl očekávaným důvodem tento konference, Ruska odložila.

„Kdybych chtěla oznámit konec, nedělala bych to v hotelu v Los Angeles s tímto docela ošklivým kobercem. Nechci končit kariéru tímto způsobem. Doufám, že dostanu další šanci hrát,” svěřila se.

Jaký byl trest pro Šarapovovou?

Po konferenci ITF hráčku suspendovala s platností od 12. března a řešení tohoto případu nadále probíhalo.

Rozhodnutí o trestu ITF vydala 8. června. Trest Šarapovové bylo zákaz hraní na dva roky. Rozhodnutí platilo zpětně od 26. ledna. Proti tomuto trestu se však tenistka odvolala.

„ITF stálo ohromné množství času a energie, když se snažila dokázat, že jsem úmyslně porušila antidopingová pravidla. Tribunál rozhodl, že se tak nestalo. Měli byste vědět, že mě ITF chtěla potrestat na čtyři roky - to je trest za úmyslné porušení pravidel - a tribunál to odmítl. Nemůžu proto přijmout tak nepřiměřeně tvrdý trest v podobě dvouletého zákazu. Okamžitě se odvolám proti výši trestu k CAS, Sportovnímu arbitrážnímu soudu.“

Trest byl změněn. 4. října, zkrácen na dobu 15 měsíců s platností od 25. ledna. To pro Marii znamenalo, že od 25. dubna 2017 mohla opět hrát turnaje WTA.

Jejím prvním turnajem po pauze byl Porsche Tennis Grand Prix ve Stuttgartu. Tam ji až v semifinále zastavila Kristina Mladenovič.

Po návratu dokázala vyhrát už pouze jediný turnaj a to v Tianjinu po výhře nad Sabalenkou. V roce 2020 svoji tenisovou kariéru ukončila. Pokud se o ní chcete dozvědět více, zde naleznete článek.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Maria Sharapova (@mariasharapova)

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full