Debl jen pro tenisové fajnšmekry? Siniaková s Townsendovou boří tenisové stereotypy!

Zdroj fotky: AP

Kateřina Siniaková s Taylor Townsendovou sice včera v ranních hodinách vypadli v semifinále deblu tenisového turnaje v Indian Wells, ale určitě z turnaje neodchází úplně jako poražené. Na takzvaném pátém grandslamu, jak se turnaji někdy přezdívá, lákaly na svůj tenis na deblovou disciplínu až neobvyklé množství diváků.

Čtyřhra, disciplína v tenisu, kdy se na kurt postaví čtyři hráči, je hra, kdy má divák pocit, že se na kurtu pořád něco děje. Za vysokou dynamikou této disciplíny stojí spoustu přechodů na síť, nespočet prohozů, volejů a lobů, které přirozeně hru dělají i více pestrou. Zároveň často v tenisu slýcháme, že jde o hodně individuální sport, kdy se hráč musí spolehnout především sám na sebe. To stejné však neplatí v deblu. Debl je především o spolupráci a souhře. V  neposlední řadě často i o přátelství mezi hráčkami, které spolu sdílí jednu stranu kurtu.

Celkově debl zní jako disciplína, která může být pro diváka velmi atraktivní či přinejmenším zajímavá. Opak je však v poslední době pravdou. Doby bratří Bryanů a sester Williamsových, kteří na sebe přirozeně lákali tisíce diváků, jsou dávno pryč. Nyní především na grandslamech sledujeme často poloprázdné tribuny s často chladnými gesty podpory od diváků. Debl si tak, i přes svou nespornou kvalitu, nezasluhuje tolik pozornosti kolik by měl. Tento fenomén můžeme pozorovat i v médiích či na sociálních sítích.

Případ Kateřiny Siniakové

To, jak tenisová čtyřhra je v současnosti často snižovanou sportovní disciplínou, nemusíme pozorovat jen přímo na poloprázdných tenisových tribunách po světě či na nízké propagaci ze strany tenisových asociacích. Tento fenomén můžeme pozorovat i u nás v domácím prostředí, a to třeba konkrétně na příkladu sportovní ankety Sportovec roku.

V této anketě, kde Klub sportovních novinářů sestavuje pomyslný žebříček nejlepších českých sportovců za uplynulý rok v jeho posledním vydání za rok 2024 přirozeně nechyběla ani Kateřina Siniaková. Katka v roce 2024 vyhrála Olympijské hry v mixu, dva grandslamy ve čtyřhře a již počtvrté zakončila rok jako deblová světová jednička. Avšak ani to, podle novinářů, nestačilo na to, aby celou anketu vyhrála nebo skončila alespoň na „bedně“.

Katka se v této anketě umístila až čtvrtá. To vzbudilo rozruch a nesouhlas s tímto vyhodnocením nejen mezi tenisty ale i dalšími sportovci. Tato situace samozřejmě poukázala na to, jak se párové disciplíny neberou příliš vážně, a téměř veškerá pozornost jde soutěžím jednotlivců.

Světlé výjimky

Světlé výjimky, kdy se debl stává více sledovaným, nastávají když čtyřhru hraje nějaký známý singlista, především z mužského tenisového okruhu. Takové situace, kdy tenisové tribuny praskaly ve švech, nastávaly například, když se někdo z „velké trojky/čtyřky“ rozhodl tuto disciplínu odehrát. V poslední době můžeme například vypíchnout rozlučku Rafaela Nadala s areálem Rolanda Garrose na Olympijských hrách po boku Carlose Alcaraze. Ale toto není jediný příklad. Jako další může posloužit zápas, ve kterém se představí Nick Kyrgios, který na sebe strhává pozornost v podstatě kdykoliv.

Ačkoliv se toto může zdát jako positivní pro debl jako takový, pro hráče specializující se jen na čtyřhru to tak být úplně nemusí. Pro ně pak už totiž nezbývá místo na výsluní ani v jejich disciplíně, protože jim ho přebírají singlové hvězdy.

