Jak funguje testování na doping a kdo byl loni prověřován nejvíce?

Zdroj fotky: Getty Images

Po kauze se Simonou Halepovou se rozjel kolotoč spekulací ohledně testování na doping v bílém sportu. Jak to v tenise celé funguje, kolik testů bylo uděláno loni a kdo byl prověřován nejvíce ze všech?

V roce 2021 bylo na doping provedeno v bílém sportu celkem 6 636 testů. Vzorky mohou být odebrány různě a liší se, kde jsou hráči a hráčky testováni.

Větší část vzorků bývá z moči, další možností je odběr krve, který především na turnajích nebývá příliš častý. Dále se liší, jestli je vzorek odebrán během turnaje nebo doma během přípravy.

Testování je většinou prováděno náhodně, ale když některému hráči nečekaně vyletí forma, tak je jasné, že upoutá pozornost. V loňském roce se na okruhu ATP nestalo, že by někdo překročil hranici 30 testů, naopak u žen se to stalo vícekrát.

Testovacímu týmu neunikly především výtečné výkony Barbory Krejčíkové, která byla se 36 nejtestovanější hráčkou, v 11 případech byla o vzorek požádána během turnajů, 25krát ji pak lékaři zastihli doma. V těsném závěsu za Češkou pak byla Jelizaveta Koklinová.

Světová jednička Iga Šwiateková také absolvovala slušný počet testů, kontrolována byla 29krát. O test více absolvovala kontroverzní Lotyška Jelena Ostapenková.

Z Češek měla za sebou velký počet kontrol i Kateřina Siniaková (23) a Markéta Vondroušová (20).

Mezi muži držel prvenství Ricardas Berankis s počtem 27 testů za rok, na záda mu dýchal Andrej Rubljov, který absolvoval o jeden test na doping méně.

Rafael Nadal například absolvoval 14 testů, Roger Federer odevzdával dokonce pouhých 12 vzorků a Novak Djokovič se testům podrobil 21krát. Kompletní seznam testovaných a počet testů naleznete ZDE.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full