Iga Swiatek: ATP a WTA mohly od začátku více ukazovat, že tenisté jsou proti válce

Zdroj fotky: Getty Images

Světová jednička Polka Iga Swiatek se po zranění vrátila do tréninkového procesu. Jako jedna z nejviditelnějších osobností ženského tenisového okruhu se taktéž několikrát vyjádřila k otázce války na Ukrajině, která rezonuje i v tenisovém světě. Pro BBC promluvila o situaci ohledně ruských a běloruských hráčů.

Iga Swiatek vynechala kvůli zranění žeber turnaj v Miami. Na začátku dubna se světová jednička vrátila zpět do tréninku před nadcházející antukovou částí sezóny v Evropě. Na okruhu, kam se zanedlouho vrátí, nepanuje zrovna nejlepší atmosféra, která je způsobená situací ohledně účasti/neúčasti ruských a běloruských tenistek na jednotlivých turnajích. Sama Polka se k situaci několikrát vyjadřovala. Naposledy vyslala svá slova do světa poté, co se zastala Lesii Tsurenko a vyzvala WTA k větší podpoře ukrajinských tenistek.

"Mohly být lepší v ukazování, že tenisté nepodporují válku"

"Cítím, že tenis (ATP a WTA) mohl od začátku být trochu lepší v ukazovaní všem, že tenisté nepodporují válku. Mohly dělat více. V šatně je dost napjatá atmosféra," komentovala situaci Iga Swiatek. Svými slovy tak navázala na nedávné vyjádření Aryny Sabalenky, která se na ni dotahuje v žebříčku a ztrácí "už jen" tři tisíce bodů.

Ruští a běloruští sportovci mohou v tenisovém světě volně dýchat a účastnit se jednotlivých turnajů. Tenis je jedním z mála sportů, který start hráčům z těchto zemí nezatrhl a nepřidal se tak k rozhodnutí sportů jako jsou biatlon, atletika nebo fotbal.

"Toto rozhodnutí padlo na začátku, tenis nešel touto cestou. Nyní by ale bylo celkem nespravedlivé to udělat, protože se tak měly ATP a WTA rozhodnout před rokem," řekla pro BBC Iga Swiatek.

"Slyšela jsem, že po druhé světové válce, němečtí tenisté, stejně jako italští a japonští, nemohli hrát. Mám pocit, že by to ukázalo ruské vládě, že to možná nestojí za to. Jsme jen sportovci, ale sport je celkem důležitý a vždy byl využíván k propagandě," dodala polská světová jednička. Naráží tak například na olympijské hry 1936, které k propagandě využil nacistický režim.

"Není to chyba ruských nebo běloruských hráčů"

"Není to chyba ruských nebo běloruských hráčů, že mají pas, jaký mají. Na druhou stranu ale všichni máme nějaký vliv. Já cítím, že cokoliv, co by pomohlo zastavit ruskou agresi, bychom měli vést cestou rozhodnutí, které asociace dělají," dodala 21letá královna ženského tenisu.

I mezi tenistkami z Ruska a Běloruska se najdou hlasité odpůrkyně. Jednou z nich je Daria Kasatkina, která uvažuje o změně občanství na švýcarské. To Varvara Grahceva už zvládla zkoušky z francouzštiny a na Roland Garros by už chtěla startovat pod francouzskou vlajkou.

"Když potkáte někoho naživo, je to jiné. Potřásla jsem si rukou třeba s Darií Kasatkinou. Ona otevřeně říká, že je proti válce. Velmi si jí cením. Cítím, že je statečné, když to říkají, protože jejich pozice je komplikovaná a někdy je pro ně těžké o tom mluvit na hlas," vyjádřila se na adresu hráčů, kteří vystupují proti válce, Swiatek.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full