Možností, jak si toto místo alespoň na chvíli vzít zpět, je zahrát si na nějakém domácím turnaji nebo reprezentovat svojí zemi. Zde, jak to dobře známe i z českého prostředí, si konečně i profesionální deblisté vyslouží tak zasloužený potlesk a obdiv fanoušků v takovém měřítku jako to často zažívají jen singlisté. V nedávné době jsme toto mohli sledovat i na turnaji v Riu de Janeiru, kdy domácí publikum, až pro někoho možná neurvale, podporovalo své domácí favority Marcela Mela s Rafaelem Matosem, kteří nakonec celý turnaj i vyhráli.

Turnaj v Indian Wells

Avšak nyní by se toto mohlo teoreticky zlomit. Debl by se mohl stát disciplínou, na kterou se nehrnou fanoušci jen jednorázově, když se hraje zrovna před domácím publikem nebo když hraje nějaká velká hvězda, ale stabilně. Toto bourání stereotypů jsme mohli částečně pozorovat už nyní na turnaji v americkém Indian Wells, kdy jsme viděli, že především na zápasy „Tayloriny“ (přezdívka pro pár Kateřina Siniaková/Taylor Townsendová)chodilo čím dál více diváků a to například již v osmifinále proti Brazilce Haddad Maie a Němce Lauře Siegemundové, který nabídl úchvatnou podívanou za přítomnosti plného stadionu burácejících diváků.

Výkon všech tenistek ocenili nejen všichni diváci na kurtu ale i následně diváci na sociálních sítích. Počty shlédnutí úryvků ze zápasu překonávaly i highlighty těch největších singlových tenisových hvězd jako Igy Swiatek, Coco Gauff nebo Aryny Sabalenky.

Monetizace tenisu

Organizátoři pak následně pár pro jejich čtvrtfinále nasadili na centrální kurt, který však v porovnání s předchozím kolem působil spíše dojmem, že zeje prázdnotou. Za tím mohl pravděpodobně stát ten fakt, že zápas začínal později v noci jako poslední v pořadí a také pravděpodobně to, že na centrální kurt se prodávají samostatné vstupenky, které jsou v porovnání s těmi na jiné kurty výrazně dražší.

O tom, že se v tenisu často upřednostňuje jeho monetizace před tím, aby na zápas přišlo co nejvíce diváků, se i na tiskové konferenci po letošním vyhraném Australian Open rozpovídala sama Taylor Townsendová. Učinila tak poté, co jí jeden z novinářů položil tuto otázku „v Rod Laver Areně byla úžasná atmosféra, myslím, že částečně i díky tomu, že organizátoři povolili návštěvníkům, kteří si zakoupili tzv. Ground Pass ticket přijít na váš zápas,“ poukázal redaktor na typ vstupenky, která umožňuje na Australian Open navštěvovat všechny kurty kromě třech největších a je tedy i přirozeně levnější než vstupenky na ty největší kurty. „Pomohlo vám v zápase to, že jste mohly hrát před velkým publikem a je to něco co si myslíte, že by organizátoři grandslamů měli povolit pro všechny deblová finále?“

Taylor Townsendová na tuto otázku, vedle hlavou přikyvující Kateřiny Siniakové, reagovala následovně „Samozřejmě, že s tím souhlasím. Na US open nám Eric Butorac (tamější ředitel pro vztahy s hráči na turnaji) dal 200 a více vstupenek, které jsme mohly dát komukoliv a já je rozdala zadarmo. Myslím, že tohle je příležitost pro lidi, aby se mohli jít koukat na velmi kvalitní tenis. Takže je to určitě, něco, co si myslím, že by se mělo na turnajích inkorporovat a dát nám tak šanci, abychom mohly hrát před takovým velkým publikem. To co jsme tu teď viděli nám jen ukazuje, že tu jsou lidé, kteří nás přijdou podpořit. Měli bychom tedy dát fanouškům možnost nás vidět na kurtu hrát a ne vše jen v zásadě přehnaně monetizovat,“ rozpovídala se Townsednová na otázku od novináře.

Světlé zítřky?

To, co Taylor Townsendová ve své odpovědi naznačila jako možné řešení, jak zvýšit zájem o čtyřhru, by samozřejmě mohlo fungovat. A právě současná deblová světová jednička a dvojka by mohly být tím párem, který by vzhledem k své současné popularitě mohl mít dostatečnou sílu slova na to to u organizátorů prosadit. To, jestli se to povede, je teď jen a pouze na rozhodnutí organizátorů turnajů.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full