Federer vypadl poprvé z TOP 40 od roku 2000

Zdroj fotky: Samer Al-Rejjal / Qatar Tennis Federation / AFP

Propad Rogera Federera tenisovým žebříčkem pokračuje dále. Poprvé od června roku 2000 nyní švýcarská bývalá světová jednička vypadla z TOP 40 a aktuálně mu patří 44. příčka. A nejspíše se nezastaví zde, jelikož sám Federer neví, kdy se konkrétně na kurty vrátí, a v následujících 3 měsících by tedy mohl přijít i o zbytek svých bodů z minulé sezóny.

Federer dále padá žebříčkem

Téměř před 22 lety, v červnu roku 2000, se tehdy osmnáctiletý Roger Federer poprvé dostal mezi nejlepších 40 hráčů planety. V té době přitom ještě ke svému jménu neměl připsaný ani jediný titul na okruhu ATP. Jeho legendární kariéra, jež z něj udělala bezpochyby jednoho z nejlepších tenistů historie, se teprve rozjížděla. Od té doby vybojoval Švýcar na tenisovém kurtu 102 singlových trofejí, mezi něž patří i jeho 20 grandslamových titulů. Ten poslední z nich však vyhrál už před čtyřmi lety na Australian Open.

Od vynucené pauzy kvůli koronavirové pandemii, která ho paradoxně dlouho držela mezi tenisovou špičkou vzhledem k zmražení žebříčku a upravenému bodovému systému, hrál rodák z Basileje pouhých pět turnajů. Nyní se však tento systém vrací do normálu. Tím pádem ztratil Federer i zbytek svých bodů z turnaje v Miami z roku 2019, který tehdy vyhrál. Právě to vysvětluje jeho pád o 18 míst v ATP žebříčku, na němž mu nyní patří 44. pozice.

Blížící se návrat?

Je přitom dost možné, že až se Federer opět vrátí na kurt, nebude jeho jméno na tenisovém žebříčku vůbec, neboť o veškeré své zbylé body by měl přijít do letošního Wimbledonu. Mezi ně patří body z turnajů v Madridu, French Open, Halle a právě i samotného Wimbledonu.

Jelikož je však jeho absence způsobená zraněním, bude moci využít tzv. protected ranking (neboli chráněný žebříček). Ten mu umožní hrát na určitém množství turnajů nebo bude moci také zažádat o divokou kartu. Přestože legendární Švýcar návrat k tenisu plánuje, není toto rozhodnutí kompletně v jeho rukou.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Roger Federer (@rogerfederer)


Mimo kurt zůstává totiž kvůli zranění pravého kolena, k čemuž se konkrétněji vyjádřil na začátku února. Tehdy uvedl, že by k určitému rozhodnutí mělo dojít během dubna, popřípadě května, podle toho, jak jeho tělo bude reagovat na léčbu a zátěž. V druhé polovině března přitom na sociálních sítích sdílel video, na kterém již trénuje s raketou v hale, což naznačuje, že se jeho rekonvalescence vyvíjí dobře.

My tedy netrpělivě očekáváme další novinky o Federerově zdravotním stavu a připravenosti vrátit se kompetitivně na tenisový kurt, v ideálním případě i zmínku o konkrétním datu či turnaji. Doufáme v dobré zprávy, a tudíž i brzký návrat tenisového maestra v té nejlepší možné formě.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full