Abedallah Shelbayh je první Jordánec, který se dokázal dostat do světového žebříčku ATP už v 19 letech

Zdroj fotky: Florida Gators

Účastník juniorských grandslamů, tahoun jordánské daviscupové reprezentace a držitel několika divokých karet na challengerových podnicích.

Úvod kariéry

Už minulá sezóna byla pro mladičkého Abedallaha Shelbayha z Ammánu, hlavního města Jordánska, průlomová. Začínal jako většina v juniorských kategoriích, kde se dokázal dostat až do TOP 30. Účastnil se i grandslamových zápasů, kde spolu se svým soupeřem a zároveň i parťákem ve čtyřhře Danielem Rinconem zaútočili ve finále Wimbledonu 2021 na titul. Mezitím už Abedallah nastupoval pravidelně v Davis Cupu, kde drží bilanci 10/1.

Skok do dospělého tenisu

Minulý rok už zazářil hned na několika ITF turnajích. Do povědomí širšího okruhu žebříčku ATP se dostal díky udělené divoké kartě na challengeru ve španělské Mallorce. První účast v pro něj větším turnaji a hned z toho bylo semifinále.

Poté se v prosinci vzdal svého působení na vysokoškolské univerzitě na Floridě a oznámil, že se chce naplno věnovat profesionálnímu tenisu. O týden později zvítězil v Trnavě, kde ve finále porazil svého již zmíněného parťáka ze čtyřhry.

Divoká karta do ATP

Díky následnému triumfu na Arab Masters v Kuvajtu si přišel na prize money ve výši 25 000 $ a zároveň obdržel divokou kartu do hlavní části turnaje v Kataru, který začíná příští týden. Rok zakončil už v elitní pětistovce.

Letošní sezóna

Letošní rok začal dalším finále na ITF podniku. Dostal se přes kvalifikaci v Tenerife a uhrál kolo s Italem Carusem. V osmifinále byl nad jeho síly Brit Ryan Peniston.

Aktuálně se účastní turnaje v Bahrajnu, kde obdržel další divokou kartu. V kole druhém porazil i Čecha Víta Kopřivu a vyrovnal své maximum postupem do semifinále přes nebezpečného Australana Jasona Kublera.

Pokud by se mu podařilo na tomto turnaji projít až do finále, nebo dokonce zvítězit. Pronikl by už do TOP 300 a mohl by se pravidelně ukazovat na challengerové úrovni. V již rozlosovaném prvním kole Dauhá si zahraje s Jihokorejcem Soonwooem Kwonem.