ATP je protipólem WTA, v Číně se letos hrát bude

Zdroj fotky: ATP

ATP oznámila rozpis turnajů na zbytek letošní sezony. V Číně jsou naplánovány čtyři turnaje a postoj mužského tenisu se tak značně odlišuje od toho ženského. WTA totiž kvůli kauze Pcheng Šuaj všechny plánované turnaje v Číně zrušila.

„Rozpis turnajů se může změnit.“ Tato věta doprovází v posledních letech často plán turnajů a využila ji také ATP. Na programu jsou aktuálně čtyři turnaje v čínských městech. Konkrétně se jedná o podniky v Čcheng-tu, Zuhai, Pekingu a Šanghaji, na kterých by se mělo hrát na přelomu září a října.

Jak to bylo s Pcheng Šuaj?

Případ Pcheng Šuaj oblétl snad celý svět a dostal se až za hranice tenisu. Tato kauza byla jasným příkladem toho, že politiku nelze ze sportu v žádném případě vyčleňovat. Pro připomenutí, začátkem listopadu loňského roku umístila čínská tenistka na sociální síť Weibo příspěvek, že byla sexuálně obtěžována někdejším čínským vicepremiérem a jedním z vrcholných členů Komunistické strany Číny. Po několika minutách byl ale příspěvek smazán a Šuaj nikdo několik týdnů neviděl.

Někdejší světová jednička ve čtyřhře poté poslala e-mail WTA, že je v pořádku. Důvěryhodnost tohoto dokumentu však nešla ověřit. Šuaj se poté objevila na akcích pro tenisovou veřejnost v Pekingu a navštívila také zimní olympijské hry. V posledním vyjádření Číňanka označila svůj příspěvek na sociálních sítích jako obrovské nedorozumění: „Nikdo mě sexuálně nenapadl,“ vzkázala. WTA následně oznámila zrušení turnajů v Číně, které se měly konat v prosinci, a za svým rozhodnutím si stojí.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Reakce tenistů je jednotná, podporují Šuaj

Poté, co WTA zrušila čínské turnaje, přišlo hned několik tenistů s podporou. „Podporuji kroky WTA, jde tu o život tenistky. Musíme držet při sobě, tenisté i tenistky, ATP i WTA,“ vzkázal Novak Djokovič.

Na sociálních sítích zatleskala činu WTA i Petra Kvitová. Tennys Sandgren vyzval své kolegy, aby stanovisko WTA podpořili: „Jsem pyšný na to, co WTA udělala. Pánové, pojďme dámy podpořit! Nebo to jen budeme sledovat zpovzdálí?“

Zatímco WTA turnaje v Číně okamžitě zrušila, ATP stejný krok neudělala. K rozhodnutí ATP se před pár dny na Twitteru vyjádřila světová sedmnáctka Reilly Opelka. „Jeden den chce ATP spolupracovat s WTA a druhý den máme hrát kompletní program v Číně,“ americký tenista přidal za text emoji panáčka, který krčí rameny.

Další tenisté zatím pocity ohledně naplánovaných turnajů ven neventilovali. ATP má ale stále právo turnaje z programu vyškrtnout.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full