Australian Open: Do hlavní soutěže postoupili dva Češi

Zdroj fotky: Getty Images

České obsazení v hlavní soutěži Australian Open se rozrostlo o dva mužské zástupce. V kvalifikaci letos startoval Tomáš Macháč, Jiří Lehečka, Zdeněk Kolář a Vít Kopřiva. Poslední dva jmenovaní v kvalifikaci neuspěli, když oba prohráli ve druhém kole. Macháč s Lehečkou se však kvalifikací zvládli probojovat. V pavouku hlavní soutěže na prvním grandslamu sezóny tak doplní Jiřího Veselého.

Lehečka vybojoval premiérový start na grandslamu

Dvacetiletý Jiří Lehečka startoval v kvalifikaci grandslamu podruhé. Minulý rok si zahrál tu na US Open, kde ale vypadl ve 3. kole a do hlavní soutěže se proto neprobojoval. Nyní se poprvé mezi dospělými podíval na Australian Open a jeho premiéra zatím vychází na jedničku.

Na přípravném challengerovém turnaji v Traralgonu jako druhý nasazený došel do čtvrtfinále, kde prohrál s Bjornem Fratangelem. V kvalifikaci na Australian Open zatím předvedl skvělé výkony. V prvním kole porazil Michaela Mmoha po setech 6-3, 6-4. Druhé kolo přineslo souboj s Australanem Maxem Purcellem, i tentokrát vyhrál ve dvou setech a to 7-6, 7-6.

Jeho soupeřem ve finále kvalifikace byl Dmitry Popko. Pro Lehečku to byla první třísetová bitva na letošním Australian Open. V prvním setu se Popko dostal do vedení 4-1, když Jirkovi dvakrát sebral podání. Jeden servis si Čech dokázal vzít zpět a snížil na 3-4. Stav setu ale srovnat nedokázal a Dmitry jej vyhrál poměrem 6-4. Druhý set začal lépe Lehečka, který se dostal do vedení 4-1. Tuto výhodu si udržel a druhý set vyhrál poměrem 6-3. Třetí set byl vyrovnaný do stavu 3-3. Následně Lehečka dvakrát svému soupeři sebral podání a utkání vyhrál poměrem 4-6, 6-3, 6-3. Poprvé si tak na grandslamu zahraje v hlavní soutěži. Při své premiéře se utká s Grigorem Dimitrovem.

"Soupeř zahrál v prvním setu líp, tolik se nebál. Já jsem nepředvedl dobrý výkon. Od druhého setu už jsem začal více dirigovat hru, zahrál jsem o dost lépe než soupeř. A ve třetím setu jsem na tom byl fyzicky lépe. Z postupu jsem nadšený," vyjádřil se ke svému výkonu Lehečka.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,

Macháč prošel kvalifikací i podruhé

Druhým Čechem, který prošel kvalifikací prvního grandslamu, je Tomáš Macháč. Ten si hlavní soutěž na Australian Open zahraje už podruhé. V minulém roce z kvalifikace prošel do druhého kola, kde dokonce vyhrál jeden set nad Matteem Berrettinim.

Na letošní Australian Open se skvěle naladil na turnaji v Traralgonu, který se mu podařilo opanovat. Ve finále se mu podařilo porazit přemožitele Jiřího Lehečky Fratangela ve dvou setech. Na Australian Open musel hned v prvním kole hrát třísetový zápas. Argentinec Camilo Ugo Carabelli vyhrál první set nad Macháčem 6-2. Ten se ale nevzdal a zápas nakonec vyhrál poměrem 2-6, 6-3 a 6-1. Ve druhém kole Tomáš předvedl o dost přesvědčivější výkon. Porazil Yuki Bhambriho z Indie po setech 6-1, 6-3.

Dnes v noci odehrál poslední kolo kvalifikace. Jeho soupeřem byl Jesper De Jong z Nizozemska. Hned od začátku utkání Macháč dominoval, dostal se rychle do vedení 2-0. V sedmé hře Macháč sebral Jongovi podání podruhé a první set nakonec vyhrál poměrem 6-2. I ve druhém setu byl Tomáš první, kdo se dostal do výhody s breakem. Po jeho potvrzení už vedl 3-1 a tuto výhodu si udržel po celý set. V poslední hře zápasu sebral Nizozemci podání podruhé a celý zápas získal poměrem 6-2, 6-3. Soupeřem Tomáše v prvním kole bude Juan Manuel Cerundolo.

"Hraji teď opravdu dobře, dnes to byl vynikající zápas. Předvedl jsem stoprocentní výkon. Nebyla tam skoro žádná chybička. Zůstávám nadále soustředěný a těším se na další výzvy," radoval se Tomáš z postupu.