Ivan Lendl dostal od prezidenta medaili Za zásluhy

Zdroj fotky: Getty Images

Ve včerejší sváteční den se na Pražském hradě předávala vyznamenání. Pozornosti prezidenta Miloše Zemana neunikli ani sportovci. Medaili za zásluhy 1. stupně obdržel i bývalý tenista Ivan Lendl.

V rámci 104. výročí založení samostatného Československa se ve Vladislavském sále na Pražském hradě předávala státní vyznamenání. Miloš Zeman ocenil 78 osobností, mezi nimi byl i bývalý český tenista Ivan Lendl.

Dvaašedesátiletý trenér se v tenise stal legendou, kterou naše malá zemička nepamatuje. Celkem získal v průběhu své kariéry osm grandslamových trofejí, unikla mu jen ta z Wimbledonu. V Londýně se dvakrát probojoval do finále, ale musel smeknout před Beckerem a Cashem. Pětkrát jeho pouť na nejslavnějším tenisovém pažitu skončila už v semifinále.

Lendl byl dlouhých 270 týdnů světovou jedničkou, čímž tehdy pokořil rekord. Deset let na to jej překonal Pete Sampras, následně se přes 300 týdnů na tenisovém trůnu přehoupli Roger Federer a Novak Djokovič.

Někdejší hvězda světového tenisu emigrovala do Spojených států v roce 1986, od roku 1992 pak držel i americké občanství a reprezentoval svůj nový domov. Po konci tenisové kariéry v roce 1994 svůj milovaný sport neopustil a působil v něm i nadále.

Jako trenér vedl od roku 2011 Andyho Murrayho. Skotského tenistu dovedl ke dvěma grandslamovým turnajům a olympijskému zlatu, spolupráce skončila v březnu 2014, obnovena pak byla v roce 2017. Chvíli byl Lendl koučem německého tenistu Alexandera Zvereva. Od března letošního roku však znovu obnovil spolupráci s Andym Murraym.

Ivan Lendl není jediným z oblasti tenisu, který obdržel státní vyznamenání. Medaili Za zásluhy 1. stupně získaly v roce 1998 Martina Navrátilová a Jana Novotná, v roce 2018 byli vyznamenáni Petra Kvitová, Helena Suková a Radek Štěpánek.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. Proč tady píší individua,která o Lendlovi i o tenisu očividně vědí "kulový"?.A opravdovou "MEDAJLY"by měl dostat M.Lh. za "hrdinský" pravopis.A diskutující Mirek by z článku mohl pochopit,že to vyznamenání nedostal jako trenér,ale jako jeden z nejlepších hráčů světa tenisové historie.To "nas..z vysoka" vypovídá jasně o úrovni diskutujícího.A Lendl má i české občanství,které mu tenkrát komouši odebrali,"anonymko"!

  2. Ten Miloš to tentokrát rozdal každému kdo mu přišel na mysl. Lednl se cítí být amikem tak bych mu nedal nic

  3. proč dostal medaili, když od roku 1986 žije v Americe a na Česko kasle? Nedala bych mu nic. Nevím kdo to na tom hradě vymysli ty vyznání.

  4. Nějak postrádám čím se zasloužil o sport v ČR?Pomalu 40 let v Americe,dokonce s jejím občanstvím ani nikoho z Česka netrénoval,tak za co?? Já bych mu nasr..!A z vysoka!!

  5. Vážení ! Zcela nechápu, proč dobře placení a uznávaní profesionálové mají dostávat jakoukoliv medajly a nebo vyznamenání, to by mělo být jen pro skutečné hrdiny ? !

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full