Olympijský tenisový turnaj v Paříži na kurtech v areálu Rolanda Garrose skončil, a tak se nabízí udělat jeho krátké zhodnocení. Pro tenisového diváka nabídl sérii zajímavých momentů od odchodu do tenisového důchodu takových legend jako je Andy Murray nebo Angelique Kerber až po 60 vzájemných soubojů dvou tenisových titánů Nadala a Djokoviče, kdy ten později jmenovaný nakonec dotáhl své snažení až ke zlaté olympijské medaili. Ani český fanoušek nemusel smutnit, kdy i přes několik nezdarů českých reprezentantů v prvních kolech, česká tenisová výprava dovezla domů vůbec první zlato pro Českou republiku.
Mezi 27. červencem až 4. srpnem probíhal na pařížské antuce olympijský tenisový turnaj. Pro oko českého tenisového nadšence se mohl jevit zpočátku poněkud rozporuplně. Po prohrách téměř všech českých singlistů v prvním nebo druhém kole turnaje mohl český fanoušek o olympijský tenis ztratit zájem. Všechno, chce se říct tradičně, zachránily soutěže čtyřher a nakonec i radost z prvního zlata pro Českou republiku.
Možná tím nejsilnějším příběhem těchto Olympijských her je ten Kateřiny Siniakové a Tomáše Macháče. Tito dva ještě do nedávna tvořili přes tři roky pár v každodenním životě. Krátce před Olympijskými hrami se na povrch vynořila informace o jejich rozchodu, a tak asi každého napadlo, jak to může oběma po takové události klapat na kurtu.
Katka s Tomášem nám všem i celému světu ukázali, že výborně. Pár v prvním kole porazil nasazené jedničky Siegemundovou se Zverevem a nakonec se v pavouku turnaje probil až do boje o medaile. V semifinále hladce překonal kanadský pár Gabrielu Dabrowski a Felixe Augera-Aliassima a nakonec ve finále české duo ukázalo pevné nervy, když obrali o oba body na vítězství v super tiebreaku servírujícího Číňana Zhanga a po hodině a osmnácti minutách dokráčeli k vítězství v celém turnaji.
Toto vítězství znamenalo první olympijské zlato pro českou výpravu, pro svět velmi silný a dojemný příběh, který se začal šířit na sociálních sítích a ve světových médiích, jak tsunami. Z těch známějších můžeme zmínit magazín People, který tento příběh zaznamenal a rozebírá, jako nyní většina fanoušků, jestli se pár dá opět dohromady i v osobním životě.
Ačkoliv můžeme brát výkon českých deblistů jako velmi úspěšný, mohl být i přesto ještě o něco lepší. Velká očekávání od zajetého dua Krejčíková-Siniaková ukončil ve čtvrtfinále ruský pár Andreevová-Shnaiderová, a tak ještě do nedávna nejlepší pár světa nemohl obhájit svůj triumf z her v Tokiu.
Zdálo se, že tento neúspěch by mohli napravit jiní, a to před olympiádou narychlo složený pár Nosková-Muchová a už přece jen z Davis Cupu ostřílenější duo Macháč-Pavlásek. Oba tyto páry ve svém snažení dokráčeli až do semifinále, kde však nestačily na své protivníky, a tak je čekal boj o bronz. I zde však radost z cenného kovu nakonec nenastala, když nejprve Macháč s Pavláskem prohráli s Američany Fritzem a Paulem a Nosková se Siniakovou se španělskými antukářkami Bucsovou a Sorribes Tormo.
Účast českých hráčů v soutěži jednotlivců můžeme zpětně bez nějakých větších výčitek hodnotit jako neúspěšnou. Všechny naše české zástupkyně až na Barboru Krejčíkovou vypadly v prvním kole. Siniaková s domácí Francouzskou Burelovou, Muchová s Kanaďankou Fernandezovou a Nosková s Číňankou Wangovou. O něco úspěšnější byli čeští mužští zástupci, kteří dokráčeli do druhého kola a uhráli si, to, na co měli. Tomáš Macháč nestačil na obhájce titulu Němce Zvereva a Jakub Menšík na Američana Paula.
Naším nejúspěšnějším zástupcem v soutěži jednotlivců byla nedávná vítězka Wimbledonu světová desítka Barbora Krejčíková. Ta ve svém snažení dokráčela pavoukem až do čtvrtfinále, kde však především kvůli náročnému programu, tak i podmínkám panujícím na kurtu, nestačila na slovenskou reprezentantku Annu Karolínu Schmiedlovou, která její sen o olympijské medaili ze singlu ukončila.
Nyní, poté co Olympijské hry pro tenisty skončily, se již hráči připravují na americké betony, kde již tento týden začne většina z nich na „tisícovce“ v Montrealu (ATP) a Torontu (WTA).