Grandslamové turnaje se vyznačovaly tím, že závěrečné sady nekončily tiebreakem. Místo toho zápas pokračoval do té doby, než jeden z hráčů přišel o podání. Díky tomuto pravidlu jsme byli svědky mnoha nezapomentelných bitev. Už na dalším turnaji "velké čtyřky" budou platit nová pravidla a nekonečné zápasy už nemůžeme očekávat.
Pravidla týkající se finálních setů na grandslamových turnajích byla častokrát měněna. Ne ale jednotně. Jako první se změnou přišlo US Open. Jeho organizátoři za stavu 6-6 v rozhodujícím setu zavedli klasický tiebreak.
Po pár letech změnili pravidla i organizátoři dalších grandslamových turnajů. Na Australian Open za stavu 6-6 hráči začali hrát supertiebreak. K jeho výhře musel hráč získat 10 bodů. Wimbledon toto pravidlo zavedl také. Rozhodující set šel do tiebreaku až když bylo skóre 12-12. Jen organizátoři Roland Garros tato pravidla nezměnili a ponechali původní formát.
Další grandslamový turnaj v pořadí je Roland Garros. Na něm ale bude platit nové pravidlo. Dnes tuto zprávu zveřejnili organizátoři všech grandslamů. Na turnajích "velké čtyřky" se bude hrát v rozhodujícím setu za stavu 6-6 tiebreak do deseti bodů.
"Rozhodnutí grandslamové rady je založeno na silné touze vytvořit větší konzistenci v pravidlech hry na grandslamových turnajích. Chceme také přinést lepší zážitek hráčům i fanouškům," stojí ve společném prohlášení Australian Open, Roland Garros, Wimbledonu a US Open.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Tato zkouška, která byla odsouhlasena komisí pro tenisová pravidla ITF, bude platit pro všechny grandslamové turnaje. Výjimkou nebudou ani kvalifikační zápasy, mužská a ženská dvouhra i čtyřhra, turnaj vozíčkářů a juniorské turnaje ve dvouhře. Pravidlo vejde v platnost na letošním Roland Garros.
Tenis ctí tradice. Pravidly, který se týkaly závěrečných setů, se hráči řídili velice dlouho. Díky nim vznikly nezapomenutelné zápasy. Jako příklad bych uvedl ten mezi Isnerem a Mahutem na Wimbledonu. Skóre pátého setu bylo 70-68. Utkání se tehdy zapsalo do historie. Hrálo se po několik dní. Když Američan konečně proměnil matchball, spousta tenistů už stihla postoupit do třetího kola. On na rozdíl od nich postoupil teprve do kola druhého.
Sjednocení pravidel může ale pomoci. Program bude ubíhat rychleji. Více fanoušků tak zůstane až do konce. Dle mého názoru i spousta hráčů toto nové pravidlo přijme s radostí. Ušetří jim totiž síly do dalších zápasů a možná díky tomu na kurtu stráví méně času.