Djokovič píše historii! Slaví 23. grandslamový titul

Novak Djokovič opanoval Roland Garros a do své sbírky trofejí přidal už 23. titul z grandslamů. Osamostatnil se tak na čele tabulky v počtu triumfů na turnajích Velké čtyřky mezi muži, Nadal o jednu trofej zaostává, Federer skončil na čísle 20.

Srbský tenista si na pařížské antuce dokráčel pro svou třetí trofej. V prvních kolech Djokovič překonal Kovacevice, Fucsovicse, Davidoviche Fokinu či Varillase. Ve čtvrtfinále na něj číhal Karen Chačanov, který byl prvním tenistou, jenž mu na turnaji sebral set, na více se však nezmohl.

Velkou zkouškou bylo semifinále s Carlosem Alcarazem. První dva sety byly neskutečnou reklamou na tenis, poté se však mladý Španěl začal potýkat s křečemi a Djokovič mu nedal šanci. Po výsledku 6:3, 5:7, 6:1 a 6:1 postoupil do svého 34. grandslamového finále.

Historické finále

V zápase o zápis do tenisové historie se utkal s Casperem Ruudem, který okusil atmosféru finále na majoru již potřetí. Loni na pařížské antuce musel smeknout před Nadalem, na US Open mu nedal šanci Alcaraz a letos na Roland Garros opět tahal za kratší konec provazu.
První set však byl v podání čtyřiadvacetiletého Nora skvělý. Velmi rychle se dostal do vedení 3:0 a vypadalo to, že Djokoviče velmi potrápí. Srb se dokázal velmi rychle vzpamatovat a dotlačil úvodní sadu do tiebreaku. Zkrácenou hru rodák z Bělehradu opanoval a přišel zlom v zápasu.

Ve druhé sadě si Djokovič vypracoval rychlé vedení a opanoval ji poměrem 6:3. Třetí set byl poměrně vyrovnaný, až do jedenáctého gemu, kdy Srb sebral Norovi čistou hrou podání. Světová trojka pak bez problémů dopodávala a slavila zisk třiadvacátého grandslamu, symbolicky v Nadalově obýváku.

Jeho úspěch ocenil i jeho finálový soupeř: „Další den a další rekord pro tebe. Další den, kdy opět přepisuješ tenisovou historii. Je těžké vysvětlit, jak neuvěřitelné to je a jak jsi dobrý. Tahle prohra chutná asi nejlépe ze všech. Jsem šťastný, že jsem první, kdo ti může k tomuto úspěchu pogratulovat.“

Novak Djokovič samozřejmě na kurtu poděkoval svému týmu rodině i celebritám, které dorazily sledovat, jak Srb píše historii. „Není to náhoda, že jsem svůj 23. grandslam vyhrál právě v Paříži. Tento turnaj pro mě byl vždy nejtěžší, takže jsem teď velmi emotivní. Hodně to pro mě znamená,“ usmíval se.