Amelie Mauresmo: Ženský tenis je méně atraktivní

Zdroj fotky: Getty Images

Amelie Mauresmo je první rokem ředitelkou Roland Garros. Jako první žena v historii a bývalá světová jednička přebrala tuto funkci po Guy Forgetovi. Loni se poprvé v Paříži zavedly noční zápasy a během letošního ročníku většinu zaplnila mužská utkání. Podle turnajové ředitelky za to může jejich větší přitažlivost pro diváky.

"Night sessions" neboli noční program přidali do harmonogramu organizátoři Roland Garros loni. Svoji nesmazatelnou tradici má na US Open nebo Australian Open. Ve francouzské metropoli však letos vyvolal několik pochybností a sporů, jak s pozdními zápasy naložit do budoucnosti. Nejde jen o to, že Novak Djokovič s Rafaelem Nadalem dohráli svůj zápas ve čtvrt na dvě ráno, ale i o poměr mužských a ženských zápasů. Z deseti duelů začínajících v devět hodin večer pouze jeden sehrály ženy. Domácí Francouzka Alizé Cornet se utkala s Lotyškou Jelenou Ostapenko.

"V době, ve které se právě nacházíme, si nemyslím, že je špatné a neférové říct: Vaše zápasy jsou atraktivnější. To je hlavní důvod, proč byly večer zařazeny mužské duely," řekla ředitelka turnaje Mauresmo. "Mým cílem bylo, když jsem dělala rozpis na každý den, zkoušet najít ženský zápas, který bych tam mohla dát," dodala.

Velmi rychle začaly přicházet reakce na její slova a od koho jiného než od samotné současné světové jedničky Igy Swiatek. Polka před čtvrtfinálovým zápasem prohlásila, že ji slova Mauresmo překvapila a zklamala. "Je to osobní názor každého z nás, jestli máme více rádi mužský, nebo ženský tenis či oba stejně. Myslím si však, že ženský má spoustu výhod. Někteří mohou říct, že je to nepředvídatelné a jsme nekonzistentní. Na druhou stranu tohle může být to, co přiláká více diváků."

Nešlo udělat více?

Asi se nemůže divit, že se vznesla vlna kritiky, obzvlášť ve středu prvního června během čtvrtfinálových duelů. Noční utkání obstarala severská bitva mezi Norem Casperem Ruudem a Dánem Holgerem Runem. Ruud je jedním z nejlepších antukářů a vůbec poprvé postoupil do semifinále grandslamu po tomto zápase. Rune zase přehrál Stefanose Tsitsipase a spolu s Carlosem Alcarazem jsou největší hvězdy mladé vycházející generace, ale na druhé straně zde byl zápas Swiatek vs. Pegula.

Popravdě jaký zápas už nasadit do nočního programu než tento, šlo totiž o souboj světové jedničky a světové jedenáctky, dvou nejvýše nasazených hráček, které v pavouku zbyly. Před čtvrtfinále to byly navíc první a třetí hráčka live žebříčku na Turnaj mistryň, přesto nic. "Samozřejmě je to vždy zklamání slyšet takovéto úvahy, od ženy... grandslamové šampionky, ale doufám, že to změníme. Osobně si myslím, že mnoho lidí se rádo divá na ženský tenis, protože nemáme tak obrovské podání. Nesázíme jedno eso za druhým. Není zde mnoho super rychlých bodů, je zde více výměn a dramatických momentů," zmínila Američanka Jessica Pegula.

Mauresmo také dodala, že například na US Open je prostor na dva noční duely, tudíž to může být jeden mužský a jeden ženský, což v Paříži nebylo možné a ani nebude minimálně do roku 2023 podle stávající smlouvy o nočním vysílání, která stanovuje jen jeden duel.

Zpráva od šéfa WTA

Steve Simon, předseda Ženské tenisové asociace od roku 2015, nesouhlasí s nočním programem a s tím, že ženská klání pořadatelé nasazovali jako první zápasy na velké kurty v době, kdy navštěvuje stadion nejméně lidí.

"Naši fanoušci chtějí vidět ženský tenis na těch největších turnajích a v přívětivý čas. Existuje zde prostor pro zlepšení, pokud chceme zlepšit hodnotu našeho kombinovaného sportu mužů a žen. Abychom toho dosáhli, potřebujeme vyvážený plán zápasů."

Větší problém než genderová nevyrovnanost

To, že časový harmonogram nebyl ideální, ukázal zatím nejlepší zápas turnaje mezi Djokovičem a Nadalem. Zápas skončil po jedné hodině večerní po čtyřech hodinách tuhé bitvy. Patnáct tisíc diváků se však těžko dostávalo domů, jelikož nemohli využít veřejnou dopravu. "To je ve skutečnosti klíčový problém, který musíme vyřešit a bude jednou z našich priorit do budoucnosti. Zatím jsme to neplánovali, ale je jasné, že to musíme zorganizovat jinak s pařížským odborem dopravy, s autobusy a metrem."

Nespokojenost samotných hráčů i kritika expertů

"Lidé mrznoucí na stadionech. Tento zápas měl začít nejpozději o půl osmé," řekl po zápase Nadal–Djokovič trenér Stana Wawrinky Daniel Vallverdu.

Vyjádřily se i samotní aktéři, kteří dohráli svůj zápas ve čtvrt na dvě při teplotě lehce nad deset stupňů Celsia. "Nerad hraji na antuce během noci, protože je větší vlhkost, míčky létají pomaleji a mohou být těžké podmínky, zvláště, když je zima," řekl Nadal. Djokovič zmínil: "Jsou zde odlišné pohledy na noční program. Upřímně si myslím, že začínají příliš pozdě. Je to však rozhodnutí televizí. Takový je svět, ve kterém žijeme."

Amelie Mauresmo hodnotí "Night sessions" kladně, jelikož pouze malé množství diváků opustilo stadion. Zároveň jí ale do budoucna přidává spoustu otázek a problémů, které bude potřeba vyřešit.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full