Caroline Garcia nezastaviteľná na všetkých povrchoch

Francúzska tenistka Caroline Garcia sa vďaka posledným úspechom driape rebríčkom čoraz bližšie ku svojmu maximu z roku 2018. Najnovším prírastkom do jej zbierky je aj trofej z prestížneho podniku v Cincinnati, kde si bývalá svetová štvorka poradila v záverečnom stretnutí s Češkou Petrou Kvitovou 2:0 na sety.

Cesta z kvalifikácie nebol problém

Caroline Garcia si kvôli svojmu predturnajovému rebríčku musela účasť v hlavnej súťaži vybojovať v kvalifikácii. Tam to ale vôbec nemala jednoduché, keďže v oboch zápasoch potrebovala na postup až tri sety. V rozhodujúcich dejstvách však bola zakaždým presvedčivá a miestenka v hlavnom pavúku jej tak neušla.

Kto by ale čakal, že Francúzke bude 6 setov naviac robiť problém, tak bol na veľkom omyle. Garcia totiž Chorvátku Petru Martič vyprevadila z kurt za 80 minút a v ďalšom kole si poradila aj s veľkou favoritkou podujatia. Súboj s Mariou Sakkari priniesol dva tiebreaky a trval presne o hodinu dlhšie. Rozhodujúci set bol však opäť jasnou korisťou rodáčky z Paríža.

Duely s Elise Mertens a Jessicou Pegulou stratu setu nepriniesli a v turnaji tak ostalo už len posledné kvarteto hráčok. Caroline Garcia, Aryna Sabalenka, Petra Kvitová a domáca Madison Keys.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Caroline Garcia (@carogarcia)

Bezproblémové rozhodujúce sety

Semifinálové zápasy sa v oboch prípadoch vyznačovali dramatickosťou. V prípade Kvitovej s Keys išlo o vyrovnanú bitku od začiatku do konca. Lepšia hra a väčšie skúsenosti v závere rozhodli v prospech Češky, no druhý zápas bol o niečom inom.

Po prvom dominantnom sete v prospech nenasadenej Francúzky prišla počasím vynútená prestávka. Po nej lepšie na kurt naskočila Sabalenka, ktorá celkovo až trikrát prelomila servis súperky a Garciu čakalo po štvrtýkrát rozhodnutie v treťom sete. Ani do štvorice sa ale súperkám nepodarilo uhrať v treťom sete proti neskoršej víťazke turnaja viac než 2 gemy a po výsledku 6:1 bolo o finálovom zložení rozhodnuté.

Finále jasnou záležitoťou

Napriek tomu, že Petra Kvitová predvádzala skvelé výkony počas celého turnaja, tak v poslednom zápase za súperkou výrazne zaostávala. Caroline Garcia totiž predviedla takmer bezchybný výkon, keď odvrátila všetkých osem breakballov súperky a sama využila tri zo štyroch. Za celý zápas ani raz neprehrávala a zásluhou najmä vynikajúcej úspešnosti po prvom podaní premenila priamym bodom po 96 minútach prvý matchball. Za jej celkovým úspechom však určite stojí aj skvelá medzihra. Svojou agresívnou hrou totiž prvá francúzska víťazka Cincinnati nedávala súperkám prakticky žiadny priestor na tvorenie hry.

„Myslím, že keď som prišla na okruh, hrala som presne takto. Tak som sa naučila hrať tenis a tak to aj fungovalo. S takýmto útočným herným štýlom však prídu aj chyby a potom som začala o tom pochybovať. Skúšala som hrať menej agresívne, aby som nerobila toľko chýb, ale potom som zahrala menej víťazných úderov," povedala Garcia po turnaji o svojom štýle hry.

Príspevok, ktorý zdieľa Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Leto ako z rozprávky

Po nevydarenom úvode roku sa Garcia dostala do hernej pohody až v júni. Po titule  z Bad Homburgu prišiel slušný Wimbledon a koncom júla získala vo Varšave Francúzka druhý tohtoročný titul. V Toronte síce prišlo sklamanie v prvom kole s krajankou Alize Cornet, no všetko si Garcia vynahradila v Cincinnati.

Caroline Garcia si ziskom 11. kariérneho titulu zabezpečila návrat do top 20 a v tomto roku už má trofej z každého povrchu. Od začiatku júna počtom víťazstiev nemáme na okruhu WTA úspešnejšiu hráčku a odstrašujúca je aj jej bilancia proti elitnej desiatke. Sakkari, Sabalenka, Pegula a Swiatek proti nej uhrali len tri sety a na dosah víťazstvu sa prakticky nikto z nich nedostal.

Garcia je síce prihlásená na turnaj v Clevelande, ale je otázne, či tam po dlhom týždni v Cincinnati nastúpi. Ďalšou zastávkou je už US Open a uvidíme, ako vysoké očakávania ovplyvnia Francúzku. Jej doterajším grandslamovým maximom je štvrťfinále z Roland Garros 2017 a rozhodne má na to ho prekonať. Či sa jej to ale podarí zatiaľ zostáva vo hviezdach.