Australian Open: Barty potvrdila roli favoritky a potěšila domácí fanoušky

Zdroj fotky: Getty Images

Letošní Australian Open se nám pomalu blíží ke konci. Během dneška jsme poznali několik šampionů. Vše odstartovalo finálovým zápasem juniorek, ve kterém se potkala Chorvatka Petra Marčinko a Belgičanka Sofia Costoulas. Následoval boj o trofej ve dvouhře juniorů, ve kterém jsme měli možnost sledovat mladého Čecha Jakuba Menšíka. Jeho soupeřem byl první nasazený Američan Bruno Kuzuhara. Zápas, který Australany dnes zajímal nejvíce, bylo určitě finále ženské dvouhry mezi Ashleigh Barty a Danielle Collins. Po tomto zápase se odehrálo ještě finále čtyřhry. Kteří tenisté si nakonec trofeje zjistíte v novém článku.

Turnaj dívek ovládla první nasazená Chorvatka

Jako první se ke svému zápasu v Aréně Roda Lavera dostaly aktérky juniorské dvouhry. To obstarala první nasazená Petra Marčinko z Chorvatska a osmá Belgičanka Sofia Costoulas. Obě tenistky po celý průběh turnaje předváděly skvělý tenis. Marčinko na cestě do finále ztratila dva sety a její soupeřka přišla dokonce jen o jeden set ve čtvrtfinálovém zápase proti Shnaider. Dnešní finále se vyvíjelo lépe pro nasazenou jedničku z Chorvatska. Ta se jako první dostala do vedení s breakem 3-1. Sofia dokázala srovnat stav prvního setu na 3-3 a utkání poté probíhalo vyrovnaně do stavu 5-5. V jedenácté hře opět Belgičanka ztratila podání a Marčinko získala první set poměrem 7-5. Ta dominovala i po celý druhý set. Vytvořila si vedení 4-0.  Costoulas si následně udržela jeden servis, ale více zápas zdramatizovat nedokázala. Marčinko po proměnění druhého matchballu vyhrála 7-5, 6-1.Menšík juniorskou trofej nezískal

Ve dvouhře juniorů o titul bojoval český tenista Jakub Menšík. Proti němu byl na druhé straně kurtu nejvýše nasazený Američan Bruno Kuzuhara. Ten se už včera radoval ze zisku trofeje ve čtyřhře po boku Colemana Wonga a útočil tak na double. S šestnáctiletým Menšíkem ve finále dvouhry svedl neskutečnou bitvu. V první sadě se do vedení 3-1 dostal Kuba, ale Kuzuhara srovnal stav na 3-3. Od tohoto momentu ani jeden dále v prvním setu podání neztratil a sada dospěla do tiebreaku. Ten nakonec vyhrál Američan po využití druhého setballu poměrem 7-4. Druhá sada byla ještě vyrovnanější než ta první. Ani jeden z hráčů neztratil servis. Menšík měl za stavu 6-5 třikrát šanci set uzavřít, ale i tentokrát set dospěl do tiebreaku. V něm se z vítězství radoval Kuba, který jej vyhrál poměrem 8-6, a o vítězi rozhodoval třetí set. Tam se Bruno dostal do vedení 2-0, které neudržel a Menšík srovnal. Zápas pokračoval vyrovnaně až do samého konce. Kubu během zápasu začaly trápit křeče a vyčerpání. V poslední hře zápasu i díky tomuto spáchal dvě dvojchyby, které vedly ke ztrátě servisu a prohře celého zápasu. Bruno vyhrál po setech 7-6, 6-7, 7-5. Bohužel Menšík musel Arénu Roda Lavera opustit na vozíčku a nemohl se zúčastnit ani předávání trofejí. My Kubovi přejeme brzké uzdravení a Brunovi gratulujeme k titulu.

Nezastavitelná Barty si dokráčela pro titul

Zápas, na který byla mířena největší pozornost, bylo rozhodně finále ženské dvouhry mezi Ash Barty a Danielle Collins. V téměř vyprodané Aréně Roda Lavera obě hráčky odehrály své první finále na Australian Open. Pro Collins to byl také úplně první boj o trofej na grandslamu. Utkání bylo vyrovnané až do stavu 3-2. Ashleigh se v následující hře dostala do vedení 4-2 a po potvrzení breaku náskok navýšila na 5-2. Barty první set nakonec vyhrála poměrem 6-3. Úplně jiný průběh měl druhý set, kde byla od začátku lepší Američanka. Ta si vytvořila vedení 3-0. Australanka si následně jedno podání udržela, ale Collins pokračovala ve skvělém výkonu a podání Barty prorazila i podruhé. Náskoku Američanky 5-1 se ale světová jednička nezalekla. Poté, co si jedno podání dokázala vzít zpátky, začala předvádět úplně jiný tenis. Stav srovnala na 5-5 a druhá sada nakonec dospěla do tiebreaku. V tom byla opět lepší Australanka, která vyhrála 6-3, 7-6 a získala svou třetí grandslamovou trofej. Ashleigh se stala první Australankou od roku 1978, která Australian Open vyhrála. Tehdy se to podařilo Chris O'Neil.

Danielle Collins sice finále prohrála, ale určitě nemusí být zklamaná. Zahrála si první finále na grandslamu a posune se poprvé do TOP 10. Během své řeči vyjádřila své soupeřce velký obdiv. "Velká gratulace Ash, za skvělé dva týdny tady a za fenomenální roky. Bylo úžasné ji sledovat, jak stoupá žebříčkem a plní si svůj sen. Opravdu tě obdivuji za rozmanitost tvé hry. Doufám, že já něco z toho přidám do té svojí. Teď je čas oslavit velkou noc pro Ash."

"Jsem tak hrdá Australanka. Gratuluji Danielle ke skvělému turnaji. Jsi v TOP 10 a přesně tam i patříš. V budoucnu budeš určitě bojovat o další GS. Chci poděkovat mámě, tátovi a sourozencům. Je hezké, že tu dnes jste. A děkuji fanouškům. Donutili jste mě hrát nejlepší tenis," děkovala svým nejbližším a krajanům světová jednička.

Finále mužské čtyřhry ovládli Kyrgios s Kokkinakisem

Posledním zápasem dnes bylo utkání mužské čtyřhry mezi čistě australskými páry. Ani jeden z párů ve finále nikdo nečekal. Přitom překvapivě vyřadili dva nejvýše nasazené páry. Kyrgios a Kokkinakis porazili světové jedničky Pavice a Mektice ve druhém kole a Ebden s Purcellem si v semifinále vyšlápli na druhý pár světa Ram/salisbury. Dnešní finále odstartovalo vyrovnaně. O osudu první sady rozhodlo jedno ztracené podání. V jedenácté hře o servis přišel Ebden, který byl nejstarším hráčem na kurtu. Kyrgios s Kokkinakisem první sadu vyhráli poměrem 7-5. I oni se v druhé sadě dostali jako první do vedení. V sedmé hře opět prolomili podání Ebdena a po potvrzení breaku vedli 5-3. Během deváté hry museli být dokonce kvůli nevhodnému chování vyvedeni tři fanoušci. V tom samém gamu se Kyrgios s Kokkinakisem dostali k prvnímu matchabllu, ale soupeři si podání udrželi a snížili na 4-5 z jejich pohledu. Nakonec jim to ale nebylo nic platné. Kyrgios následně zápas doservíroval a s Kokkinakisem vyhráli 7-5, 6-4.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full