Australian Open: Nadal zvítězil a přepsal historii

Australian Open 2022 je u svého konce. Naposledy se letos diváci sešli do arény Roda Lavera, aby mohli sledovat závěrečná utkání turnaje. Po finále ženské čtyřhry, kterou vyhrála Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou, se pozornost přesunula k mužskému finále. To obstarali Rafael Nadal s Daniilem Medvedevem. Rus usiloval o druhý grandslamový titul v řadě a Nadal o navýšení rekordu v počtu grandslamových trofejí. Kdo nakonec finále opanoval?

Pro aktéry dnešního finále byl zápas pátým vzájemným utkáním na okruhu ATP. Tři ze čtyř předchozích vyhrál Španěl. To první se odehrálo v Kanadě ve finále Rogers Cupu 2019, kde s přehledem vyhrál Nadal. Následovalo utkání, které se fanouškům do paměti vrylo nejvíce a to finále US Open ve stejném roce. I tam zvítězil Španěl, ale až po vyrovnané pětisetové bitvě. Poslední dva zápasy mezi Rafou a Daniilem se odehrály na Turnaji mistrů. V roce 2019 zvítězil v utkání v základní skupině po odvrácení matchballu opět Nadal a o rok později se první výhry dočkal Medvedev. Tehdy Medvedev obrátil zápas v semifinále a nakonec celý Turnaj mistrů opanoval.

Zatímco Daniil byl považovaný za největšího adepta na titul, Rafael Nadal nebyl mezi favority. Tím důvodem byla určitě půlroční pauza kvůli zranění. V prosinci mu navíc nevyšel ani návrat na exhibici v Abú Dhabí, kde prohrál všechny své zápasy a navíc se nakazil covidem-19. V Austrálii vyhrál turnaj kategorie ATP 250 v Melbourne bez ztráty setu a na Australian Open pokračoval ve spanilé jízdě. První a druhé kolo zvládl bez ztráty setu. Ve třetím kole ztratil s Karenem Khachanovem jednu sadu. Ve čtvrtfinále musel podstoupit pětisetovou bitvu se Shapovalovem a následně ve čtyřech setech porazil Berrettiniho.

I Daniil Medvedev neměl cestu turnajem jednoduchou. Hned ve druhém kole se střetnul s Nickem Kyrgiosem, kterého porazil ve čtyřech setech. Stejným poměrem setů porazil i v osmifinále kometu začátku letošní sezóny Američana Cressyho. Nejtěžším zápasem bylo čtvrtfinále. Tam se utkal s Felixem Augerem-Aliassimem, proti kterému odvrátil matchball a vyhrál až v pěti setech. Následně v repríze loňského semifinále porazil Stefanose Tsitsipase ve čtyřech setech. Obhájil tak loňské finále.

Poslední utkání letošního Australian Open startovalo v 9:30 českého času. V dnešním finále byl favoritem ruský tenista. Ten svou roli ze začátku potvrzoval. První set získal překvapivě hladce po výhře 6-2. Druhý set se vyvíjel lépe pro Nadala, který si na začátku vytvořil vedení 4-1. Tento náskok Medvedev sice stáhl na 4-3, ale vzápětí Rus opět přišel o podání. Rafael za stavu 5-3 servíroval na zisk druhého setu, ale nevyužil jeden setball a Daniil opět srovnal stav a musel rozhodovat tiebreak. Ten získal Medvedev a dostal se do vedení 2-0 na sety. Třetí sada byla vyrovnaná a klíčová byla devátá hra, kdy Nadal prolomil podání Rusa a třetí sadu vyhrál. Čtvrtý set skončil stejně jak ten třetí. Nadal srovnal na 2-2 na sety a rozhodovat musel pátý set. Jako první se do výhody s breakem dostal za stavu 3-2 Španěl. Za stavu 5-4 nedokázal zápas doservírovat a Medvedev srovnal na 5-5. O podání ruský hráč ale opět přišel a Nadal poté dovedl zápas do vítězného konce. Stal se vítězem Australian Open po výhře 2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5.

Australian Open vyhrál podruhé v kariéře. Poprvé se mu to podařilo v roce 2009, když porazil Federera. Nyní navýšil rekord v počtu grandslamových trofejí. Jako první hráč v historii vyhrál 21 grandslamových titulů a odskočil tak od Federera a Djokovice, kteří mají shodně 20 grandslamových titulů. Po jeho srbském rivalovi se také stal druhým hráčem, který dokázal dvakrát všechny turnaje "velké čtyřky."

Medvedev po prohraném finále nepůsobil zklamaně. S Rafou si před ceremoniálem povídal a usmíval se. Ve své děkovné řeči o svém soupeři také velice hezky mluvil. "To, co jsi dnes dokázal, mě ohromilo. Jsi úžasný sportovec, máš 21 Grandslamů, opravdu ti gratuluji," řekl upřímně Rus. "Chci poděkovat řediteli turnaje. Vím, že tohle byl pro tebe Craigu těžký turnaj, ale jsi skvělý ředitel. Doufám, že se uvidíme i za dalších 15 let. Chci poděkovat svému týmu."

Upřímný byl i Nadal, který se svěřil s jeho myšlenkami, které se mu nedávno honily hlavou. "Před měsícem a půl jsem řekl, že tohle bude možná moje poslední Australian Open. Nyní mám mnoho energie, pokračovat dál. Gratuluji ti Danieli, určitě tady vyhraješ. Nedokážu popsat své pocity, ale jsem šťastný."