Diego Schwartzman promluvil o duševním zdraví

Zdroj fotky: Getty Images

Argentinský tenista Diego Schwartzman je jedním z tenistů, kteří se nebojí otevřeně mluvit o duševním zdraví. V nejnovějším rozhovoru prozradil svou zkušenost se záchvaty úzkosti.

Úzkosti a záchvaty paniky mohou být velkým problémem, když jde o profesionální sportovce, na které je vyvinut velký tlak. Jsou však strašákem pro normální lidi. Když jich zažijete více, je jasné, že se tyto potíže mohou vracet. O své situaci upřímně pohovořil v nejnovějším rozhovoru pro El Espanol argentinský tenista Diego Schwartzman.

„Letos jsem měl poněkud hodně záchvatů úzkosti. V tenise to není vůbec nic neobvyklého. Nejlepší věc, kterou může hráč udělat, je si dávat krátkodobé cíle, pomalu, sezónu po sezóně. Pokud by mi někdo v sedmnácti řekl, že dosáhnu toho, čeho jsem dosáhl, tak bych asi nevěřil.“

I přes svůj nízký vzrůst toho Schwartzman dokázal více, než od něj mnozí očekávali. A i přes to, že dokázal mnoho úspěchů, vyhrál několik turnajů ATP, tak o sobě a svých výkonech častokrát pochyboval.

Potíže začaly před dvěma lety

Domnívá se, že psychické problémy odšpuntovalo semifinále na French Open v roce 2020, jelikož poté od něj všichni očekávali více a i on čekal více od sebe. „Na Roland Garros se dostanete do semifinále, pak hrajete turnaj ATP 500 a končíte ve čtvrtfinále. Zamýšlíte se, jestli je to dobře nebo špatně. Na začátku letošního roku jsem byl 14. na světě, teď jsem 18. a říkám si, jak moc to byl špatný rok. Když se nad tím ale zamyslím víc, tak to vlastě není pravda. Když prostě přijdou špatné časy, tak člověk nedokáže radikálně zanalyzovat, co se děje.“

Jako mnozí před ním se snažil využít svůj vliv na to, aby šířil osvětu ohledně psychického zdraví. Nabádal lidi, aby se nebáli najít si terapeuta, navíc sám přiznal, že své problémy také řeší s odborníky.

„Letos jsem začal s terapií kvůli všemu, co se mi v životě děje. Není to jen problém na kurtu, ale v životě, mám mnoho strašáků, úzkosti a další věci, které jsou normální. Poprvé jsem terapii zahájil, protože jsem cítil, že potřebuju trochu pomoci zvenčí, mít i jiné nástroje a možnosti, jak ten problém vyřešit.“

Nejvýše postavený Argentinec naposledy zvedl nad hlavu trofej pro vítěze v rodném Buenos Aires v roce 2021, letos byl ve finále Argentina Open i Rio Open. V září pak byl členem Týmu světa v Laver Cupu, kdy červení poprvé uzmuli trofej pro vítěze této soutěže.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full