Australian Open: Zrodila se první překvapení, postoupili favorité

Je to tady. První grandslam sezóny odstartoval a hned první den přinesl zajímavé výsledky. V akci byli velcí favorité turnaje, bývalí grandslamoví šampioni i tři čeští tenisté. Spousta favoritů svou roli potvrdila a postoupili do druhého kola. Našli se tady i takoví hráči, kteří své postavení nepotvrdili a překvapivě se s turnajem rozloučili. O těch nejzajímavějších výsledcích si můžete přečíst v novém článku.

Z první letošní výhry se raduje Svitolina

Elina Svitolina sezónu nezačala vůbec dobře. Odehrála dva turnaje v Adelaide, kde skončila pokaždé shodně v prvním kole. Nejdříve prohrála s Ruskou Gasanovou ve třech setech a o týden později prohrála ve dvou setech s Madison Keys. Na první výhru si musela počkat na Australian Open. V prvním kole se utkala s Fionou Ferro, kterou dokázala porazit ve dvou setech 6-1, 7-6 a ve druhém kole se utká s Harmony Tan, která překvapivě porazila Yulii Putintsevu.

Monfils i Nadal pokračují ve skvělých výkonech

Narozdíl od Eliny Svitoliny, její manžel Gael sezónu započal nejlepším možným způsobem. Jako první nasazený vyhrál první turnaj roku v Adelaide a skvělou formu převezl i do Melbourne. Jeho soupeřem v prvním kole byl Argentinec Coria. Zápas měl velmi rychlý průběh. První dva sety probíhaly stejným způsobem a Monfils ztratil v každém z nich pouze jednu hru. Třetí set byl vyrovnaný do stavu 2-2. Následně se Monfils dostal do výhody s breakem. Zápas nakonec vyhrál 6-1, 6-1, 6-3.

Ve stejné pozici jako Francouz se nacházel i Rafael Nadal. Ten na úvod roku jako nejvýše nasazený vyhrál bez ztráty přípravný turnaj v Melbourne. Ten v prvním kole hrál proti Marcosovi Gironovi a samozřejmě byl obrovským favoritem. V prvním setu Nadal dominoval a vyhrál jej 6-1. Druhý set byl vyrovnanější a rozhodla ztráta jednoho servisu. Jeho vítězem byl i tentokrát Nadal. Třetí set byl opět v režii španělského  velikána, který nakonec zápas vyhrál poměrem 6-1, 6-4, 6-2.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Dvojnásobná vítězka překvapení nepřipustila

Do hry vstoupila i obhájkyně titulu Naomi Osaka. Při svém comebacku v Melbourne na turnaji WTA 250 došla až do semifinále. Z turnaje ale nakonec kvůli zranění a náporu na její tělo odstoupila. Nyní vypadá, že je vše v pořádku. V prvním kole byla její soupeřkou Kolumbijka Camila Maria Osorio. V Aréně Roda Lavera Osaka překvapení nepřipustila a vyhrála dvakrát 6-3. Čtyřnásobná grandslamová vítězka se ve druhém kole utká s Madison Brengle.

Končí vítěz Indian Wells i mladá Američanka

Hned první den jsme byli svědky dvou velkých překvapení. O to první se postaral Sebastian Korda, který v Melbourne mezi dospělými startuje poprvé. Los k němu nebyl přívětivý, jelikož mu do prvního kola přiřadil 12. hráče světa Camerona Norrieho. Nevypadalo to ale, že by se Korda zalekl. Na kurtu naopak působil jako zkušenější a dominoval po celý průběh zápasu. Norrieho porazil 6-3, 6-0 , 6-4 a slavil tak vítězný debut na prvním grandslamu sezóny.

Narozdíl od Sebastiana Kordy v hlavní soutěži již potřetí startovala Coco Gauff. Při své první účasti v roce 2020 postoupila do 4. kola a před rokem vypadla ve 3. kole. Letos však zaznamenala zatím nejhorší výsledek na Australian Open. V prvním kole ji čekala Qiang Wang, která v roce 2020 porazila Serenu Williams. Tentokrát si vyšlápla na jinou americkou favoritku. Coco Gauff s Číňankou prohrála 4-6, 2-6. Wang se ve druhém kole utká a Alison Van Uytvanck.

Čeští tenisté mají za první den pozitivní bilanci

Dnes do svých zápasů vstoupili tři čeští zástupci. Tím prvním, kdo vstoupil do hry, byl Jiří Veselý. Ten letos v Austrálii odehrál už dva turnaje. V Adelaide i v Sydney skončil shodně v prvním kole, ale na druhé akci zvládl projít kvalifikací.  Jeho soupeřem na Australian Open byl Američan Stefan Kozlov, který startuje na divokou kartu. Veselý roli favorita bohužel nezvládl a 169. hráč světa jej porazil ve třech setech poměrem 7-5, 6-3, 6-4. Kozlov se utká s Mateem Berettinnim.

Dále se představila Tereza Martincová, která v hlavní soutěži v Melbourne startovala poprvé. Její soupeřkou byla Američanka Lauren Davis. Martincová byla v roli favoritky, ale nezalekla se. Davis porazila 7-5, 6-2 a ve druhém kole ji čeká nebezpečná Italka Camila Giorgi.

Svou pouť turnajem započala i čtvrtá nasazená Barbora Krejčíková. Ta měla skvělý start do roku 2022. Na turnaji v Sydney postoupila do finále, kde ji nakonec v tiebreaku třetí sady porazila Paula Badosa. Dobrou formu si česká jednička převezla i do Melbourne. S Andreou Petkovic ztratila dvě hry, porazila ji 6-2, 6-0 a i potřetí v řadě si zahraje druhé kolo Australian Open. Její soupeřkou ve druhém kole bude Xiyu Wang, která vyzrála Viktorii Kužmovou.

Atraktivní americké derby ovládla Keys

Jeden z nejatraktivnějších zápasů prvního kola odehrály Američanky Sofia Kenin a Madison Keys. Obě zažily rozdílný vstup do sezóny. Kenin vypadla ve čtvrtfinále v Adelaide a následně schytala výprask od Kasatkiny v 1. kole turnaje v Sydney. Keys letos odehrála pouze jeden turnaj a to ten druhý v Adelaide. Madison jej ale dokázala celý vyhrát a ukončila tak období nevýrazných výsledků. V prvním kole Australian Open tak byla považována za favoritku a tuto roli potvrdila. Svou krajanku Kenin porazila 7-6, 7-5 a postoupila do druhého kola. Sofii teď čeká propad žebříčkem, jelikož obhajovala body za předloňskou výhru.

Barty v Aréně Roda Lavera panovala

Pro australské fanoušky bylo dnešním největším lákadlem utkání mezi Ashleigh Barty a Lesií Tsurenko. Stejně jako v roce 2020 se tyto dvě hráčky utkaly v prvním kole. Tehdy to byl třísetový zápas, ale tentokrát Barty ztratila jednu jedinou hru. Za stavu 6-0, 5-0 měla Barty dokonce matchball, ale ten nedokázala využít a utkání nakonec vyhrála poměrem 6-0, 6-1.