Felix Auger-Aliassime se dočkal prvního titulu ATP

Kanaďan Auger-Aliassime je jedním z tenistů, který dlouho čekal na svůj první titul z okruhu ATP. Za svou kariéru zvládl postoupit do několika bojů o titul, ale ani jednou se mu nepodařilo uspět. Dnes toto prokletí prolomil a dočkal se prvního turnajového vítězství. Ve finále v Rotterdamu se utkal se Stefanosem Tsitsipasem, který usiloval o první trofej kategorie ATP 500. Jaká byla cesta obou tenistů do finále, a jak samotný boj o titul probíhal, zjistíte v novém článku.

Tsitsipas potvrdil roli prvního nasazeného

Stefanos Tsitsipas na letošním turnaji v Rotterdamu plnil roli prvního nasazeného hráče. Hned úvod pro něj byl nesmírně těžký. V prvním kole se proti němu postavil Aljandro Davidovich Fokina. První set sice vyhrál řecký favorit, ale Španěl srovnal a vítěze musel určit třetí set. V něm rozhodlo jedno ztracené podání Fokiny a Stefanos postoupil po výsledku 7-5, 6-7, 6-4.

V dalších zápasech předvedl skvělé výkony, když porazil Ivashku a Alexe de Minaura bez ztráty setu. V semifinále na Tsitsipase čekal nečekaný soupeř v podobě kvalifikanta Jiřího Lehečky. Proti velkému favoritovi si ale mladý Čech vedl skvěle. První set překvapivě vyhrál poměrem 6-4. Druhý byl vyrovnaný a o jeho výsledku rozhodla jeho poslední hra, kdy Jirka přišel o servis. Od té doby Tsitsipas dominoval.  Nakonec vyhrál 4-6, 6-4, 6-2 a postoupil do svého prvního letošního finále, kde jej čekal Auger-Aliassime.

Auger-Aliassime postoupil do devátého finále

Kanadský tenista Felix Auger-Aliassime na cestě do finále zažil podobný příběh jako jeho řecký soupeř. Těžký start si pro něj připravil Egor Gerasimov, kterého nakonec porazil po setech 3-6, 6-2, 6-2.

Ve druhém kole se utkal s Andym Murraym. Bývalou světovou jedničku zvládl porazit ve dvou setech stejně tak, jako poté ve čtvrtfinále jeho krajana Camerona Norrieho. Jeho semifinálovým soupeřem byl obhájce titulu Andrey Rublev. Ten opět po roce v Rotterdamu postoupil mezi nejlepší čtyři, když v repríze loňského finále porazil Martona Fucsovicse ve dvou setech.

Proti Felixovi to neměl Rublev vůbec jednoduché. První set vyhrál Rus v tiebreaku, ale musel odvrátit čtyři setbally Kanaďana. Ve zkrácené hře využil hned ten první. Druhý set vybojoval Auger-Aliassime, který soupeři sebral v desáté hře podání. O vítězi rozhodovala třetí sada, ve které dominoval Kanaďan. Ten nakonec postoupil po setech 6-7, 6-4, 6-2 a postoupil do devátého finále na okruhu ATP.

Felix ve finále překvapivě dominoval

V dnešním finále Stefanos Tsitsipas usiloval o svou první trofej kategorie ATP 500. Jeho kanadský soupeř na rozdíl od něj snažil vyhrát první turnaj z hlavního okruhu. V předchozích osmi finálových zápasech přitom nedokázal uhrát ani set.

Dnes ale začal úplně jinak. Hned na začátku si Felix vytvořil vedení 2-0, které si udržel po celý průběh prvního setu a vyhrál jej 6-4. Ten druhý začal stejně jak ten první. Auger-Aliassime si vytvořil vedení 2-0. To následně navýšil na 5-1. Utkání nakonec vyhrál poměrem 6-4, 6-2 a vybojoval svůj první titul na okruhu ATP.

“Byl to úžasný turnaj a já jsem opravdu šťastný. Vyhrál jsem první titul na okruhu. Tento den si prostě budu pamatovat celý život. Je to prostě úžasný pocit,” neskrýval Felix radost po zisku trofeje.

Stal se prvním Kanaďanem od roku 2019, co vyhrál turnaj ATP. Tehdy vyhrál Denis Shapovalov turnaj ve Stockholmu. V novém vydání žebříčku se Felix posune na osmou pozici, což je jeho nové kariérní maximum.