Australian Open: Čtvrtý den ve znamení velkých překvapení

Skoro všechny zápasy druhého kola jsou odehrány. Dnešní program přinesl nečekaná vítězství nenasazených tenistů. Dočkali jsme se zatím těch největších překvapení za celý turnaj, když vypadly první dvě tenistky z TOP 10 a tenisté z TOP 20. Ne všechny zápasy jsou ale u konce. Právě nyní na kurtu bojuje Emma Raducanu a v plném proudu je i zápas mezi Medvedevem a Kyrgiosem. V rámci night session se představí ještě Simona Halep a Jannik Sinner.

Vondroušová oplatila porážku z minulého roku

Na turnaji v Berlíně se minulý rok zrodila nečekaná šampionka, která se od té doby dostala do TOP 40. Lyuda Samsonova tehdy na cestě za titulem porazila hráčky jako Keys, Bencic anebo právě Vondroušová. Tu vyřadila v prvním kole a nyní na Australian Open chtěla Češka Rusce porážku vrátit. To se také podařilo. Markéta vyhrála ve dvou setech 6-2, 7-5 a potřetí v Melbourne postoupila do třetího kola. V něm se utká se světovou dvojkou Arynou Sabalenkou.

Běloruska na rozdíl od Vondroušové, která zatím neztratila set, musela pokaždé hrát třísetové zápasy. Přitom se pokaždé utkala s tenistkou, co měla výrazně nižší žebříčkové postavení. Dnes vydřela postup nad 100. hráčkou světa Xinyu Wang poměrem 1-6, 6-4, 6-2.

Schwartzman nečekaně prohrál s divokou kartou

Argentinec Diego Schwartzman měl do prvního kola těžký los. Jeho soupeřem byl Filip Krajinovic, se kterým si poradil ve třech setech. Ve druhém kole se utkal s Australanem Christopherem O'Connellem, který se momentálně nachází na 175. místě světa a  v Melbourne startuje na divokou kartu. K velkému překvapení dokázal Argentince porazit poměrem 7-6, 6-4, 6-4 a poprvé v kariéře postoupit do 3. kola na grandslamu, kde se utká s Maximem Cressym.

Američan Cressy zažívá skvělý start roku. V Melbourne si zahrál první finále turnaje ATP, kde jej zastavil až Rafael Nadal. V Sydney došel do čtvrtfinále a na Australian Open vyřadil v prvním kole po pětisetové bitvě Johna Isnera. Dnes jej ve druhém kole nezastavil ani Čech Tomáš Macháč, který se snažil o vylepšení maxima na Australian Open. Cressy českého kvalifikanta porazil 6-1, 3-6, 6-1 a 7-6.

Končí finalistky Turnaje mistryň

Jako první do svého zápasu dostala kometa konce loňské sezóny Anett Kontaveit. Její soupeřkou byla mladá Dánka Clara Tauson, která v roce 2021 vyhrála dva tituly na okruhu WTA. Tauson se své soupeřky z TOP 10 nezalekla a na kurtu dominovala. Kontaveit porazila 6-2, 6-4 a poprvé postoupila do 3. kola na grandslamu. O této Dánce jsme také napsali v naší rubrice "To bude ale hráč".

O několik minut později se s Australian Open rozloučila i předloňská finalistka vítězka Turnaje mistryň Garbine Muguruza. Ta měla o poznání zkušenější soupeřku v podobě Alize Cornet. S tou se před tímto zápasem utkala již pětkrát a třikrát dokázala zvítězit. Cornet dnes ale byla v lepším rozpoložení a vzájemnou bilanci srovnala na 3-3, když Španělku porazila poměrem 6-3, 6-3.

Překvapení nepřipustil Rublev ani Tsitsipas

Andrey Rublev stejně jako v prvním kole, kde vyřadil Magera, předvedl bezchybný výkon. Jeho soupeřem byl tentokrát 93. hráč světa Ricardas Berankis. Proti němu byl ruský hráč obrovským favoritem. Svou roli také potvrdil a Litevce porazil poměrem 6-4, 6-2, 6-0. Ve třetím kole se utká s Čiličem.

O trochu větší problémy měl ve svém dnešním utkání Stefanos Tsitsipas, proti kterému nastoupil Argentinec Sebastian Baez. První dva sety byly vyrovnané a pokaždé rozhodoval tiebreak. Ve druhém setu se překvapivě z výhry v tiebreaku radoval Argentinec, který v hlavní soutěži grandslamu startoval poprvé. Třetí a čtvrtý set si ale Řek pohlídal a zvítězil poměrem 7-6, 6-7, 6-3, 6-4.

Singlová kariéra Sam Stosur definitivně skončila

Ještě před začátkem turnajů v Austrálii oznámila Samantha Stosur, že na Australian Open ukončí singlovou kariéru a nadále se bude věnovat pouze čtyřhře. Svůj poslední zápas dvouhry odehrála dnes. Ve druhém kole ji porazila Anastasia Pavlyuchenkova poměrem 6-2, 6-2.

Jiná veteránka naopak postupuje turnajem dál. Estonka Kaia Kanepi si na úvod poradila s Angelique Kerber ve dvou setech. Dnes byla její soupeřkou Marie Bouzková, která se snažila o vylepšení svého grandslamového maxima. To se jí nepodařilo a s Kanepi prohrála poměrem 6-2, 7-6.

Rybakina svůj zápas nedohrála

Elena Rybakina měla skvělý začátek sezóny. Na turnaji v Adelaide postoupila do finále, kde nestačila až na světovou jedničku Ashleigh Barty. V Sydney si poradila s Raducanu 6-0, 6-1, ale následně z turnaje odstoupila. Na Australian Open dokázala vyřadit svou krajanku Diyas, ale ve druhém kole už nedokázala pokračovat. Po prohraném prvním setu proti Číňance Zhang zápas skrečovala.

Na stejném kurtu se naopak z hladké výhry radovala Iga Swiatek. Její soupeřkou byla Švédka Rebecca Peterson. Ta si na druhém turnaji v Adelaide vyšlápla na Arynu Sabalenku. Pro Igu Swiatek ale Peterson velkou překážkou nebyla a Polka ji porazila 6-2, 6-2.