Časté noční zápasy jsou minulostí. ATP a WTA se rozhodly zkrátit denní program

Zdroj fotky: Getty Images

ATP a WTA se rozhodly zkrátit program turnajů a omezit noční zápasy. Na ty si tenisté i tenistky v loňském roce často stěžovali a Jannik Sinner dokonce kvůli pozdnímu konci utkání odstoupil z Masters v Paříži. Nyní se však organizace rozhodly vzít v potaz zdraví hráčů i ohlasy fanoušků a zkrátit harmonogramy turnajů. Kromě nich se na společném jednání asociací řešil problém častého střídání tenisových míčů.

Tenisové organizace ATP a WTA se rozhodly zkrátit večerní program na turnajích, aby méně zápasů končilo v pozdních nočních hodinách. Noční zápasy, které nebyly pozitivní ani pro zdraví hráčů, ani pro fanoušky, už nebudou tak často k vidění.

Program, který začne v jedenáct hodin dopoledne nabídne divákům pět zápasů (tři během dne a dva večer, během tzv. night session). Série večerních zápasů se může rozeběhnout nejpozději o půl osmé, doporučený start je však už o hodinu dříve. Jednotlivé zápasy se nemohou zahájit po 23. hodině.

Pokud nebude moct začít utkání na kurtě před půl jedenáctou, přesune se na jiný volný kurt. To je důležitá novinka. V posledních letech se zápasy nepřesouvaly a jednotlivé hrací dny prodlužovaly. Hráči potom začínali své noční zápasy mnohdy až po půlnoci.

Výjimka od těchto pravidel bude udělena v případě specifického počasí, povětrnostních podmínek nebo místních kulturních tradic. Povolení přesáhnout stanovený časový předpis vždy udělí nebo zamítne, na základě důkladného zvážení, ATP, v případě žen WTA.

"V uplynulých letech se značně zvýšil počet zápasů, které končily až po půlnoci, což negativně ovlivňuje jak hráče, tak fanoušky," uvedly tenisové asociace ve společném prohlášení.

Nová opatření nebudou platit na Grand Slamech, které organizuje mezinárodní tenisová federace ITF.

Kritika hráčů a opatření na turnajích velké čtyřky

K opatřením však už dříve přistoupili i Grand Slamy. Organizátoři Wimbledonu hned v roce 2009, po odhalení nové střechy na centrálním dvorci, uzavřeli dohodu s místními funkcionáři a obyvateli, že zápasy musí skončit nejpozději ve 23:00.

Australian Open se rozhodlo k úpravě až letos, k čemuž přispěl i zápas loňského druhého kola mezi Andym Murraym a Thanasim Kokkinakisem, který skončil ve čtvrt na pět ráno. Letošní ročník tak poprvé odstartuje už v neděli, konkrétně 14. ledna, namísto klasického pondělního začátku, aby se turnaj rozložil do více dní. Mezi zastánce změn patří německý tenista a světová šestka Alexander Zverev, který kritizoval i neméně dlouhá utkání na Roland Garros.

"Když hrajeme pět setů, může to trvat až do druhé hodiny ranní. To není dobré pro zdraví hráčů, kteří noční zápasy vyhrají a druhý den musí hrát znovu," prohlásil během loňské sezóny aktuální vítěz United Cupu.

Další problém v řešení?

Kromě dlouhých nočních zápasů bylo dalším tématem střídání míčků. Nyní probíhá strategická revize míčků, jejíž cílem je zajistit větší kvalitu míčků a jejich méně časté střídání od roku 2025.

"Plánování zápasů a tenisové míče patří mezi prioritní témata našich organizací, společně s WTA. Je nezbytné, abychom se vyvíjeli a přizpůsobovali požadavkům moderní hry, zejména pokud jde o zdraví hráčů a zážitky fanoušků. Jsme optimističtí. V obou oblastech může nastat pozitivní vývoj, jak v současnosti, tak z hlediska dlouhodobé perspektivy," prohlásil šéf ATP Andrea Gaudenzi.

Zdroj článku: TASR, David Vařílek, Tiebreak Tennis
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full