Djokovičovo nekompromisní rozhodnutí: Jsem ochotný obětovat další grandslamy, za antivaxera se nepovažuji

Zdroj fotky: Getty Images

V exkluzivním rozhovoru pro BBC se Novak Djokovič rozhodl poprvé otevřeně promluvit o svém očkovacím statusu a vysvětlit, co k jeho rozhodnutí neočkovat se proti koronaviru vedlo. Zároveň přiznal, že je ochoten obětovat grandslamy s podmínkou povinné vakcinace, včetně French Open a Wimbledonu. Světová jednička dále odmítla spojitost s antivaxerským hnutím a odůvodnila své kroky v souvislosti s vakcinací důležitostí svobodné volby jednotlivce.

Vyjádření, na které tenisová veřejnost dlouho čekala. V dnešním exkluzivním rozhovoru pro BBC s redaktorem Amolem Rajanem se Djokovič vyjádřil k důvodům, které ho vedly k rozhodnutí neočkovat se vakcínou proti koronaviru. Na otázku redaktora týkající se tohoto tématu odpověděl jednoznačně: „Plně podporuji právo volby, pokud se chcete očkovat, nebo ne. Dřív jsem o svém vakcinačním statusu nemluvil, protože jsem na to měl právo. Vznikaly však nesprávné domněnky a závěry, tudíž jsem se rozhodl promluvit a objasnit určité věci,“ svěřil se Djokovič.

Za odpůrce očkování se však nepovažuje. „Vakcína je prozatím asi největší snahou dostat celosvětovou situaci pod kontrolu, což plně respektuji. Zároveň je pro mě důležité vědět o tom, co jde do mého těla. Jako profesionální sportovec se zajímám o to, co svému tělu dávám, a na základě dostupných informací jsem se rozhodl neočkovat se,“ vysvětlil svůj dosavadní postoj Djokovič, očkování v budoucnoosti ale zcela nezavrhl a dodal, že se snaží udržovat si otevřenou mysl.

Vyjádřil se také ke své deportaci z Austrálie a neúčasti na Australian Open, jehož byl favoritem. „Jsem si vědom, že má rozhodnutí mají následky. Jedním z nich bylo nejet do Austrálie,“ shrnul situaci kolem své neúčasti na lednovém grandslamu.

Po australské kauze se tenisová hvězda stala vzorem členů různých antivaxerských hnutí. On sám se však necítí být jedním z nich. „Nikdy jsem neřekl, že jsem součástí těchto hnutí. V celém průběhu kauzy z Australian Open se mě nikdo nezeptal na můj názor a postoj. Je nešťastné, že vznikla taková nedorozumění,“ ohradil se proti vnímání své osoby jako tváře proti očkování.Není také vyloučeno, že kvůli současné celosvětové pandemické situaci bude očkování potřeba i k účasti na dalších turnajích této sezony. „Jsem ochoten vynechat French Open i Wimbledon. Je to cena, kterou jsem ochoten zaplatit,“ šokoval dvacetinásobný grandslamový vítěz redaktora při rozhovoru „Rozhodnutí, která mají vliv na moje tělo, jsou pro mě důležitější než tituly nebo cokoliv jiného,“ uzavřel.

Na okruh by se měl Djokovič vrátit v příštím týdnu na turnaji v Dubaji, který se mu v minulosti podařilo již pětkrát ovládnout. Jeho účast na dalších turnajích probíhající sezony zůstává prozatím otevřená.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full