Australian Open: O obrovskou show se postaral Berrettini s Alcarazem

Po konci dnešního programu již známe jména první poloviny osmifinalistů letošního ročníku Australian Open. Během dneška postoupili většinou favorité utkání. Své zápasy odehrála například Barbora Krejčíková, Gael Monfils, Paula Badosa nebo Maria Sakkari. O největší show se dnes postaral Matteo Berrettini a Carlos Alcaraz. V rámci night session se představila Naomi Osaka, Ashleigh Barty či Rafael Nadal. Jak zápasy těchto i dalších hráčů dopadly se dozvíte v novém článku.

Souboj šampionek Roland Garros ovládla Krejčíková

V brzkých ranních hodinách se do zápasu 3. kola dostala Barbora Krejčíková. Čekala ji těžká překážka v podobě Jeleny Ostapenko z Lotyšska. Vítězky French Open mezi sebou svedly neskutečnou bitvu. Úvodní sadu získala Ostapenko, která druhý grandslam sezóny vyhrála v roce 2017, poměrem 6-2. Úřadující vítězka Barbora Krejčíková se ale nevzdala. Ve druhé sadě prohrávala už 1-3, ale nakonec ji dokázala vyhrát poměrem 6-4. V rozhodující sadě byla klíčová hned první hra, kde Ostapenko přišla o podání. Krejčíková si tuto výhodu udržela po celý zbytek zápasu a vyhrála 2-6, 6-4, 6-4. V osmifinále ji čeká Viktoria Azarenka.

Bývalá světová jednička se ve svém zápase moc nezapotila. Její soupeřkou byla Elina Svitolina, se kterou předtím hrála celkem čtyřikrát (vyhrála každé utkání) a její hru tedy znala. Ani tentokrát Svitolina Azarenku neporazila. Viktoria ji naopak rychle vyškolila, když vyhrála poměrem 6-0, 6-2.

Monfils drží neporazitelnost

Na rozdíl od Svitoliny se jejímu manželovi Gaelu Monfilsovi daří v letošním roce o poznání více. Vyhrál úvodní turnaj v Adelaide. Na tom druhém sice zápas prvního kola skrečoval, ale na Australian Open předvádí skvělé výkony a můžeme jej považovat za černého koně turnaje. Dnes se utkal s Cristianem Garinem z Chile. Po napínavé první sadě, kterou Monfils vyhrál v tiebreaku, rychle získal i dvě zbývající a vyhrál poměrem 7-6, 6-1, 6-3.

V osmifinále bude soupeřem Francouze Miomir Kecmanovic. Ten měl původně v prvním kole hrát s Novakem Djokovicem, který nakonec po dlouhém procesu musel z turnaje odstoupit. Kecmanovic porazil jeho náhradníka Carusa i Američana Paula. Ve třetím kole narazil na dvacátého pátého nasazeného Lorenza Sonega. I toho dokázal zdolat a to poměrem 6-4, 6-7, 6-2, 7-5 a stal se překvapivým osmifinalistou.

Utkání dvou kamarádek ovládla Badosa

Šestá hráčka světa Paula Badosa se dnes poprvé v kariéře představila ve třetím kole na Australian Open. Na druhé straně kurtu byla Marta Kostyuk, která je velkou kamarádkou Španělky. První sadu získala Badosa jasně poměrem 6-2. V té druhé byla Paula ve vedení 4-2. Kostyuk se ale vzchopila a druhý set nakonec vyhrála výsledkem 7-5 a o vítězce musela rozhodnout třetí sada. V ní si hráčky často braly podání, ale byla to Badosa, která break potvrdila a zápas nakonec vyhrála 6-2, 5-7, 6-4.

O něco napínavější zápas sehrála Madison Keys a Qiang Wang. Obě tenistky v prvním kole vyřadily nasazené Američanky. Keys porazila Kenin a Wang Gauff. V dnešním zápase byla Wang tou hráčkou, která vyhrála první set a to poměrem 6-4. Američanka, která je zatím v letošní sezóně neporažená, ale získala druhý set poměrem 6-3. Třetí set byl velmi napínavý. O jeho osudu musel rozhodnout až tiebreak, který se na Australian Open hraje do deseti bodů. Nakonec zvítězila Madison Keys po setech 4-6, 6-3, 7-6 a v osmifinále si zahraje s Badosou.

Sakkari bez ztráty setu postupuje dále

Řekyně Maria Sakkari před Australian Open odehrála jediný turnaj. V Adelaide došla do osmifinále, kde ji porazila Shelby Rogers. Na prvním grandslamu sezóny postoupila bez ztráty setu už do osmifinále. Dnes byla její soupeřkou Veronika Kudermetova. Tu Maria porazila jasně 6-4, 6-1 a utká se s Pegulou.

Tato Američanka v Melbourne obhajuje čtvrtfinále. Sezónu zahájila prohrami v Melbourne a v Sydney. Na Australian Open vypadá, že je opět na vítězné vlně. V prvním kole sice měla problémy, ale od té doby neztratila ani set. Její dnešní soupeřkou byla Nuria Parrizas-Diaz. Pegula ji porazila 7-6, 6-2 a podruhé v řadě si na Australian Open zahraje osmifinále.

Berrettini velké překvapení nedopustil

Jedním z nejzajímavějších zápasů dnešního programu byl ten mezi Matteem Berrettinim a Carlosem Alcarazem. V jejich dosavadní vzájemné bilanci vedl mladý Španěl, který vyhrál jediné utkání minulý rok ve Vídni. Tentokrát to vypadalo na rychlý průběh ve prospěch Itala, který si vytvořil vedení 2:0 na sety. Alcaraz se ale nevzdal a stav zápasu srovnal na 2:2. Poslední set byl napínavý až do samého konce. V jednu chvíli Berrettini podklouznul a musel si vzít zdravotní pauzu. Zápas ale dohrál a mohl se radovat z vítězství. Alcaraze porazil 6-2, 7-6, 4-6, 2-6, 7-6.

Soupeřem Mattea bude v osmifinále Pablo Carreño-Busta. Jeho dnešním soupeřem byl Američan s českými kořeny Sebastian Korda. Se španělským favoritem dokázal hrát vyrovnaně, ale na výhru jeho výkon nestačil. Pablo Sebastiana porazil po výsledku 6-4, 7-5, 6-7, 6-3.

Zverev opět neztratil ani set

V prvním ani druhém kole neztratil Alexander Zverev jediný set. Na tyto jednoznačné výkony navázal i v dnešním zápase, kde byl jeho soupeřem Radu Albot z Moldavska. Ten se jako kvalifikant překvapivě dostal až do třetího kola. Na Zvereva už ale nestačil. Němec jej porazil po setech 6-3, 6-4, 6-4.

Soupeř Zvereva do osmifinále vzešel ze zápasu mezi Denisem Shapovalovem a Reillym Opelkou. Tito dva hráči mezi sebou svedli větší bitvu než Zverev a Albot. První set získal Shapovalov, ale Opelka následně snížil na 1:1 na sety. Zbylé dva sety ale získal Denis a vyhrál tak poměrem 7-6, 4-6, 6-3, 6-4.

Obhajoba grandslamu ani tentokrát nevyjde

Naomi Osaka vyhrála čtyři grandslamové tituly. Ani jeden z nich však nedokázala obhájit. Dnes na Australian Open vypadla ve 3. kole, stejně jako při obhajobě titulu v roce 2020. Tentokrát jí stopku vystavila rozjetá Amanda Anisimova, která vyhrála už osmý zápas a zůstává v roce 2022 neporažená. Naomi Osaku porazila poměrem 4-6, 6-3 a 7-6. Ve třetím setu navíc dvacetiletá Američanka odvrátila dva matchbally a v osmifinále se utká s Ashleigh Barty. Japonku nyní čeká propad žebříčkem a to až na 84. místo.

Světová jednička Barty naopak bez zaváhání postoupila. Bez ztráty setu porazila Camilu Giorgi, která ve 2. kole vyřadila Terezu Martincovou. Barty Italku vyřadila poměrem 6-2, 6-3 a živí naději na zisk grandslamu na domácí půdě.

Nadal ztratil set, ale překvapení nepřipustil

Závěrečným zápasem v Aréně Roda Lavera byl dnes ten mezi Rafaelem Nadalem a Karenem Khachanovem. Španěl dominoval v prvních dvou setech. Ve třetím byl ale lepší Rus a snížil stav utkání. Po zbytek zápasu Karen dokázal uhrát jedinou hru a Nadal vyhrál po setech 6-3, 6-2, 3-6, 6-1.